Reklam
Reklam
Reklam
Kemal ERİM

Kemal ERİM


SONUÇ ASLINDA NE OLDU ?

01 Nisan 2019 - 13:04 - Güncelleme: 01 Nisan 2019 - 13:10

Ülkede beka sorunu ve ekonomik kriz söylemleriyle adeta genel seçim havasında geçen bir yerel seçimin ardından varılan sonuç son seçimden farklı olmadı aslında, belediyelerin bazıları el değiştirse de, tüm partiler oy oranlarını konsolide etmeyi sürdürdü. Seçimin sürprizi batıda tüm oylarını CHP'ye angaje eden HDP'nin bölgede büyük bir oy kaybına uğrayarak, elinde bulunan bir çok belediyeyi Ak Parti'ye kaptırması ve Ak Parti'nin MHP ittifakına rağmen Kürt oylarını ciddi anlamda geri almasıydı. Bu durum HDP açısından düşündürücü bir sonuçtur.

 

Bu tablo şunu da göstermiştir ki; HDP seçmeni homojen değildir. Kürt coğrafyasında yaşayan HDP seçmeni, şiddet ve çatışma sonucunda uğradığı mağduriyet ve tüm bu yaşananlardan HDP'yi de sorumlu tutmuş ve ciddi bir uyarıda bulunmuştur. Batıda ise Türk solunu sırtında taşıyacak kadar ideolojik bir bağnazlıkla hareket eden HDP seçmeni CHP'yi sırtında taşımış ve bir çok yerde kazanmasını sağladığı gibi, birçok ilde başabaş yarışır hale getirmiştir. 

 

Batı illerinde HDP oyları ile CHP oylarını üst üste koyduğumuzda karşımıza çıkan oy toplamı bu gün CHP'nin aldığı oya tekabül etmektedir. Bu ittifakın aslında CHP-HDP ittifakı olduğu ve kazananın CHP, kaybedenin ise HDP olduğu apaçık ortadadır. Tıpkı Cumhur ittifakında kazananın MHP, kaybedenin Ak Parti olması gibi açık ve nettir. Çünkü Cumhur İttifakı sayesinde MHP bir çok ilde kazanırken, Ak Parti'nin bu ittifakla kazandığı tek bir il olmadı. Her zaman ifade ettiğim gibi, Akdeniz ve Ege de milliyetçi değil, seküler ulusalcı olan MHP seçmeni Ak Parti'den ziyade CHP'ye oy vermeyi sürdürmektedir. 

 

Yani özetle bu seçim sonuçlarına göre, HDP nasıl CHP'ye payandalık yaparak kendini bölgede imha sürecine soktuysa, Ak Parti'de denize düşen yılana sarılır misali tutunduğu MHP'den ciddi bir destek görmediği gibi, MHP'yi sırtında taşımıştır. 

 

Bu seçimde büyük iddialara rağmen bir tek il kazanamayan ve artık genel başkanından öte kendi varlığı bile tartışma konusu haline gelen İYİ Parti'den söz etmek anlamsız olup, bu partinin siyasal yaşamımızda bir karşılığının olmadığı ve konjonktür gereği cilalanmış ve artık patlamış bir balon olduğu bu seçim sonucuyla tescillenmiştir. 

Bu seçim bir kez daha doğru adaylarla seçime katılmanın önemini tüm partilere ve özellikle Ak Parti'ye göstermiştir. Ağrı'da HDP'yi hezimete uğratan Savcı Sayan örneği bunun en güzel kanıtı olsa gerek. Olumsuz örneklerden söz etmenin artık bir anlamı da olmasa gerektir. 

 

İlk elden yaptığım bu değerlendirme sonucu şunu ifade ederek bitirmek istiyorum.Seçimin ezici kazananı ve ezici kaybedeni olmamakla birlikte,ittifaklar sonucu kaybedenleri Ak Parti ve HDP olmuştur.

Ne gariptir ki, Kürt seçmen bölgede Ak Parti'nin rahat soluk almasını sağlarken, batıda CHP için can simidi olmuştur.

 

Görelim mevla neyler,neylerse güzel eyler vesselam...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • hüseyin ahmetoğlu
    2 yıl önce
    Degerli dostum yorumun için tesekkür ediyorum. Lakin gelen bu sonuc pek başarı sayılmamalıdır.alınan sonuçtan ders cıkarılma dır. Aksı sıkıntı olabilir