Reklam
Reklam
Kurultayın Galibi Kim?
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

Kurultayın Galibi Kim?

04 Şubat 2018 - 12:14 - Güncelleme: 05 Şubat 2018 - 02:18

Ankara'da bir haftadır devam eden çalışmalar, 3 aydır da kulisleri, il ve ilçe kongreleri ile Türkiye gündeminde olan CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda ilk gün Genel Başkan Seçimleri yapıldı. Kurultayın kazananı adaylığı için toplanan 1081(bin seksen bir) imza ile girip 790(yedi yüz doksan) oy alan mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Mağlubu ise topladığı 166(yüz altmış altı) imza(ki bunun 49 mükerrer olduğu iddia edilen ve Genel Başkanın lütuf gibi dilekçesi ile divan tarafından aday gösterilmeye isyan eden) adaylık yarışına girip 447(dört yüz kırk yedi) oy alan Muharrem İnce oldu.

Kongrede ortaya çıkan en önemli gerçek şudur ki; kongreye "samimiyetsizlik ve korkaklık" damga vurdu. Kongrenin bir yanında oy vereceğini beyan edip kişisel ikbali için imza atıp sandıkta, "nasılsa ben ve Allah tek bilecek" diyerek, oy vermeyen samimiyetsizler vardı. Diğer yanda ise imza verdiği adaya kişisel ikballeri için oy veremeyen ve saklanmayı seçen korkaklar vardı. Maalesef bu kongre ben dâhil çokça insanın savunduğu,  "CHP'de 2019 süreci ve Cumhuriyet’in geleceği kaygısı yok, kişisel ikbal kaygısı var!" İddiasının ispat olmuştur.

Kurultayın galibi ve mağlubu bu şekilde tezahür etmiş olsa da; kazanan İYİ Parti ve AK Parti olmuştur. Ak Parti yıllardır savunduğu, "bunlar kongre partisi. Orada da kavgadan öte bir şey yapamazlar" sözünün bir kez daha tasdik edilmesi ile kazanan olmuştur. İYİ Parti ise, CHP’de kötü yapılan kurultay ve sonuçlarının halk nezdinde takdir göremeyecek olması nedeniyle, ana muhalefet olma şansını elde etmiştir. Maalesef bu kötü kurultay ve halkta karşılığının çok tartışılacağı sonuçlar ile "halkın umudu CHP" sözü yerini "Vatandaşın umudu İYİ Parti" ye bırakabilir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başta PM ve MYK olmak üzere parti kadroları ve programlarında acilen reform yapmaması halinde gerçekleşecektir.

GönderMe1: Kurultay sonrası sosyal medya hesaplarında başlayan tartışma CHP'deki ayrışmayı net ortaya koymuştur. Adına ister etnik,  ister ideolojik, isterse de düşünsel ayrışma koyun, bu sonuç partide onarılmaz yaralar açabilir. CHP kendine sol diyor ise bu ayrışmanın önüne geçmek için diyalektiğin temeli olan değişimi bir an önce hayata geçirmelidir.

GönderMe2: Verilen imza sonrası ortaya çıkan 291 oyun eleştiri ve özeleştirisi yapılmaz ve bunun sonucunda gerekli çalışma hayata geçirilmez ise CHP'yi önümüzde daha zor günlerin beklediği aşikârdır.

GönderMe3: Kurultay salonunun her tarafına asılan pankartlar ve dağıtılan el broşürleri daha önce dile getirdiğimiz "PM koltuk hayali kuranlar için sıçrama tahtası olmuştur" sözünün doğruluğumu  net ortaya koyuyor. 60 kişilik PM için 800'ün üstünde ismin aday olması bunu net ortaya koyuyor. Her aday için en az 10-12 kişilik ekip çalışıyor. Keşke bu adaylar için çalışan toplamda yaklaşık 10 bin kişi seçim ve referandum süreçlerinde sokakta olsaydı eminim ki, CHP en az 3-4 puan fazla oy alırdı!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar