Reklam
Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

Örgütten gelmek

29 Mart 2022 - 12:20 - Güncelleme: 29 Mart 2022 - 12:23

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun 2021’den sonra başkan vekilliği görevini bırakacağını açıklamasının ardından gözler CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi grubunun Nisan ayında yapacağı toplantıya çevrildi. Grup Başkanvekilliği için şu ana kadar Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Murat Aydın ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün adı ön plana çıkıyor. Bu isimlerden Başkan Gümrükçü açık açık adaylığını ilan ederken Murat Aydın ise görev verildiği halde kaçmayacağını beyan etti.
CHP kulislerinde henüz yeterince anlamlanmamış olsa da Grup Başkanvekilliği çok önemli bir görev. Özellikle canlı yayınlarla tüm İzmir, hatta internet ortamı olan herkese açık olan İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarında AK Parti Grubu'nun gerek Grup Başkanvekili gerekse de sözcüleri tarafından yapılan sert ve ispatlanamayan iddialarla yaptıkları muhalefeti göz önüne alırsak bu koltuğa hem İzmir'i hem de CHP Örgütü'nü bilen bir ismin oturması en makul olanıdır.
Yazının başlığındaki örgütün önemine gelirsek; Grup Başkanvekilliği deyip geçmemek gerek zira hem CHP İl Başkanının hem de Büyükşehir Belediye Başkanı'nı temsilen o koltukta oturacak. Öncelikle örgütten gelecek istekler ve eleştirilerde ilk göğüsleyecek kişi olacağı için nabzı tutması adına yapıdan gelmesi gerekiyor. Örgütten gelmesi nedeniyle parti programları ve siyasetine hakim olacağı için hem anlatım hem de sert muhalefete karşı argüman üretme sıkıntısı yaşamayacaktır. Bunun dışında yıllardır İzmir'deki örgüt yapısını bilme dışında kentte uzun soluklu siyaset yapılması nedeniyle kentin sorunlarına ve bunların çözümüne vakıf olması nedeniyle daha dinamik bir işleyişi de yönetecektir. Bu durumu anlatmaya en iyi örnek CHP'nin seçimi almasına rağmen azınlıkta olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ni örnek verebiliriz. Orda CHP tabanından gelen Grup Başkanvekili İsmail Doğan Subaşı ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı'yı örnek verebiliriz.
Örgütten ve aktif siyasetin içinden gelmenin en büyük avantajlarından biride "bürokrasiye takılmadan iş bitirmek" olarak öne çıkıyor. Bu konuda tüm CHP’liler hatta AK Partililerin bile takdir ettiği rahmetli Yücel Özen gerçeği var. CHP'nin azınlıkta olduğu ve dönemin Valisi ve Genel Sekreterlerin veto yetkisine rağmen nasıl bürokrasiye takılmadan çalıştığı 3 oy alınan köylerde nasıl 100 üstü oy aldıkları biliniyor.
Görevi bırakacağını ifade eden Mustafa Özuslu'nun da örgütten geldiği (İl Eğitim Sekreterliği-İl Başkan Yardımcılığı ve Karşıyaka İlçe Başkanlığı) gerçeğini de önümüze koyduğumuzda CHP'nin üzerine ölü toprağı serpilmiş ve siyasetten gittikçe uzaklaşan ve AK Parti Grubu'nun gerek Grup Başkanvekili gerekse de sözcüleri tarafından yapılan sert ve ispatlanamayan iddialarla yaptıkları açıklamalara karşı siyasi örgütlenmenin içinden gelen parti tabanını bilen bir isim göreve gelmelidir.
Umarım CHP Grubu kongre sürecindeki "Mavi-Beyaz Liste" çekişmesini geride bırakıp kapalı oylama ile seçime gider. Yoksa parmakla gösterilen adaya mahkum olan bir Büyükşehir Meclisi'nin bu kente yarardan çok zarar getireceği kesindir.
Örgütten gelmenin bu kadar önemli olduğu bir makama en yakın profil Utku Gümrükçü görünüyor ve şahsen o makama hakkı ile yakışacağını düşünüyorum.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum