Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


Yandaşa "Af" Buca Belediyesi'ne "HACİZ"

13 Kasım 2020 - 13:04

Yerel yönetimlerin borçları sık sık gündeme gelir malumunuz. İzmir’de borçlarıyla en çok konuşulan ilçelerden biri de Buca olmuştur.

Ancak 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Buca’ya adeta piyango vurdu. İzmir’in genç belediye başkanlarından biri olan Avukat Erhan Kılıç’ın göreve gelmesiyle beraber ilçede mali olarak bir değişim hareketi başladı.

Gördüğümüz ve belediye kaynaklarından aldığımız bilgiye göre; Başkan Kılıç, göreve gelir gelmez öncelikle mali disiplini sağlamak için talimatlar verdi. 

Şeffaf uygulamaları önemseyen Kılıç’a yakın kaynaklara göre, sadece 1 buçuk yılda ödenen borçlarla önemli bir büyüme ivmesi yakalandı.  

Doğru adımlarla hareket eden yerel yönetimler görmek bizim de en büyük hayalimizdi açıkçası. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç bu atılımıyla takdiri hak ederken, geçtiğimiz günlerde bir olay daha yaşandı.

Belediyenin borç yükünü azaltmak ve temizlik hizmetlerinde yatırım yapma düşüncesiyle 13 Ekim’de Zafer Mahallesi’ndeki benzin istasyonunun mülkü satışa çıkartıldı, 39 milyon TL’lik teklif alındı. 

Tam bu süreçte, beklenmeyen bir şey oldu. Vergi Dairesi Başkanlığı, belediyenin vergi borçları için haciz girişimi başlattı. Bu işlemin zamanlaması çok manidardı. Çünkü vergi affı komisyondan geçmiş, Meclis gündeminde yasalaşması bekleniyordu. 

Hal böyle olunca, hem benzin istasyonu elden gidecek hem de belediyeye tek kuruş gelir sağlanmayacaktı. Yasa öncesi Vergi Dairesinin paraya haciz koyması yasa ile silinecek olan faizlerin gereksiz yere ödenmesine neden olacaktı. 

Bunun üzerine harekete geçen Başkan Kılıç, doğru hamlelerine bir yenisini daha ekledi.  Benzin istasyonunun satışı iptal edildi. İptal işlemi gerçekleştirilmeseydi vergi yapılandırması ile zaten silinecek olan borç faizleri ödenmek zorunda kalacak, ana para borcundan çok az düşülecek ve belediye yine borçlu olarak kalacaktı. 

Yapılandırma çalışmaları tamamlandıktan sonra benzinlik satışı ihalesinin tekrarlanacağı da gelen net bilgiler arasında.   

Eee, bize de Erhan Kılıç’ı alkışlamak dışında pek seçenek kalmadı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum