Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Ak Parti İzmir'de nasıl başarılı olur?

13 Şubat 2020 - 18:31

Ak Parti İzmir’de ilçe kongreleri 8 Mart tarihinde Bergama, Kınık ve Aliağa Kongreleri ile başlayacak. Bu üç ilçenin ortak özelliği de büyük kısmı değişecek olan ilçe başkanları arasında yeni dönemde de devam edecek ender ilçe başkanları olması. Kongreler süreci ile beraber akla gelen ilk şey değişimin nasıl olacağı konusu oluyor. Zira İzmir’de Ak Parti’ye gönül veren “samimi partililer” kentte iktidar olamamanın rahatsızlığını yaşıyor.

Kongre süreci Ak Parti’nin İzmir’deki geleceğini de belirleyecektir. O nedenle bu süreçte kadrolar daha dikkatli düzenlenmelidir. İzmir’de iktidar olmak isteyen Ak Parti kadro yapılanmasında bu tercihlerde hassas olmak zorunda. Peki; Ak Parti neden İzmir’de bir türlü iktidar olamaz? Nedenini saymak yerine isterseniz beyin jimnastiği yapalım. Soruların cevabı verilip cevaplar hayata geçirilince Ak Parti bu yolda önemli adım atacaktır. Gelelim sorulara;

* Öncelikle Belediye Meclisleri’ne kaç tane ilçe başkanı katılıyor? Bu meclislerinin grup toplantılarına kaç ilçe başkanı başkanlık ediyor?

* İl Yerel yönetim başkanı dahil kaç ilçenin yerel yönetim başkanı belediyelerin çalışmalarını irdeleyerek eksikler ile ilgili çalışma yapıyor? Bu değerlendirmelerden sonra kaç ilçe basın yoluyla eksiklikleri dile getiriyor ve yatırıma yönelik yeni ya da alternatif proje teklifi geliyor?

* Bu ilçe başkanları neden siyaset yapmayı karşılıklı atışma olarak görür? Neden eksiklikleri dile getirme yerine İzmirlinin haz etmediği karşılıklı sözlü sataşmaya dahil olunur?

* İlçe başkanlığı sadece üye ziyareti midir? Son zamanlarda sayıları gittikçe artan kaç küskün ikna edildi? Ulusal basında yer alan toplu istifalara karşılık mevcut yönetimler parti saflarına kaç yeni isim katabildiler?

* AK Parti’nin İzmir’de yaklaşık 5 ay önce başlattığı ve İzmirlilere dokunmak açısından önemli bulunan ‘Ak Noktalar’da kaç sorun çözüldü?

*AK noktalarda görevli olanlar gelen sorulara (özellikle toplumun en büyük şikayeti olan ekonomik durum ve işsizlik konusunda) ne kadar donanımlı ve ikna etmeye yönelik ne kadar başarılılar? Bu noktadaki sorunların çözümüne yönelik nasıl bir çalışma izleniyor? Bu noktaların partiye geri dönüşümü nedir?"

AK PARTİ'NİN İZMİR'DE KAÇ MİLLETVEKİLİ VAR?

Gelelim en can alıcı soruya. AK Parti’nin İzmir’de kaç tane milletvekili var? Eminim bir çoğunuz resmi sayı olan 8’i verdiniz. Kitaba göre doğru cevap ama gerçekte kaçı etkin? Birçok Ak Partili’ye göre bu rakam için 3 cevabına gelecektir. Bu 3 isim parti her sıkıştığında kente gelen ve çalışmaları yapan Binali Yıldırım, Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’da olan Hamza Dağ ve MKYK Üyesi de olan Mahmut Atilla Kaya.

Gelelim diğerlerine; eski Milli Futbolcu Alpay Özalan’ı sokakta ya da parti çalışmalarında kaç kişi gördü? Son olarak gündeme geldiği konu onun adına sahte oy kullanması değil mi? Kent adına ne gibi bir konuyu dile getirdi?

Teşkilattan gelmekle övünen Kemalpaşa eski İlçe Başkanı Yaşar Kırkpınar’ı bırakın İzmir Teşkilatı'nındiğer ilçelerinde Kemalpaşa'da dahi gören var mı?

Romanların temsilcisi olarak gündeme gelen Cemal Bekle; soyadı gibi beklemede. Romanlar bile kendisini görmemekten şikayetçi.

Mardin’den İzmir’e transfer olan Ceyda Bölünmez Çankırı kentte sadece Mardinlilerin vekili gibi davranıyor. Hatta Bölünmez Çankırı hakkında Mardinliler arasında bile ayrım yaptığı şikayeti var. Mardinliler Vakfı ve Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş dışında kimse ile yakınlığı yok gibi. Hatta bu konuda İzmir’deki Mardinlilerin önemli isimlerinden (İzmir Mardinliler Federasyonu eski Başkanı) Beşir Tunç sosyal medya hesabından bu konuda açık mektuplarla çağrıda bulundu.

İzmir Ticaret Odası’nın önemli figürlerinden olan ve kent ekonomisine yön vermesi ile bilinen Necip Nasır kentte siyasi anlamda beklentiyi karşılayamamıştır. AK Parti İzmir Milletvekilleri içinde Alpay Özalan ile birlikte başarı konusunda son sırayı paylaşmaktadır.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hüseyin Ahmetoğlu
  11 ay önce
  teşkilat mensubu kardeşlerimizden hiç birı bu gündeme getirdiğiniz konulardan haberdar bile değil.teşkilat yalnız ca havaalanina gitmek için var.aslında sorunlar yumağı haline gelen konularin çözümü konusunda kongreler referans olacaktır.onun bunun adamı mı yoksa davanın adamı.kendi siyasi geleceği mi ak partinin geleceğim mi bir iki ayda belli olacaktır.bekliyeyim görelim.teşkilatına sahip m.v.mi yoksa parmak işareti sen sen mi? önledi yol bir nebze problem çözmeye çalıştım.ihtiyacın olduğunda kapilar beton.
 • Vural dinç
  11 ay önce
  Teşkilatlara tepeden bakan vekiller teşkilata küfür hakaret tehdit eden ilçe başkanı teşkilatın yanında olmayan yöneticiler evet ceyda bölünmez çankırı mardinliler derneğinden başka derneklere fırsat bulamıyor teşkilatın telefonlarına cevap vermez bu vekil kimi temsil ediyor izmirde 81 ilimizin vatandaşı var bunlardan ak partiye oy veren vatandaş yokmu veya bu vatandaşların oylarına talip değiller mi tamam mardinlilerin hemşehrisi olabilir onlarda oy vermiyor sen kimi temsil ediyorsun ceyda bölünmez çankırı terbiyesiz konak ilçe başkanının yanında olmaya devam edecek misiniz teşkilatlara küfür hakaret ve tehdit ettiren ceyda bölünmez çankırı ve m atilla kaya siz kimin milletvekilisiniz bu terbiyesiz konak ilçe başkanının güvendiği vekiller olarak sizi kınıyorum sizi allah'a havale ediyorum..