Reklam
Reklam
Reklam
Filiz BAHÇIVAN

Filiz BAHÇIVAN


KEŞKE UMURSAMASAYDIN KADİR, ZERRE DEĞMEZMİŞ

18 Ekim 2020 - 21:00

Dünya Covid-19 ile mücadele etmeye devam ederken, ülke gündemine muhtemel bir kadın cinayetini önlemeye çalışırken katil olan henüz hayatının baharında bir genç oturdu. Yazılıp çizilenlere göre üniversiteye hazırlanan, ders çalışmak için gittiği kütüphaneden dönüş yolunda bir akşam vakti bir kavgaya şahitlik etti. 

Belki de karışmaması gerekirdi ama kim biir aklına Emine Bulut ya da Özgecan gelmişti. Müdahil olmaya karar verdi delikanlılığın da vermiş olduğu heyecanla ya da aman bananecilik yapmamaya karar verdi. Baktı ki bir adam, bir kadına hakaretler ediyor gidip uyarıyor, yapma etme yakışır mı bir kadına el kaldırmak, hakaret etmek diyor. Tabi karşıdan 

Baktı ki bir adam (!) bir kadına hakaretler ediyor ( kadının kendi ifadesinde bu şekilde geçiyor burası) . Gidip Uyarıyor, yapma etme yakışır mı bir kadına el kaldırmak, hakaret etmek diyor. Tabii karşıdan gelen tepki öyle hiç de kibar olmayacaktı. 

Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır deyip de uzaklaşa da bilirdi onların yanından ama yüreği o kadına uygulanan şiddete karşın oradan uzaklaşmaya el vermedi. Sataşmalar küfürleşmeler vs art arda geldi karşılıklı. Belki de o anda uzaklaşmaya karar verdi ama artık çok geçti. Özgür Duran, Kadir'in üzerine yürüdü. Meyve bıçağı, çakı, ekmek bıçağı vs ne tür olduğu çok da önemli olmayan bir bıçak aniden ortaya çıktı ve arbede esnasında Özgür Duran'ın kalbine saplandı ve hayatını kaybetti. 

Burada "bıçağın Kadir'de ne işi var?" diye sormadan da edemiyor insan. 

Üstelik arkadaşlarının da anlattıklarına bakılırsa bıçak taşıyacak bir çocuk da değil. 

Her neyse sonucunda Kadir Şeker'e, kasten adam öldürme suçundan 15 yıl ceza verildi, iyi hal indiriminden yararlanarak 12,5 yıla düşürüldü. 

Bir kadını kurtarmaya çalıştığı ancak bunun neticesinde darp eden kişiyi yanlışlıkla öldürdüğü için 12 yıla mahkûm edilen gencecik çocuk. 

Kadına şiddete dur demenin, kendini korumanın bedeli 12 yıl olmamalıydı. Bundan sonra yaşanacak bu gibi durumlarda verilen bu karar şahit olunan zulme karşı üç maymunu oynatmaya teşvik edecek. 

Bu kararda aslında Ayşe Dırla'nında  ifadesi önemliydi. Bu kadın ilk ifadesinde Özgür Duran'ın kendisini darp ettiğini Şeker'inde onu kurtardığını söylemişti. Ancak sonrasında ne olduysa hanımefendi ifadesini değiştirerek sadece tartıştıklarını, Şeker'in durumu darp zannettiğini belirtti. İfadesi neden değişti, tehdit mi aldı? belki de sevdiği adamı kaybettiği için acısını Kadir'den almak istedi bilemiyoruz tabii.  Ama çok iyi bildiğimiz bir şey var ki o da ileride büyük bir vicdan azabı duyacağıdır. Tüm bunlar yaşanmasaydı belki de şu anda doktor olmanın ilk adımlarını atacaktı.

Keşke umursamasaydın Kadir, zerre değmezmiş. 

Ve tüm bu olanların sonucu.

Bir Emine Bulut, bir Özgecan Arslan vakası yaşamadı bir kadın kurtuldu belki de ama insanlık öldü, yardım öldü, bir gencin hayalleri öldü geleceği öldü, bana necilik ayyuka çıktı.

Bundan sonra kimse beklemesin birine yapılan saldırıda,  kurtarmaya gelen birini.

Olmayacak öyle bir şey. Toplumun sütten ağzı yandı bir kere, artık yoğurdu hiç yemez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum