Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


CHP İzmir İl Kongresi'ne giderken…

05 Şubat 2020 - 12:17 - Güncelleme: 05 Şubat 2020 - 16:23

CHP’de tüm nefesler tutuldu 8 Şubat’ta yapılacak İzmir, 9 Şubat’ta yapılacak İstanbul kongrelerine kilitlendi. CHP Genel Merkezi’nin yoğun baskıları sonrası İstanbul mevcut başkan Canan Kaftancıoğlu’nun tek adaylığı ile kongreye giderken İzmir’de tek aday hayal oldu. Bu kongre 3 adaylı olacak gibi duruyor.

Aday sayısı kongre salonunda netleşecektir. Gelelim ilçelerin ve ekiplerin kişisel tavrına. Öncelikle kongre süreci her ne kadar Deniz Yücel’i destekleyen Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile onu devirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in desteklediği iddia edilen (ki Tunç Başkan müdahil olmadığını defalarca açıklasa da) İzmir Milletvekili Murat Bakan, İl eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ve Soyer’in Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun başını çektiği ekip arasında çekişme görünse bile son düzlükte durum epey karışık. Herkes, İl Başkanı Deniz Yücel ve yardımcısı Cüneyt Oğuz’un yarışacağını beklerken dün itibari ile Tuncay Özkan’a yakınlığı ile bilinen (şu an küs olduğu iddia edilen) Ezgi Deniz Urunga aday olarak çalışmalara başladı. Bu konuda delegenin nabzı yoklanıyor. Kendisi de aday olduğunu ifade ediyor zaten.

Gelelim ilçelerin durumuna bakalım. Öncelikle İzmir Milletvekili de olan Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’a yakın olan ilçelere bakmak lazım. Buca, Çiğli ve Çeşme bu kentin kaderini çok net belirleyecek güce sahip. Yalnız bu yapı içinde Buca’da ilçe kongresindeki tavrı ile zaferin baş mimarı olan Belediye Başkanı Erhan Kılıç henüz net bir tavır ortaya koymadı. Buca’nın tavrı Çiğli ve Menemen’i de etkileyecektir.

Deniz Yücel’in durumuna gelirsek, görevde kaldığı sürece birçok ekibe yaranamadı. Bir dönem çok yakınında olan ve Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki “gençler grubunun” birçoğu şu an karşısında. Zaten Genel merkezi ziyareti sonrası sosyal medya hesabından yaptığı; “Kongremize sayılı günler kala Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret ederek il kongremize davet ettim. Partimizi iktidara taşıyacak kadroların belirlendiği bu süreçten Cumhuriyet Halk Partisinin ve İzmir il örgütünün güçlenerek çıkacağı konusunda kendisine söz verdim” açıklaması zaten zayıf bir örgüt yapısı ile kenti yönettiğinin itirafı gibi.

Yücel’in kaderi biraz da kendisine ilk il başkanlığı adaylığında destek veren Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’e bağlı. Narlıdere ve Karşıyaka’dan delege yazdıran Engin’in yanı sıra Konak Belediye Başkanı Abdul Batur tavrı da ciddi önem taşıyor.

Bayraklı; listelerin birlikteliği ile seçim kazanıldığı için delege listesi de çok dağınık. Bu nedenle Bayraklı delege yapısından blok hareket beklenmiyor. Hatta yapı 3’e bölünür iddiası da var.

Karabağlar’da da Bayraklı benzeri bir yapı var. Tek farkı Karabağlar’daki siyasi ekipler siyaset anlamında daha tecrübeli ve pazarlık gücü yüksek yapılar. O nedenle kongre sabahına kadar Karabağlar’ın tavrı net ortaya çıkmayabilir. Burada da çözülme olur beklentisi var.

Bunun dışında geçtiğimiz kongrelerde genelde blok olarak hareket eden Bakırçay Havzası ve Küçük Menderes Havzası ilçelerinde bu kez net bir tavır yok. Bu kez durum değerlendirmesi yaparak hareket edecekler gibi gözüküyor

Blok oyun kalesi Balçova

Bu arada önceki kongrelerin tamamında blok olarak oy kullanan Balçova İlçe örgütü, il yönetimindeki 1 temsilcisi ile birlikte 15 delegesiyle bu kongrede de kader belirleyecek gibi duruyor. Balçova’nın tek firesi parti terbiyesi çerçevesinde delege yazılan Devrim Barış Çelik olabilir. Balçova’nın dışında Gaziemir ilçe örgütü de blok hareket edecek olarak düşünülüyor.

30 İlçe Başkanı Genel Merkez talimatıyla toplandı

“30 ilçe başkanı Deniz Yücel dedi, kesin alır" diye olaya bakanlar var. Onlar içinde bu konuya değinelim. Bu toplu açıklama CHP Genel Merkezi’nin talimatıyla oluştu. Zaten birçoğu siyasi gelecek bekleyen ilçe başkanlarının Genel Merkeze karşı durma şansı yok. CHP tarihinde büyük fire veren böyle toplu açıklamaların sonucunu çok gördük. Bu cumartesi günü de benzer durum yaşanabilir.

Kurultay Hesaplaşması

Bunlar bir yana bu kongrenin en can alıcı yeri kurultay delegeliği. Zira nerdeyse CHP İzmir Milletvekillerinin tamamı hem Parti Meclisi’ne girme hesabı yapıyor. Özellikle Tuncay Özkan üzerine yandaş medya desteğiyle de oluşturulan lobi onu hedefe koymuş durumda. Kurultay’da benzer durum söz konusu. O nedenle sıkıntı yaşamak istemeyen Özkan’ın en az 25 İzmir delegesini alması gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum