Reklam
Reklam
Alp ÖZDEMİR

Alp ÖZDEMİR

[email protected]

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPIYOR

01 Haziran 2018 - 10:22

"Umut her daim vardır"-Sokrates

Türkiye'nin kaderini belirleyecek olan seçimlere artık sayılı günler kaldı. Bu seçim birçok açıdan önem taşıyor. Bu seçimlerle birlikte geçen yılki referandumda kabul edilen anayasa değişiklikleriyle getirilen “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçiş tamamlanmış

Kıyasıya geçen milletvekili aday adaylık sürecinin ardından tüm siyasi partilerin milletvekili adayları belirlenmiş durumda.

Milletvekili Seçimlerinde ittifak grupları arasında; iktidar kanadında “Cumhur İttifakı (AK PARTİ-MHP-BBP)”, muhalefet kanadında ise “Millet İttifakı (Cumhuriyet Halk Partisi-İYİ Parti-Saadet Partisi, Demokrat Parti” yer alıyor. Seçime yine HDP, Vatan Partisi, Hüda Par ve BTP seçime giren partiler arasında yer alıyor.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan ilk turda Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirisi oyların % 50’sinden fazlasını alamazsa, 8 Temmuz 2018’de ikinci tur seçimleri olacak. Önümüzdeki dönemde Başbakanlık makamı yürürlükten kalkarken, Cumhurbaşkanı yürütme erkinin başına geçecek. Cumhurbaşkanı en fazla iki defa, yani 10 yıl için görev yapabilecek. Yetkileri büyük ölçüde artacak olan Cumhurbaşkanı bakanları atayabilecek ve yürütme yetkisine ilişkin konularda kararname çıkarma yetkisine sahip olacak. TBMM’nin ise Bakanlar Kurulu’nu denetleme yetkisi elinden alınacak.

Yeni anayasaya göre, meclisteki milletvekili sayısı da 550'den 600'e çıkarıldı.

Bakalım sonuç ne olacak?

Nerede oy kullanacağınızı, seçim dönemlerinde sandık seçmen listeleri kesinleştikten sonra www.ysk.gov.tr internet sayfamızın “Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden öğrenebilirsiniz.

BİRAZ SANAT...

Biraz seçim ortamından uzaklaşarak İzmir’de yapılan güzel işlerden de bahsetmek istiyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente armağanı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), sanata dair uzun soluklu bir düşün gerçeğe dönüşmesidir. 2000 yılında bir proje yarışmasıyla başlayan bu düş, 27 Aralık 2008 tarihinde hayata geçirilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) 2017/2018 sezonunuda "rekorla" kapattı. 2. Kez üst üste Avrupa’daki en iyi sanat merkezleriyle yarışarak rekor doluluğa ulaştı. Adeta dünyaca ünlü starların geçidi yaşandı.

Şüphesiz bu başarıda en büyük pay sahibi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi çalışma ekibinin, Kendilerine İzmirli bir sanat sever olarak teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yeni sezonu tüm sanat severler heyecan içinde bekliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum