Reklam
Reklam
Ayşegül Tezcan

Ayşegül Tezcan

[email protected]

İletişim/sizsiniz...

01 Kasım 2017 - 11:58

    Günümüzde tartışılması gereken önemli konulardan birinin iletişim olduğunu düşünüyorum. İletişim, birbirimizi ve hayatı anlama sürecinin dinamik bir parçası olarak yaşamımızda yer alır. Oysa birçoğumuz iletişimi belli bir konuda uzlaşma, çözüm süreci veya kendi görüşümüzü karşımızdakine kabul ettirme olarak görüyoruz. Oysa iletişim uzlaşmak ya da fikirlerimizi karşımızdaki kişiye kabul ettirme aracı değildir.

    İnsanlar konuşurlar, bu konuşma sonucunda uzlaşamayabilirler. Fakat birbirlerini ve farklı fikirleri anlamak üzerine objektif ve hoşgörülü bir yaklaşımla iletişim kurmalıdırlar. Unutmayalım ki, dünya bizim isteklerimizi gerçekleştirmek üzerine şekillenmemiştir. Hepimiz farklı kültürler, yaşam içinde farklı acılar, sevinçler ve hüzünler yaşadık. İlişkilerde yaşadığımız sorunlar ve iletişim kazalarının birçoğu hayatı farklı algılamamızdan kaynaklanıyor. Arka planımızda mevcut olan zihniyet kalıpları, korkular ve önyargılar iletişimi hiç küçümsenmeyecek derecede olumsuz etkiliyor. 

    Birbirlerinden ne beklediklerini açıkça dile getirebilen, empati ile aralarındaki sorunlara yaklaşabilen kişiler arasında gerçekten dengeli ve uzun süreli bir ilişki yaşanabilir. Bir ihtilaf durumunda uygarca tartışmak, gerektiği kadar geri adım atabilmek de bir erdemdir.

    Bazen siz hiçbir söz söylemeseniz de karşınızdakinin sizi anladığını hissedersiniz. Bazen de sizin, iyi niyetinizle sarf ettiğiniz bir kelime onun iç dünyasında değişik yankılar bulur ve hiç ummadığınız anda deli fişek anlarla karşı karşıya kalırsınız.

    Tüm bunlara rağmen, insan ötekiyle var olur. Ötekinin bakışıyla, gövdesini çevirip kendini dinlemesiyle… İlişkiyle… Doğru iletişimle… Sessiz veya dile dökülmüş bir şekilde. 

    Olmamız gerektiğini düşündüğümüz kişi olmak düşüncesinden çıkıp, gerçekten olduğumuz kişi olmaya izin vererek… İncinmeyi göze alarak, karşımızdakinin de kendisi olmasını kabul ederek… Yaralarımızdan ve hatalarımızdan utanmadan, onları saklamadan…

 

    Aslında kendimizle iletişimimiz de çok önemli, Kendimizle nasıl konuştuğumuz, kendimiz hakkında neler söylediğimiz ve yaşamımıza kattığımız hikayeleri nasıl gözden geçirdiğimiz, hayatlarımızı kökten değiştirecek güce sahiptir. 

    Burada söylemem gerekir ki iletişimde sabır da çok önemlidir. Bütün kadim öğretiler, olgunlaşmanın sabretmeyi bilmekle gerçekleşeceğinde hem fikirdir. Böylesine teknoloji, hız ve ani tatmin çağında pek de sevilmeyen bir sözcüktür sabır. Çünkü hiçbir zaman yeterli zamanımız yoktur. Meşguliyetlerimiz, planlarımız veya işlerimiz çoktur. Beklemeyi istemeyiz. Her şeyi hemencecik ister olmadığında ise öfkeleniriz. Öfke, nezaketi anında imha eder ve hiç istemediğimiz sonuçlarla karşılaşırız. 

    Kendinizi günlük hayatın koşuşturmacasında kaybetmeyin. Ruhunuzu geride bırakmayın. Olumlu sözlerin her zaman olumsuzlara galip geldiği bir dünyada yaşamanız dileğiyle. 

Yaşamak bir buluşma… Ve en çok bu yüzden güzel… Sizlerle bu köşede buluştuğum için mutluyum. 

Otuzekimikibinonyedi

Ayşegül Tezcan

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ayhan ÇAKMAK
    3 yıl önce
    Sade duru bir anlatımla iletişim ders özeti adeta. Herkese lazım özellikle politikacılara.....