Reklam
CHP'de kimsenin yeri garanti değil!..
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

CHP'de kimsenin yeri garanti değil!..

20 Eylül 2018 - 14:40 - Güncelleme: 20 Eylül 2018 - 14:49


CHP'nin Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın da katıldığı İzmir Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen Ege Bölge Toplantısı yerel seçimlerin profilini de çizdi. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Uşak ve Denizli illerinden Parti Meclisi ve YDK üyeleri, Milletvekilleri, İl Başkanları, İlçe Başkanları, Belediye Başkanları, Kurultay Delegeleri, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlarının katıldığı toplantının can alıcı açıklamasını Salıcı yaptı. Partililerin ön seçim yapılması gerektiği yönündeki taleplerine, Salıcı'dan, ön seçim yapılmayacağı cevabı geldi.
Aday adaylarının ve mevcut başkanların lansman çalışmasına çevirdiğini öğrendiğim toplantıda bu cevap sonrası bir çok kişi resmen hayal kırıklığına uğramıştır. Hele de toplantıya katılanlara dağıtılan, “CHP örgütü durum değerlendirme anketi” başlıklı metinde, sorulan; “Temsil ettiğiniz il-ilçe örgütündeki üyeler birbiri ile uyumlu çalışabiliyor mu?”, “Temsil ettiğiniz il-ilçe örgütündeki iç çekişmeler nedeniyle mi başarılı olamıyoruz?” soruları gösteriyor ki CHP Genel Merkezi parti içindeki kavgaya yönelik hareket yapacak. Yani kısacası İzmir'de aralarında uzun soluklu görev yapan başkanlar dahil, kimsenin yeri garanti değil. Son imza hareketini de ikkate alırsak CHP'de sorulan bu soruların karşılığında parti tabanına sorulmadan hareket edilmeyecek gibi. Sorulara bakarsak bu anket çalışmasının hedefinde başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere bazı belediye başkanlıkları olduğu görülüyor.
Özellikle bazı kesimlerin istediği önseçim (bana göre de olması gereken) ile ilgili 2015 Genel Seçimlerinin aday belirlenmesi sırasında yaşananlar-ortaya atılan iddialar ve 2014 Yerel Seçimleri öncesi oluşturulan 5'li komisyona dair "akçeli işler" söylentiler nedeniyle görünen o ki bu kez aday belirlenmesi çok kanallı yapılacak. CHP Genel Merkezi'ne sıkça ifade edilen "8 ilçenin kaybından Aziz Kocaoğlu ve ekibi sorumludur" serzenişleri, Kocaoğlu'nun ön seçim talebinin samimi olarak algılanmamasına neden oldu. 
Zaten parti üst yönetiminin tabana inmesi direk üyelere dokunmak çin hazırladığını öğrendiğim hatta yapacak firmalarında belirlendiği anket çalışmasının amacı da bir şekilde mevcut başkanların ve aday adaylarının parti tabanı ile ilgili ilişkileri öğrenmek. 2014 seçimlerinde DSP'ye giden adaylardan olayı yaşanan sıkıntıyı tekrar yaşamamak için doğru yöntem budur. 
İzmir özelinde bakarsak mevcut başkanların bir kaçı hariç aday gösterilmediği takdirde tabanı alıp götürecek partiye kaybettirecek özelliğe sahip değil. Olanlarında taban üzerinden bu özelliklerinin tırpanlanmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Kaldı ki zaten parti tabanına göre mevcut başkanların en az yarıdan fazlası parti tabanından kopuk davranıyor. İlçe başkanlığı seçimlerine müdahale konusunda şikayet edilen o kadar çok belediye başkanı var ki inanın şaşarsınız. 
İzmir için aday belirleme sürecinde dikkat edilecek isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan. İzmir'de renk vermeyen Özkan'ın Ankara'da genel merkez yapısı içindeki gücü her geçen gün artıyor. Özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı başlatılan imza eylemi öncesi yapılacak oturma eylemini kırmadaki başarısı ve imza sürecindeki akıllı hamleleri, ismini ön plana çıkardı. O nedenledir ki Tuncay Özkan son dönemde İzmir siyasetinde hedefe alındı.
CHP'lilerin ısrarla dile getirdiği ve siyaseten en çok eleştirdiği “tek adam” söylemi sonrası siyaset şekli de değişmelidir. Bu da önümüzdeki yazıda.
GönderMe 1: Geçtiğimiz günlerde el değiştiren ve Aydınlı işadamları tarafından satın alınan İzmir'in önemli günlük gazetelerinden Yenigün'de bugün yer alan iki adet yarım sayfa ilan dikkatimi çekti. MHP'li Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcı'nın bu ilanlarını görünce aklıma nedense "Ak Parti ve MHP ittifakının Aydın Büyükşehir Belediyesi adayı Sayın Alıcı mı olacak?" sorusu geldi. Malum 2 dönemdir CHP tarafından yönetilen kenti almak için Ak Parti'nin ciddi çalışmalar yaptığı biliniyor. Bu çerçevede MHP ile zaten var olan ittifak onların en büyük şansı.
GönderMe 2: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin İstanbul'da aday göstermeyeceklerini açıklamasının ardından Aydın'da kilit öneme sahip olan MHP'nin Büyükşehir adayının destekleneceği iddiası gittikçe güçleniyor. Bu durumda en çok üzülecekte olan İzmir'den Ankara'ya gönderilen ve bir dönem İzmir siyasetinde "Ak Parti'nin ablası" olma iddiası ile yola çıkan gazeteci olacak gibi. Zira, İzmir siyasetini dizayn çalışmalarının başarısızlık ile sonuçlanması neticesi Ankara'ya gönderildiği iddia edilen kadın gazetecinin Ankara sonrası rotayı tam gaz Aydın'a kırdığı bu yönde çalışma yaptığı iddia ediliyordu.
GönderMe 3: İzmir'de aday adaylığı başlamadan kulislerde kavgalar başladı bile. Bu konuda siparişle yazılan yazılar da ortalıkta dolaşıyor. Maşallah adaylar ve siyaset konusunda herkes bir uzman bir kompedan akıllara zarar. Tamam yazın arkadaş bildiğinizi, ettiğinizi ama adınızı koruyun bari. Daha dün kardeşimiz, küçüğümüz dediğimiz isimler hakkındaki iddialar cidden üzücü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar