Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

CHP'den belediye başkanlarına 3 soru 3 ödev

29 Ekim 2021 - 19:14 - Güncelleme: 30 Ekim 2021 - 13:10

2019 Yerel seçimlerinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 11 büyükşehiri kazanan CHP seçimlerde yeni bir yol kazasına uğramamak için bu kez işleri sıkı tutuyor. 1989 yılında Türkiye'deki belediyeleri silip süpüren ve sonrasındaki seçimlerde ağır hezimete uğrayan SHP'nin akıbetini yaşamak istemeyn CHP Genel Merkezi belediyelerini yakından takip ediyor. Neredeyse ayda  bir belediye başkanları Ankara'ya gidip çalışmaları hakkında rapor veriyor.
CHP Genel Merkezi gelen başkanlara özellikle üç şeyi soruyor ve bu sorularla ilgili üç görev veriyor. Bu soruların tamamında pandemi sürecinde de gündeme gelen konular var. Özellikle ekonomik kriz nedeniyle çalışmaların temeline ekonomik iyileştirmenin konulması isteniyor. Pandemi sürecinde de sıkça dile gelen sokak sanatçıları, tiyatroların ekonomik durumu CHP'de halen önceliğini koruyor. Pandemi süresince sanat ve sanatçı için yaptıklarını Genel Merkeze sunan belediye başkanlarına bu dönemde neler yaptıkları ve kültür müdürlüklerine üzerinden nasıl bir çalışma yaptıkları soruluyor.
Kırsal Kalkınmaya önem verin
Yapılan ankketlerde AK Parti'nin özellikle kırsal kesimden daha fazla oy aldığının ortaya çıkmasının üzerinden belediye başkanlarına "Kırsal kalkınma için ne yaptınız?" sorusu yöneltiliyor. Özellikle büyükşehir belediyelerine bu yönde proje üretilmesi için talimat verilirken İzmir bu alanda bir adım öne çıkıyor. Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde başlayan kooperatiflerle çalışmak ve kırsal kalkınma projeleri ile şimdki Belediye Başkanı Tunç Soyer'in "Başka Tarım Mümkün" sloganıyla hayata geçirdiği projeler diğer belediyelere öneriliyor. İzmir medyasının gündeme gertirdiği "Burdur'un İzmir modelini hayata geçirme çalışmaları" da bu önerinin bir sonucu olarak uygulamaya konuştu.
Yoksulluk Haritası
CHP Genel Merkezi'nin sorduğu en önemli soru ise "Sosyal Hizmetler alanında ne yaptınız?" oluyor. Belediye başkanlarından illerinin yada ilçelerinin yoksulluk haritası çıkarmalarını bunu da yeşilden kırmızıya gidecek şekilde durum tespiti yaparak strateji belirlemeleri isteniyor. Özellikle Ak Parti'nin elindeki en büyük seçim kozu olan sosyal yardımlar konusunda çalışmalarının ihmal edilmemesi isteniyor. Talimatlarda dikkat çeken bir diğer konu ise vatandaşlar arasında dayanışmanın yükseltilmesi sonucu belediye bünyesinde hayata geçirilen "gıda bankası, sosyal marketlerin" sayısının arttırılıp tüm ihtiyaç sahiplerine dokunulması. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'deki dayanışma kampanyalarının diğer kentlerde de hayata geçirilmesi isteniyor. 
Kadın ve çocuklara özel önem
Bu üç soru ve sonrası verilen görevlerin dışında belediyelere kadınların iş gücüne katılımı için yapılan kursların sayısının arttırılması, kadın sığınma evi yapması isteniyor. Çocukları da gözardı etmeyen CHP Genel Merkezi özellikle İzmir'de çalışan annelerin çocukları düşünülerek hayata geçen Masal Evleri Projesi'ni diğer illere tavsiye etmesi dikkat çekiyor. 
Son dönemde üniversitelerin barınma sorunlarını da dikkate alan CHP Genel Merkezi'nin talimatı ile 3 büyük şehirde geçici olarak hazırlanan barınma merkezlerinin sürekli hale gelmesi için ek yurtlar yapılması talimatı verildi. Birçok belediye de kız yurdu olarak var olan yurtların kapasitesinin arttırılması erkekler içinde ayrı yurtlar kurulması istendi.
GönderMe1: İYİ Parti İzmir'de belediyelerde işe eleman yerleştirme krizi yaşanıyor. İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar'ın her ne kadar kabul etmeyerek önceliklerinde işe yerleştirme olmadığını dile getirmesine rağmen, kendisinin 3 yeğeni,
 Balçova Hicran Helezür' ve Bornova İlçe Başkanı Mustafa Tabak'ın çocuklarını Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar'ın yeğenini işe soktuğu parti kulislerinde yüksek sesle dillendiriliyor. Sadece bu isimler değil aralarında başka ilçe başkanlarının da akrabalarının olduğu 60 isimden bahsedilmesi nedeniyle İYİ Parti ilçe teşkilatlarında sıkıntı yaşanıyor. 
GönderMe2: İyi Parti İzmir İl Teşkkilatı'nın büyükşehir belediyesi ve metropoldeki büyük belediyelerinin bazılarını istediği iddiamıza bir yanıt gelmezken bu iddiamızı destekleyen çalışmalar göze çarpmaya başladı. Özellikle İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın basın kuruluşlarına verdiği demeçlerin satır aralarına dikkat edin.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum