Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Gelecek ve Deva

15 Mart 2020 - 22:40

Aralık 2019'un son günlerinde kurulan eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki  Gelecek Partisi ve geçtiğimiz hafta kurulan eski Devlet Bakanlarından Ali Babacan liderliğindeki Demokrasi ve Atılım Partisi(DEVA) Türk Siyasi hayatında dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Son yayınlanan anketlerde bu iki partininde içinden çıktığı Ak Parti'den oy kopardığını gösteriyor. Anket firmalarına göre İki partinin toplam oyu yüzde 4 ile 9 arasında görünüyor. İktidar olmak için yüzde 50 oyun bir fazlasının gerektiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde bu oy oranı çok büyük rakam.

Her iki partide Barış Kalkanı Harekatı ver Koronavirüs Salgını nedeniyle çok aktif bir saha çalışması yapmasa da(Gelecek Partisi'nin İstanbul, Ankara ve Konya il başkanlığı binalarının açılışını saymazsak) siyasi kulisleri hareketlendirdiler. Her iki partinin kurucular kurulunda beklenen ağır toplar (Beşir Atalay, Ertuğrul Günay, Mehmet Şimşek ve Abdullah Gül'e yakın isimler) olmasa da yine de bir heyecan yarattı. Gelecek Partisi'nin bir kaç il dışında il başkanlarının belli olmadığını Demokrasi ve Atılım Partisi'nin genel merkez yönetim kadrosunda görevlendirme yapılmadığını düşünürsek bence başarılı sayılırlar. Bunu biraz da insanların beklentisine de bağlamak gerekir.

Sistem Muhalefeti

Gelecek Partisi'nin ilk 2 haftaki "Ak Parti içinde mağdur edildik" söylemlerini saymazsak son dönemdeki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik eleştirilerine Demokrasi ve Atılım Partisi de katıldı. Her iki parti de Parlamenter Sisteme yönelik açıklamaları dikkat çekiyor. Her iki partinin de olmazsa olmazı bu gibi görünüyor. Son dönemde ekonomide yaşanan durgunluk ve tek adam eleştirileri nedeniyle her iki parti bu kanaldan devam edecek gibi görünüyor. Mevcut muhalefet partilerinin bu konuda cılız çıkışlarını da göz önünde bulundurursak buradan oy toplayabilirler.

İş dünyasının bakışı

Her yeni parti kurulumunda gözler iş dünyasına kayar. Yaklaşımları test edilir. Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi kuruluşlarında da gözler buraya çevrildi. İş dünyası bu iki partiye karşı mesafeli durmadılar. Hatta Ak Parti Hükümetleri'nde uzun süre ekonominin dümeninde olan Ali Babacan'a karşı sıcak bir bakış olduğunu söylersek yanlış olmaz. Siyaset kulislerinde her iki partinin de sık sık iş dünyası ile bir araya geldiği iddiaları var.

Netice olarak her iki partinin hedefinde de başta Ak Parti olmak üzere Cumhur İttifakı'na dahil olan partiler var. Koronavirüs Salgını sonrası hayat normale dönünce tablo daha net ortaya çıkacaktır. Önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistem'nde iktidar olmak için gereken yüzde 50+1 oy kuralı esnetilebilir.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin ahmetoğlu
    1 yıl önce
    Ülkenin bulundugu şu karmaşık durumdan milletin de kafası karışık olmuştur. Hele bir saglık problemimizi çözelim akla karayı o zaman göreceğiz. Reis şu anda tamamen milletin emrine girmiş halde.ilk önce sağlık. Pek varlık göstereceklerine inanmıyorum.siyasi mefta olacaklardır.