Reklam
CHP'de Sol Kanat Çöktü!..
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

CHP'de Sol Kanat Çöktü!..

22 Mayıs 2018 - 14:36

Geçmiş yazılarımı takip edenler bilir CHP için Kurtuluş'un sola yanaşmasında olduğunu dile getirmiştim. Hatta radyo programlarında da ısrarla "ortanın solu" söylemi "su kullananın toprak işleyenin" sloganı ile girdiği 1977 seçimlerini örnek göstermiştim. Hatırlanacağı üzere 5 Haziran günü yapılan ve yüzde yetmişin biraz üstünde katılım sağlanan seçimde CHP yüzde 41,5 oy almıştı. CHP'nin çok partili döneme girdikten günümüze aldığı en yüksek oydu yüzde 41.5.
Bunun dışında sol söylemler partide en son Altan Öymen'in döneminde görüldü. Son dönemde parti içinde yeniden hareketlenen bir "sol kanat" aday listelerinde adeta budandı. Son kurultayda Parti Meclisi için ayrı liste çıkaran yapı adaylık sürecinde adeta yok edildi. Kurultay öncesi yayınladıkları bildiriler ve yaptıkları açıklamalarla gündeme damga vuran ve parti tabanında destek bulan bu yapının öne çıkan isimlerinden bir tek Selin Sayek Böke listelerde yer buldu. Son anda listeye Ali Şeker eklense de İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Yıldız Tur Biçer, Gülseren Onanç, Mehmet Tüm, Orhan Sarıbal, Yaşar Seymen ve Zeynep Altıok yeniden vekil yapılmayarak sol kanat adeta yok edildi.
Sol kanat yok edilirken CHP'ye yıllarca sert eleştirilerde bulunan merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığı ile bilinen İlhan Kesici, Bülent Kuşoğlu ile sağdan gelen Mehmet Bekaroğlu listelerde garanti seçilecek yerlerde yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan CHP'de statükocu yapı güçlendirildi. 
Sol kanat budanırken Demirel'in bürokratı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğindeki CHP daha da sağa çekilerek merkeze oturtulmaya çalışılıyor. Parti tabanı bu operasyona tepki gösterse de maalesef gidişat bu yönde seyrediyor. CHP'nin iktidar olma yolu da bir şekilde kesilmiş oluyor. 
Türkiye'nin birleştirici gücü sloganı ile yola çıkan CHP kendi içinde bölünüp ayrışarak Türkiye'nin kader seçimine giriyor.
GönderMe1: Ak Parti İzmir listesinde aday adaylığı için başvuran çok sayıda Mardinli aday adayı varken aday olarak Mardin'den aday getirmesi parti tabanında ciddi tepki topluyor. akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle aday gösterilemeyen eski Mardin vekilini Süleyman Bölünmez'in yerine vekil olan İzmir'de ikameti dahi bulunmayan Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın getirilmesi sandıkla Nasıl yansıyacak merak konusu.
GönderMe2: izmir Büyükşehir Belediye Başkan'ı Aziz Kocaoğlu'nun Ankara'da kamp kırmasına rağmen listede son anda değişiklik yapılarak İzmir'den aday gösterilen Tuncay Özkan parti de tüm taşları yerinden oynattı. Kocaoğlu'nun istifa restine rağmen önce İstanbul'dan aday gösterilip sonrada İzmir'e çekilen Özkan'ın belediye seçimlerinde bu işin hesabını göreceği parti kulislerinde konuşulmaya başladı. 24 Haziran seçimleri sonrası kenti hararetli bir dönem bekliyor.
GönderMe3:CHP'de oluşturulan listelerde eski il Başkanları Bedri Serter ve Ali Engin'in gösterildiği sıralar ile 5 dönem Bornova İlçe Başkanlığı yapan Nevzat Kavalar'ın olmaması tabanda ciddi rahatsızlık yaşattı. Ak Parti listelerinin de beklenenden kötü olması HDP ve iyi Parti'ye umut oldu. Bu partiler oy patlaması yaşayabilir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Dilek
    1 yıl önce
    Kemal'le bu kadar olur.Devlet Mhp'yi bitirdi,bu da Chp'yi bitirsin. Rakip yoksa muhalefet de yok demektir.Yazık...

Son Yazılar