Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


CHP İzmir İl Kongresi'nin büyük resmi

09 Şubat 2020 - 19:15 - Güncelleme: 09 Şubat 2020 - 22:18

Üzerine uzun tartışmalar yapılan CHP İzmir Kongresi tamamlandı. Kongre sonrası çokça şey konuşulduysa da genelde İl Başkanı Deniz Yücel'in aldığı oy konuşuldu. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki iptal edilen oy sayısına baktığımızda çarşaf liste isteyen CHP delegesinin öncelikle "çarşaf listede oy nasıl kullanılır" konusunu bilmediği görüldü. Yücel'in il başkanlığı için aldığı oy ile kurultay delegeliği için aldığı oy arasındaki fark bu konuda kesin bilgi eksikliği olduğunu ortaya koymuştur.

Gelelim kongre değerlendirmesin, öncekle kentte Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'ın kesin hakimiyeti ortaya çıkmıştır. listeye hakimiyeti özellikle de Mavi Liste yapısına yakın olan Karşıyaka, Kemalpaşa ilçeleri ile onlara destek veren Menemen'in katılımı ile çıkarılan "Sarı Liste"ye karşılık kendisine yakın olan Konak, Buca, Bayraklı, Bornova, Çiğli, Çeşme, Gaziemir ve Urla ilçe delegelerinin desteğiyle çıkardığı ikinci liste ile bu hamleye net cevap vererek hem bu girişimi boşa çıkardı hem de rakiplerini sindirdi. 

Bunun dışında, delegeye yapılan "çizmeyin baskısı"na rağmen Tunç Soyer'in aldığı oy(her ne kadar en yüksek oyu alan isim olsa da) oy kullanan delegeye oranla dikkat çekicidir. Hem sarı hem de beyaz liste de yer alan Soyer'e delegenin verdiği uyarı dikkate alınmalıdır. Özellikle ilçe kongreleri sürecindeki ekip arkadaşları konusunda yapıldığı düşünülen bu uyarı sonrası Soyer ekibini yeniden gözden geçirecektir.

Bayır kazançlı Bakan Kayıpta...

İzmir Milletvekilleri açısından da kongrenin kazananı "Çarşaf Liste" konusunda yaptığı konuşma ile oylamanın kaderini değiştiren Tacettin Bayır olurken, desteklediği ekip adına Karabağlar'da yaptığı toplantıda "kurultay ve genel merkezde temsiliyet" vurgusu yapan Murat Bakan ise kaybeden hanesinde oldu.

Delege tarafından en çok tepki çekenler ise kongre için İzmir'e gelen Selin Sayek Böke ve teğmen Mehmet Ali Çelebi oldu. Partililer bu ikiliye dair sosyal medyada çokça tepki gösterdi.

Balçova'nın başarısı ders niteliğindedir...

İzmir Kongresi’nden Özkan dışında başarıyla çıkan bir diğer yapısı ise Balçova delegasyonu oldu. Belediye Başkanı olması engellenmesine rağmen partisi için çalışmaya devam eden Balçova’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve yol arkadaşları kongreye listelere giren isimler ve bu isimlerin aldığı oylarla adeta damga vurdu. Balçova CHP'nin yeni İlçe Başkanı Binnur Akın, birçok listede yer alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile birlikte 392 oy alarak liste başı olurken, Mehmet Ali Çalkaya ise 386 oyla Kurultay Delegesi listesinde en yüksek 3'üncü oyu alarak dikkat çekti. Balçova’nın il yönetim kurulu listesine verdiği isim olan ilçe eski başkanı Aygül Eryılmaz da yönetim listesine en yüksek sıralarda seçilerek girdi. Bu oy başarısının temel nedeni Balçova’da Mehmet Ali Çalkaya tarafından oluşturulan olumlu politikalardır. Partide listeye girmenin beklentiler doğrultusunda değilde kavga etmeden partinin ve ülkenin başarısı için hizmet etme amacıyla siyaset yapılmasının becerisidir. Bunun yanında diğer sebepte kadına ve gençlere önem vermesidir. 

Bu arada mavi listenin ağır toplarının büyük yaralar aldığı kongrede bir ara ekibi tarafından "İl Başkanı Adayı" diye lanse edilen ve kongrede bu ekip tarafından terk edilerek anahtar listeye yazdırılmadığı iddia edilen ve liste dışı kalmasına kesin gözüyle bakılan Devrim Barış Çelik'in Balçova listesinden yazılması ilçenin delege oyları yanında domino etkisi ile Yarımada'dan da oy almasındandır.

İsmail Uygur da kazananlardandı...

Kongrenin bir diğer dikkat çeken ismi de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur oldu. Uygur; kurultay delege listesine yerleştirdiği CHP İlçe Başkanı Erol Günaydın ve Torbalı Kent Konseyi Başkanı Sefer İpekli'nin kazanması ile başarılı isimler arasında yer aldı. Uygur kazanan olurken, Torbalı'da belediye başkan aday adaylığı ve ilçe kongre sürecinde ona rakip olan Övünç Demir'de kaybedenler hanesinde yer aldı.

Buca 'hizmette kusur' etmedi...

Kongre dışında salonda yapılan ikram ve ağırlamalarına da Buca Belediyesi damgasını vurdu. Soğuk havada 4 ikram aracı ile sabah çorbası ile başlayan ikram seferi öğle etli pilav, gece sıcak boyoz ile devam etti. Gün içinde ise içerde bunalıp dışarı kaçan partililer soğuk havada dışarda bu araçlardan yapılan çay ve kahve ikramı ile ısındı. Başarılı bu hizmet nedeniyle Buca Belediyesi partililerden büyük takdir topladı. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zeki köse
    2 yıl önce
    İzmir de yapılan Kongrede,Anahtar listede olmamama rağmen, Kutulatay Delegesi seçildim,İtirazlar üzerine Kurultay delegeliğim gençlik kotası nedeniyle YSK tarafından düşürülmüş bulunmaktadır.Benim parti tüzüğüne,Gerçek Hukuk a ve Adalete Saygım sonsuzdur.Benim yerime Seçilen genç arkadaşlarıma Başarılar diliyorum.Partimin her zaman emrinde oldum olmaya devam edeceğim.Partim ne görev verirse emrindeğim.Bana oy veren ve vermeyen bütün Delege arkadaşlarıma,Destek çıkan Emek veren yoldaşlarıma çok teşekkür ediyorum.Partimin iktidarı için her türlü fedakarlığa hazırım.Selam ve Saygılarımla. Yaşasın#Emek Yaşasın#Özgürlük Yaşasın# Adalet Yaşasın# Demokrasi