Reklam
Reklam
ALAATTİN YÜKSEL PİŞMAN MI?
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

ALAATTİN YÜKSEL PİŞMAN MI?

13 Haziran 2016 - 16:32

CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel. 2001 ve 2003 yıllarında, iki dönem üst üste CHP İzmir İl Başkanlığını kazanarak görevini yürüttü. Döneminde CHP İzmir’in 24 milletvekilliğinden 16’sını kazanarak bir rekor kırdı ve parti tarihine adını büyük puntolarla yazdırdı. Dönemin Genel Başkanı Deniz Baykal ile ters düştü. Ona karşı başlatılan adına “Çoban Ateşi” denilen hareket içinde yer aldığı için görevden alındı.

22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılan Olağanüstü Kurultayda CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu’nda da yer alarak, önce Yerel Yönetimlerden daha sonra Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde CHP’den İzmir milletvekilli seçildi. Son yapılan kurultaylarda ve Parti Meclisi dizaynlarında hep söz sahibi oldu.

İzmir siyasetinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile uyumu (Parti içinde ekip olarak tanımlanırlar) ile 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkan adaylarını dizayn ettiler. Bu seçimde partiden kopan eski ilçe başkanları ve belediye başkanlarını DSP’den ya da bağımsız aday olarak seçime girmeleri nedeniyle 30’da 29 CHP’de olan başkanlık koltukları 30’da 22’ye düşmesinin sorumlusu ilan edildiler.

Bu sonuçlara rağmen 20 Aralık 2015 Tarihinde yapılan CHP İzmir İl Kongresi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun adeta gövdesini koyması ile kimine göre 5 oy kimine göre ise 7 oy farkla yeniden CHP İzmir İl Başkanlığı görevine seçildi. Her ne kadar bu birliktelik inkar edilse Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafsız olduğunu beyan etse de seçim sonrası ilçelerde yaptıkları tüm ziyaretleri birlikte yaparak iddiaları bir şekilde teyit ettiler.

2001-2005 yılları arasındaki başkanlık görevi sırasında başarısı nedeni ile CHP’liler tarafından umut rakibi AKP’liler tarafından çekingenlikle karşılanan 3’üncü dönemi maalesef beklenenden çok uzak bir performans ile geçiyor. Hatta öyle ki CHP içinde yapılan etkinlikler ve protesto eylemleri pasiflikle suçlanır hale geldi. Hatta parti içinde karşı muhalefette yavaş yavaş oluşmaya başlamış bile. Parti içindeki bir iddiaya göre İl Başkanı Alaattin Yüksel gelecek tepkilerden çekindiği için ilçe başkanlıklarına beraberine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu alarak gidiyor.

Madalyonun diğer yüzünde ise Yüksel’e yakın isimlerin isyanı var. Bu çevreden gelen bilgilere göre Yüksel, Kocaoğlu’nun parti örgütüne karşı çıkışı nedeniyle yönetim ve taban arasında sorun oluştuğunu iddia edip bu konuda şikayetlere başlamış. Özellikle önümüzdeki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına kesin gözü ile bakılan (rivayet o ki il başkanlığı adaylığını kabul şartı buymuş) Yüksel’in Kocaoğlu’nun önümüzdeki dönemde de aday olacağı sinyallerini vermesinden çok rahatsızmış. Hatta iş pişmanlık seviyesine gelmiş durumda.

Bu arada işin birde Yücel Özen kısmı var. 2001-2003 ve 2015 te yapılan kongrelerde ölümüne Alaattin Yüksel’i destekleyen ve kazanmasında önemli rol oynayan Yücel Özen’in bu sert çıkışlarının ardında il başkanlığının pasif kalması ve elle tutulan bir siyaset yürütememesi olduğu iddiası var. Parti kulislerinde, Yüksel’in oluşturulan ekipte de yeterli söz sahibi olmadığı ve pazarlıklar sonucu verilen tavizlerle kurulan yönetimin aktif olamaması nedeniyle Özen’in bu muhalefet tarzına el altından da olsa destek verdiği konuşuluyor. İl Başkanı Alaattin Yüksel’in bu desteği Yücel Özen ile ilgili sürekli yönetimden gelen şikayetleri göğüsleyerek gösterdiği iddia ediliyor. 

Son Yazılar