Reklam
Reklam
Alp ÖZDEMİR

Alp ÖZDEMİR

[email protected]

TÜRK SİYASETİ YENİ BİR LİDER KAZANDI

26 Haziran 2018 - 14:54

“ Bir Iiderin başIıca fonksiyonu, ümitIeri canIı tutmaktır.” - John W. Gardner

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri için sandığa gitti. Seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Milletvekili Seçimleri  özellik anket firmalarının bir çoğunu yanılttı. Beklenenin aksine Milliyetçi Hareket Partisi, 1 Kasım 2015 seçimlerindeki oy oranını koruyarak seçimin en flaş sonuçlarından birine imza attı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin oy oranındaki düşüşündeki en büyük etken, seçmenlerin İYİ Parti ve baraj sorunu olduğu düşünülen Halkların Demokratik Partisi'ni tercih etmesinden kaynaklanıyor. Yine İYİ Parti, CHP ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nden kayan oylar ile seçimin kazananlarında birisi oldu. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 1 Kasım 2015 seçimine göre oylarında düşüş dikkat çekti ve MHP ve BBP ile kurulan Cumhur İttifakı sayesinde  Meclis’te çoğunluğu sağladı. Yeni dönemde Meclis’te Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve HDP temsil edilecek. Son yılların belki de en renkli meclisini izleme fırsatı edineceğiz. Seçimden sonra Milliyetçi Hareket Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türk milleti, milliyetçi hareketi TBMM’nin hem kilit partisi yapmış hem de denge görevi vererek önemli bir sorumluluk yüklemiştir.” sözlerini dikkate almak gerekiyor.

Seçimin en dikkat çeken ayrıntılarından biri ise, Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 45 günde yapmış olduğu 107 miting ile partinin son yıllarda yakalamış olduğu oy oranından çok daha fazlasını alarak adeta tarih yazdı. Mitingler sırasında tutunmuş olduğu esprili ve samimi tavrı ile toplumda büyük sempati topladı. Bilim, ekonomi, eğitim ve sanat alanında yapmış olduğu vaatler ile toplumda yeni bir heyecana neden oldu.

Sayın İnce yapmış olduğu basın açıklamasında, “Sizlerin bana güveni sürdüğü sürece ben mücadeleye devam edeceğim. 50 günlük yerine 500, 5000 günlük kampanya ile devam edeceğiz. Bana önde yürü derlerse yürürüm” sözleri ile yarıştan vazgeçmeyeceğini dile getirdi. Bu sözler parti örgütü ve İnce’ye gönül verenler arasında heyecan yarattı.

SOSYAL MEDYADA İNCE’YE TAM DESTEK

İnce’nin sosyal medyadaki takipçilerinin geniş bir bölümü Muharrem İnce’yi CHP’nin başında görmek istiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerde oy oranındaki düşüşten sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun nasıl bir karar alacağı tam bir merak konusu. 

2019 Yerel Seçimleri ’ne Cumhuriyet Halk Partisi mevcut genel başkanı ile gidecek mi ? Yoksa İnce ile yola devam mı edecek?

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum