Reklam
Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Torbalı, Urla ve Menemen'den çıkarılacak dersler

28 Nisan 2021 - 11:52

Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un vefatının ardından, belediye meclisi dün yeni belediye başkanını seçmek için toplanmıştı. Tartışmalı geçen ve tansiyonun zaman zaman yükseldiği seçimin ardından CHP’nin adayı olan mevcut Başkanvekili Mithat Keskin seçildi. Seçim süresince Cumhur İttifakı’nın adayı olan Özgür Erman Çağlar’ın da sık sık dile getirdiği gibi sonuç yargıya taşınacak. Bundan sonra kararı yargı verecek. Bunu tartışmak biz siyaset yorumcularının işi değil. Asıl konumuz CHP’nin bundan sonra izleyeceği yol haritasıdır. 
Urla Belediyesi’ne atanan kayyım olayı ardından Menemen Belediye Başkanvekili seçimlerinde yaşanan fire ve belediyenin Ak Parti’ye kaptırılmasının ardından gözler Torbalı’daydı. İlk turda verilen fire sonrası belirlenen stratejiyle Menemen’de yaşanan Torbalı’da yaşanmadı. Şimdilik kazanılan(zira Ak Parti olayı yargıya götürecek) seçimin ardından tartışılması gereken asıl konu belediye meclisi listelerinin yapılmasında kimlerin sözünün geçtiğidir. Daha önce de TV Programlarında sık sık dile getirdiğim gibi “eş-dost-akraba kontenjanı” ve “aman ekipler üzülmesin” denerek yapılan listeler maalesef bu sonuçları yaşatacaktır.  CHP’nin tabanının da aşırı tepki verdiği ve kahrolduğu bu uygulamadan vazgeçilmelidir. 
Seçim sonrası yaşanan istifa bu konunun bir an önce masaya yatırılmasını elzem kılmıştır. Bu istifa metni siyaseten verilmiş muhtıranın ayak sesleri diyebileceğimiz bir bildiridir. CHP tez elden sol değerlerine, davaya inanan yoldaşlarına, parti emekçilerine yüzünü dönmelidir. Yıllardır sol ideolojinin meydanlarda haykırdığı gibi "Birleşe birleşe kazanacağız" veya "Birlik, mücadele, zafer" diyebilmelidir. Aksi takdirde parti tabanı ve CHP’ye gönül vermişler başta olmak üzere kamuoyu belediye meclislerinde (sadece başkan belirlenmesi değil) yaşanan sıkıntıları, meclis bütünlüğünü ve sorunlu CHP iktidarını tartışmaya devam edecektir.
Gelelim İYİ Parti Kurucu İlçe Başkanı Hasan Akbıyık’ın oğlu olma vasfı ile Millet İttifakı çerçevesinde CHP listesine yazılan Mustafa Akbıyık’ın istifa sonrası yaptığı yazılı açıklamaya. 1992'den beri medya sektöründe gazetecilik ile haşır neşirim ve tecrübeme dayanarak şunu derim ki; bu metin bu şahsa ait değildir. Kulislerde seçimlerden önce 4 kişi ile yenilen yemek ve oylarına karşı teklif edilen çılgın bir rakam konuşuluyordu. Ak Parti ile ilgili ortaya atılan bu planın iddiası bu şahsa yazdırdığı metin üzerinden çok net ortaya konmuştur. Bu saatten sonra CHP kanadı bu iddianın doğruluğunu ispat edip bu planı deşifre etmelidir. Hatta deşifre etmek yetmez bu oyunu bozmalıdır.
Son olarak, eğer burada bir başarı var ise Tunç Soyer’e yazılmalıdır. Öncelikle, Tunç Soyer ve Deniz Yücel bu kez örnek birliktelik göstermiştir. Tunç Başkan adeta gövdesini koymuştur. Bazıları keşke Tunç Başkanın çeyreğinin çeyreği kadar emek gösterseydi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum