Reklam
Reklam
Alp ÖZDEMİR

Alp ÖZDEMİR

[email protected]

İZMİRLİ GENÇ STK'CILAR AVRUPA'YA FARK ATIYOR...

06 Haziran 2018 - 10:09

“Hiçbir şeye sınır koymamalısınız. Ne kadar hayal ederseniz, o kadar ileriye gidebilirsiniz.” - Michael Phelps

Sivil toplum kuruluşları faaliyetlerini gönüllülük esasında yürütmektedir. Devletin elinin kolunun yetişmediği yerlerde sivil toplum kuruluşları aktif rol üstlenir. Gelir kaynakları bağışlar ve çalışmalardan elde ettikleridir. 

Eğitim, sağlık, güvenlik, barınma, beslenme alanlarında insani ihtiyaçları karşılamak adına çalışmalarını devam ettirmektedirler. Aktif olarak doğal afetlerde, felaketlerde, savaşlarda, kıtlık ve yoklukta, kuraklıkta görev alarak insanlara hizmet ederler.

Sivil toplum kuruluşu konusunda kamuoyu bilinçlendirilmeli ve farklılıkları insanlara iletilmesi gerekmektedir. Halk nazarında devlet gündemine taşınan değerler sayesinde hizmet ederler. Bağımsız ve tarafsız olarak halka hizmet etmeyi amaçlamışlardır.

Almanya'da 2 milyon 100 bin, Fransa'da 1 milyon 470 bin dernek bulunuyor. Fransa ve Almanya'da her 40 kişiye 1 dernek düşüyor. Türkiye’de ise 100 bin civarında Sivil Toplum Örgütü bulunuyor.

İZMİRLİ ROTARACTLAR AVRUPA’DA 4 KEZ ÜST ÜSTE ŞAMPİYON                        

Rotaract Nedir?

Rotaract, üyelerinin şahsi gelişmelerinde kendilerine yardım edecek bilgi ve becerilerini arttırmak, toplumlarının fiziksel ve sosyal gereksinimlerine cevap vermek ve dostluk ve hizmet çerçevesinde dünyadaki bütün insanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak için gençlere fırsat veren ve Rotary kulüpleri tarafından desteklenen kulüplerdir.

Rotaract kulüplerinde toplumsal, uluslararası ve mesleki gelişime yönelik hizmetlerin geliştirilmesi bireysel ve takım çalışmaları yoluyla teşvik edilirken gençlerin kişisel ve liderlik konularında gelişimleri sağlanır. Rotaract üyeleri başka insanların hayat şartlarını iyileştirmenin yanı sıra, benzer hedef ve idealleri paylaşan kişilerle uzun yıllar sürecek sağlam dostluk bağları kurarak kendi hayatlarına da değerli bir katkı yaparlar. Rotaract’ın evrensel sloganı “Hizmet Yoluyla Dostluk” dur.

2440.Bölgede, İzmir, Bursa, Denizli, Muğla, Manisa, Çanakkale, Bandırma, Balıkesir’i kapsayan 8 ilde 41 Rotaract Kulübü Derneği faaliyet göstermektedir. Türkiye’deki Rotaract Kulüpleri European Information Center “E.R.İ.C” (Avrupa Rotaract Bilgi Merkezi) üyesidir. E.R.İ.C tarafından her yıl Avrupa Rotaract Ödülleri’nde 2440.Bölge Rotaract Temsilciliğinde yer alan kulüpler bu ödülü üç yıl üst üste kazanma fırsatı bulmuşlardı. Bu bağlamda 2014-2015 Dönemi Bölge Rotaract Temsilcisi Can SEZİCİ, 2015-2016 Dönemi Bölge Rotaract Temsilcisi Yağmur LENA ve 2016-2017 Dönemi Bölge Rotaract Temsilcisi Berkay KİPER’i ve kulüp başkanlarını ülkemizi en iyi şekilde temsil ettikleri için tebrik ediyorum.

Bu yılda Türk ve İtalyan Rotaract bölgelerindeki işbirliği ile 2017-18 döneminde gerçekleştirilen Avrupa’da barışın sağlanması ve desteklenmesi üzerine yapılan çalışmalar nedeniyle Avrupa’nın en iyi 1.Kardeş Kulüpler Ödülü’ne layık görüldü. UR 2440. Bölge Rotaract Temsilciliği’nde hizmet gösteren 41 Rotaract Kulübü’nün yürüttüğü sağlık projesi Avrupa’da en iyi 2. Rotaract Hizmet Projesi ödülünün sahibi oldu. Bu proje aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri arasında da en iyi 2. Rotary-Rotaract İşbirliği Ödülü’ne layık görülmüş. Bu bağlamda 2017-2018 Dönemi Bölge Rotaract Temsilcisi Mehmet ŞİMŞEK, dönem başkanları ve tüm çalışma ekibini tebrik ediyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum