Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


CHP Kongresi İçin Büyük Resim Çizilmeye Başlandı-2

03 Eylül 2017 - 18:38

Geçtiğimiz yazıda CHP İzmir İl Kongresi için geçtiğimiz kongrede kapışan taraflar olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkan'ı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkan'ı Hasan Karabağ'ın ekipleri dışında CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın bu konuda çalışmalar yaptığını ifade etmiştik. Bu yazımızda da bu ekiplerin çalışmaları işe ilgili ayrıntı vereceğiz.

Öncelikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile başlayalım. Kocaoğlu'nu bu kez daha aktif görüyoruz. Kocaoğlu Ekibinin adayı henüz belli değil. Zaten adayından çok Kocaoğlu oyu aldığından adayın etkisi çokta önemli değil. Bu nedenle geçen seçimdeki 5 oy fark endişelendirmiş olsa gerek daha fazla etki etmek için sahada Aziz Kocaoğlu'nu daha aktif görüyoruz. Direk sahada görünmese bile delegeler üzerinde nüfuzunu daha fazla etki ettirme çabası var. Kulislerde bu etki fazlasıyla konuşuluyor. Bu etki direk ilçe kongrelerinde kendini belli edecek. Özellikle Bornova Kongresi bu etkinin en net ortaya konulacak gibi. Buranın dışında metropol dışı ilçelerde de Aziz Kocaoğlu'nun etkisini göreceğimiz yerler olacak. Metropolde ise Kocaoğlu'na yakın belediye Başkanlarının müdahil olacağı ilçeler belirleyici rol üstlenecektir.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ise önceki kongrede blok olarak aldığı Bayraklı ve Konak listelerine yeni bölgeler katma çabası var. Bu bloğa son dönemde Aziz Kocaoğlu ile sert tartışmalar yaşayan Menemen Belediye Başkan'ı Tahir Şahin'İn katılması yüksek olasılık. ilçe kongrelerinin ardından bu blok yeni katılımlar sağlarsa kimse şaşırmasın. özellikle il kongresindeki net duruşları ve kaybettikleri ekibin kendi içinde sıkıntılar yaşaması ve bu güne kadar iyi bir yönetim gösterememesi bu katılımlara ciddi etki edecektir. Hele de bu yapı Bayraklı ve Konak kongrelerinde birlik ve beraberlik örneği verirse o zaman delege üzerinde ciddi etki yaratacaktır.

Bu iki bloğun durumu ilçe kongreleri sonrası daha da net ortaya çıkacaktır. Bu yapıların dışında en dikkat çeken oluşum CHP'nin Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Erdal Aksünger'in başını çektiği yapı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yapı her ne kadar etnik örgütlenme yapan yapı olarak görünse de CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır'a yakın isimlerin katılımı ile gücünü arttırıyor. Sındır'ın Bornova Belediye Başkanı olduğu dönemde beraber hareket ettiği isimler özellikle Bornova'da bu yapıya ciddi katkı koymuş durumda. Hatta bu katkı ciddi rahatsız etmiş olacak ki Sındır'ın bu ekibin yaklaşık 300 üyesinin 12. maddeden üye olmasını engellediği iddiası parti kulislerinde yüksek sesle konuşuluyor. Sındır'ın Türkiye genelinde 12. maddeden üye kaydı yaptıran hatta bunun için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan MYK'da fırça yediği iddiasını düşünürsek iki ekip aradındaki çekişmenin büyüklüğü daha net anlaşılır, Aksünger yapısının adayı ile ilgili "PM içinden bir kadın" iddiası da çok dikkat çekici.

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır'ın birçok ilçede delege yapısına müdahil olduğu iddiaları bu ara CHP İzmir kulislerinde konuşulan bir diğer konu olarak önümüze çıkıyor. Bu yapının adayı ile ilgili olarak bir internet gazetesinin yaptığı il başkanı kim olmalı anketi örnek gösteriliyor. Bırakın il başkanlığını ilçe başkanlığını bile zor yapacak isimlerin yer aldığı ankette sonradan eklenen yada çıkartılan isimler dikkat çekiyor. Bu isimlerin tamamına yakınının kadın olması daha dikkat çekici. Bu isimlerden biri bu yapının adayı olarak önümüze çıkarsa kimse şaşırmasın. Zaten uzun yıllardır İzmir'e kadın il başkanı olur mu tartışmasını bu ekibin kullanabileceği iddiaları parti kulislerinde konuşuluyor.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar yapısı ise bu isimler arasında en zayıf halka olarak göze çarpıyor. Akpınar yapısının aday konusunda her ne kadar kuzen olan Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım'ı sahneye süreceği konuşulsa da sağ gösterip sol vuracağı iddiası da var. Bu yapının son anda Akpınar'ın gençlik kollarından beri arkadaşı olan ve bir dönem de danışmanlığını yapan İl Başkan Yardımcısı olan 2. Bölge Koordinatörü olan Okan Karlıdağ'ı aday gösterebileceği iddia ediliyor. İlçe ilçe dolaşan Karlıdağ'ın bu dönem sıkça yaptığı Ankara ziyaretleri de buna hazırlık olarak yorumlanıyor.

Önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler olası gibi dururken delege seçimleri ile tablonun daha da netleşeceği kesin görünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum