Reklam
Reklam
Reklam
Sgül Ç

Sgül Ç


İLERİ DEMOKRASİ HALLERİ

20 Ocak 2019 - 14:54 - Güncelleme: 20 Ocak 2019 - 16:26

Canım ülkemin güzel insanları olarak kısa bir süre sonra bir yerel seçim şenliğini daha birlik ve beraberlik içerisinde icra edeceğiz.

Bizim gibi "ileri demokrasi" yaşanan ülkelerde elbette ki seçimler bir şölen havası içinde geçer! Yerel seçim sathı mahalline girmiş olduğumuz şu günlerde, tabi ki  tüm sohbetlerin içeriği bir yerden sonra doğal olarak; partiler, adaylar, seçmen, sandık, sayım vs konusu üzerinde keyifle sürer gider!

Çünkü ileri demokrasi sosyalleştirir.

"Çok ileri demokrat" siyasi parti başkanları, üyelerini aday belirleme zahmetinden kurtarmak için hiç bir fedakarlıktan kaçınmaz. Tüm adayları tek tek kendileri belirlerler!

Çünkü ileri demokrasi seçicidir.

Bu öyle keyifli bir dönemdir ki; sırf bu keyfi yaşamak için bile insanın aday adayı olası gelir. Belediye başkanlığı ya da meclis üyeliği aday adaylarının kimileri kapı kapı parti üyelerini gezerek imza toplayıp "seçilmek istiyorum" konulu performans sergilerken, öte yandan da  toplu halde Ankara'da parti genel merkezinin kapısında yatmak suretiyle birbirleriyle yakın ilişkiler kurup kendilerince bir şenlik yaşarlar!

Çünkü ileri demokrasi dostlukları pekiştirir.

 Mesela şehrin birinde; "Yıllarca  görev yaptım artık yeter, yerime yeni biri seçilsin ben aday olmayacağım" diyen aziz ve muhterem belediye başkanı aniden adaylık talebiyle "cee" diye  ortaya çıkıp şehir halkını sevinçten deliye döndürebilir!

Çünkü ileri demokrasi şaka sever.

Ayrıca "ileri demokrasi" anlayışının bir getirisi olarak siyasi partiler arası ideolojik ayrılıklar o kadar azalmıştır ki ittifaklar kurularak " efendim 'x-y-z' illeri sizin, 'd-e-f' illeri bizim olsun, 'a-b-c' illeri de kapanın elinde kalsın" şeklinde gayet memnun mutlu görev yapacakları il- ilçe ve hatta muhtarlıkları paylaşabilmektedirler!

Çünkü ileri demokrasi paylaşımcıdır.

Bu arada  seçmen kütüklerinde seçmen sayısında görülen olağanüstü artış olabilir. Bu artış demokrasi aşığı yurdum insanlarını öyle mutlu eder ki, sosyal medyada karikatür, fotoğraf ve espri yeteneklerini sergiledikleri caps paylaşımlarıyla, bir apartmanda görülen bin bilmem kaç, bir dairede görülen yüz bilmem kaç seçmenle ilgili yapılan şakalar like ve yorum rekorları kırabilir!

Çünkü ileri demokrasi esprilidir.

Ülkelerindeki zalim diktatörün eziyetinden kaçıp bize sığınmış olan bazı mültecilerin de "ileri demokrasi" nin nimetlerinden faydalanmayı öğrenmeleri açısından oy kullanacak olmaları da ayrıca bir sevinç kaynağımızdır!

Çünkü ileri demokrasi öğreticidir.

Güzel ülkemin, sürprizleri seven necip halkı; bu kez ters köşeden dedik diyeceğimizi...

Tıpkı bundan öncekilerde olduğu gibi; gördüğüne, duyduğuna, bildiğine, tepki koyup sesini çıkarmazsan, her yapılana gülüp geçer, her dayatılana susar, gördüğüne göz yumarsan; gelen seçimin sonucu sürpriz değil, avaz avaz kendini göstermekte!!! 

Çünkü, bu kez demokrasinin ta kendisi gidicidir!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum