Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Günah Keçileri

05 Ekim 2020 - 16:36 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 17:07

Türkçe deyimler ve benzetmeler konusunda bayağı zengin bir dildir. “Günah Keçisi” dilimize yer eden ve sevdiğim deyimlerden biridir. Öncelikle ne anlama gelir onunla başlayalım. Suçsuz olduğu halde başkalarının suçlarını yüklenen kişiye söylenen ‘günah keçisi’ ifadesi dilimize milattan önce Yahudi kültüründen yapılan bir dini ayinden gelir. 

Scapegoat adı verilen ve dilimize günah keçisi olarak çevrilen bu ayin, tarih boyunca birçok farklı kültürde vücut bulmuş. Genellikle bir belayı defetmek ya da günahlardan arınmak için yapılan dini ayin, günah keçisi tabirini de dilimize sokmuş bulundu. Keçi sürüsü içinden seçilen iki erkek keçi, biri Tanrı’ya, diğeri de şeytanın diğer bir ismi olduğu söylenilen Azazel’e gönderilirdi. Rivayete göre, Tanrı’ya verilen keçi kurban ediliyor, şeytana verilen ise çöle bırakılıyor ya da bir tepeden aşağı atılıyordu. Bu inanışın Antik Yunan medeniyetlerinde de karşılığı vardı. Tek farkı ise günahları yüklenenlerin insan olmasıydı.

Gelelim yazının başlığına. Hatırlayacağınız üzere CHP İzmir İl Gençlik Kolları Kongresi’nde seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından çizikli listelerin sayılmaması üzerine rakip iki liste arasında yaşanan arbede de bazı gazeteci kardeşlerimiz darp edilmişti. Bu konuyla ilgili Gazeteciler Cemiyeti’nin girişimleri CHP İl Başkanı Deniz Yücel’in geçmiş olsun ziyareti sonrası sorumluların bulunacağı ve gereken işlemin yapılacağı sözü verildi. Bu çerçevede bazı isimler belirlendi. Belirlenen isimler için parti içi disiplin süreci başladı. Tespit edilen 9 isimden 1’i kınama istemi  diğer 8 isim ise CHP’den ihraç istemiyle disiplşine sevk edildi.

İşin ilginç tarafı bu ceza alması istenen isimlerden kınama talep edilen isim hariç diğeri seçimi kazanan ekibin karşısında yer alan ekipten isimler olması. Hatta ihraç stenen  isimlerden olan Buca İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Gül’ün görevden alınması sonrası yönetiminin kendi içinden İlçe Sekreteri Süleyman Duyan'ın İlçe başkanı olarak belirlenmesine tahammül edilmeden "şaibeli seçimin" galibi il başkanı tarafından görevden alınması bana şahsen ilginç geldi. Hatta bu gençlere yazının başlığında yer alan "Günah Keçisi" olarak kıyıldı.

Bu gençlerin "Günah Keçisi" olmadığını iddia edenlere bir kaç sorum olacak; 

1) Bu kongrede kavga edenler ve gazetecilere saldıranlar beyanlara göre her iki taraftanda vardı neden sadece kaybeden ekipten olanlara ceza talep edildi? Kazanan ekipteki isimler neden kayırıldı?

2) Kavganın çıkmasına sebep olan tutanak birleştirmelerinin yapılmadan sonucun açıklanması sonrası yaşanan gerilimde bu isimler kendi kendilerine mi kavga çıkardı? Karşı taraf yoksa haberlerde yer alan karşıt grup ifadeleri neden vardı? 

3) Gençlerin kongresi öncesi kongreye müdahil olduğu iddia edilen hatta gençleri işten atmayla tehdit eden yada kendilerine oy vermek kaydıyla iş teklifinde bulunan İzmir Büyükşehir Başkanvekili Mustafa Özuslu'nun konuyla ilgili ifadesi alındı mı? 

4) Kadın Kolları kongresi ve İl Başkanlığı kongrelerinde de delegeyi işleri ile tehdit eden yada oyları kendi lehine vermek için her türlü yolu mübah sayan girişimlerde bulunan ve partiyi kamuoyunda kötü bir şekilde tarrtışmaya açan başta Mustafa Özuslu(ki parti kulislerinde özellikle bu isim zikrediliyor) ve diğer isimlerle ilgili işlem yapıldı mı? Yapılmadı ise neden yapılmadı? 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Tarık Akbaba
  9 ay önce
  Eren isimli kardeş, ben açık ismimle yazıyorum sende açık açık kim olduğunu yaz , ben kimi indirmişim cok merak ettim söyler misin lütfen
 • Eren
  9 ay önce
  Tarıgın cok onceden partiden atılması lazımdı. İyi oldu herkesi indirdi sonunda kendi de indi