Reklam
Reklam
BUGÜN  HAYVAN ÖLDÜREN YARIN İNSAN ÖLDÜRÜR 
Filiz BAHÇIVAN

Filiz BAHÇIVAN

BUGÜN  HAYVAN ÖLDÜREN YARIN İNSAN ÖLDÜRÜR 

13 Nisan 2019 - 09:43

Ankara Batıkent'te 16 sokak köpeğinin zehirlenerek öldürülmesi ile ilgili yankılar sürerken, Kütahya ve İzmirden de, benzeri vahşet haberleri geldi. 

İzmir;in Menemen ilçesinde, 5 gün önce doğan 5 kedi, başları ve patileri kesilerek, telef edildi. 

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesi Akçaşehir köyünde ise 10 köpek, kimliği belirsiz kişiler tarafından zehirlenerek öldürüldü.

Neler oluyor böyle? Şeytan mı girdi  bu insanların içine? Yavru bir köpeğin, bir kedinin dahası bir canlının kuyruğu ve bacaklarını kesecek kadar nasıl canileşebilir ki bir insan? 

Vahşet bu,

Manyaklık.

Kindar nesil.

Ülkemizde son zamanlarda hayvanlara eziyet etme moda haline geldi. 

Hayvanların kulakları kesiliyor, şişe geçiriliyor ve katlediliyorlar. 

Hayvanlar savunmasız kendini ifade edemeyen varlıklar ve insan karşısında çaresizler ama aynı zamanda sevginin ve bağlılığın karşılığını fazlasıyla veren, hayatı sizinle paylaşan sevimli yaratıklardır. 

Ayrıca sevginin sevgiyi doğurduğunun yaşayan kanıtları, hayvan besleyen her insan sevgiye ve diğer insanları da severek yaşamın daha iyi olacağına inanır. Ama bu savunmasız, çaresiz ve insan gücüne karşı koyamayan varlıklara eziyet eden ve zarar veren insanların kalbine kötülüğün yerleştiğinin ve insanlara zarar vermek için fırsat  kolladıklarının kanıtıdır. 

Zaman zaman meydana gelen bu vahşeti sergileyenlerin ruhsal bozukluğu olduğunu belirten uzmanlar bir uyarı da daha bulunuyor. "Hayvana şiddet uygulayanların, insanlara da şiddet uygulaması ihtimali yüksek."

Örnekleri çok.

Mesela dünyadaki seri katillerin birçoğu ilk kurbanlarını hayvanlardan seçmiş. 

İşte o katillerden birkaçı.

- İtalyan suç tarihinin en ünlülerinden vincente verzini, 12 kadını öldürdüğü kariyerinin ilk becerilerini kedileri boğarak elde etmiştir.

- 1883^te dünyaya gelen peter kurten ya da herkesçe bilinen adıyla "düsseldorf vampiri" her yaştan ve cinsten 50 kişiyi içeren cinayet listesine başlamadan çok önce, köpeklere, koyunlara işkence eden, onların ırzına geçen ve onları öldüren biri olarak tanınırdı. 

-15 yaşındaki kobe canavarı sakakibara, 11 yaşındaki jun hase'nin başını gövdesinden ayırmadan önce, kedi başı kesmiş, güvercinleri boğmuştu. 

-19 yaşına varmadan 5 çocuğu öldüren christina falling'in çocukluğu kedi cinayetleri ile doludur. 

-Annesini ve iki küçük kızı bıçaklayarak öldüren luke woodham, daha önce kendi köpeğini yakmıştı. 

- 1970'lerde, uzun siyah saçlıları hedeflediğinden kadınların saçlarını sarıya boyatmasına yol açan ve bir yıl içinde altı kişiyi öldüren david berkowitz, komşusunun köpeğini vurmuş, annesinin papağanını zehirlemişti. 

- Her iki eşini öldüren richard william leonard'ın kurbağaları ezmek ve otomobilinin motoruna kedi bağlamak gibi huyları da vardı. 

-Katil jack bassenti, köpek yavrularını canlı olarak gömerdi. 

- Filmlere, romanlara ilham kaynağı olan jeffrey dahmer, kedilerin iç organlarını inceledikten sonra aynı tekniği 17 küçük erkek çocuğa uyguladı. 

Verdiğim tüm bu örneklerden şunu anlayoruz. 

Hayvanlara şiddet uygulamanın sağlıklı bireyin sergileyeceği bir davranış değildir. 

Bu davranışın arkasında ciddi psikolojik rahatsızlıklar yatıyor. "Hayvana şiddet-insana şiddet" ilişkisi toplumsal şiddetin giderek tırmanmasının rastlantı olmadığını ortaya koyuyor.

İnsanların diğer canlılara tahammülsüzlüğünün en önemli nedeninin aile içi şiddet olduğunu ortaya koyan araştırmalara göre, ailede şiddete tanık olan ya da şiddete maruz kalanların şiddet uygulama olasılığı, şiddet görmeyenlere göre sekiz kat daha fazla. Bu nedenle şiddetin önüne geçmede çocuğun rol model olarak aldığı ebeveynlerinin davranışları, çocuklarına başka canlıların yaşam hakkına saygı duymasını en önemli etken gibi görünüyor.

Şiddetin en zayıf halkaları olan hayvanlar gündelik yaşamda tam bir cehennem yaşıyor. Bunun önüne geçmekte topluma önemli görevler düşüyor. 

Öncelikle yaşadığımız topraklarda, soluduğumuz havada, içtiğimiz suda her canlının en az biz insanlar kadar hakkı olduğunu unutmamalıyız. Ancak o zaman bencillikten kurtulabiliriz.

Hayvana şiddet uygulayan insanları teşhir edin, hatta her gördüğünüz hayvana eziyet vakasını polise ihbar edin ki, ülkemizde hayvanlara eziyetin ciddi bir cezası olmasa bile, bu insanlar fişlensin kayıtları polis kayıtlarına girsin ve yarın polis bunları takip edip bulabilsin.

Çocuklarınızın birer evcil hayvan edinmesini sağlayın para ile almanız gerekmez.

Barınaklardan, sokaktan edinebilirsiniz. Açalım evlerimizi sokaklarda kimsesiz canlı kalmasın. Böylelikle sadece hayvanlara değil çocuklarınızda büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Çocuklarınız sevgiyi, paylaşmayı, sevginin ne anlama geldiğini öğrenir. 

İnanın bana hayvanların bunu insanlardan fazla başarma gücü var. Etrafınıza bakın bütün mutlu insanların hayvansever olduğunu göreceksiniz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar