Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


CHP Kongresi İçin Büyük Resim Çizilmeye Başlandı-3

15 Aralık 2017 - 16:33

Geçtiğimiz yazılarda CHP İzmir İl Kongresi için geçtiğimiz kongrede kapışan taraflar olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkan'ı Hasan Karabağ'ın ekipleri dışında CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın bu konuda çalışmalar yaptığını ifade etmiştik. Bu yazımızda da bu ekiplerin çalışmaları ile ilgili ayrıntılar ve ortaya çıkan aday adayları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Ekipler arasında anlaşmalar başladı. İlk olarak geçen kongrede karşı karşıya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bayraklı Belediye Başkan'ı Hasan Karabağ'ın ekipleri birleşti. Karabağlar başta olmak üzere birçok yerde ortak çalıştılar. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ında ortak paydada buluştuklarını dersek yanlış olmaz. Önceki kongrede Karabağ ile birlikte liste çıkaran İzmir Milletvekili Tuncay Özkan bu kez Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile beraber hareket ediyor. Bu birliktelik için Konak İlçe Kongresinde çıkan il delegelerine bakmamız yeterli olur.

Ekiplerin oy hesapları bu pazar yapılacak Çiğli Kongresi sonrası netlik kazanır. Burada belli olacak 28 il delegesi sonrası pazarlıklar ve ittifak arayışları ve delege pazarlıkları kıran kırana geçecektir.

Tablo daha netleşmese de ekiplerin il Başkan'ı adayları için şimdi sen ortaya atılan isimler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşte adaylar ve handikapları;

Öncelikle Kocaoğlu-Karabağ yapısının adayı olarak kulislerde Gaziemir İlçe Başkanlığı için yeniden aday olmayan Umut Tekin'in adı geçiyor. Adayın genç dinamik olması ve ilçe başkanlığı sırasında Bakırçay ve Menderes Havzaları ile uyumlu ilişkileri ve dostluğu avantajları olarak öne çıkıyor. Alevi ve Tuncelili olması ise CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Tuncelili ve Alev'i aday olmasın" açıklamalı nedeniyle en büyük handikapı. Bu nedenle Kocaoğlu-Karabağ ittifakının önceki kongreyi 5 oyla kaybeden Bornova İlçe Başkan'ı Nevzat Kavalar ismine yönlendirebilir. Hatırlanacağı üzere o kongre öncesi Kocaoğlu'nun "Bir oyum var o da Nevzat Kavalar'a" sözleri Kavalar'ın ikili için en mantıklı adayı olarak yorumlanabilir.

Özkan-Akpınar ittifakının gönlündeki isim ise İl eski Başkanlarından Rıfat Nalbantoğlu. Bu konuda Tuncay Özkan'ın girişimleri malum. Hatta delege listelerine bakarsak Karşıyaka-Konak yapısının bu isim üzerinde uzlaşması kesin gibi. Nalbantoğlu'nun tecrübesi ve döneminin başarılı sonuçları en büyük avantajı. Handikapı ise "Genel merkez isterse adayım" diye şartlı cümle kurması.

Bu ekiplerin adayları dışında 7 kez atama ile gelen İl eski Başkanlarından Kemal Karataş'ın adı ortaya atıldı. Ortak uzlaşı adayı olarak çalışma yapan Karataş'ın handikapı ise asabi yapısı ve görevleri sırasındaki kindar yönetim tavrı ile eski defterleri açıp durması.

Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Ceyhan Kayhan ile Yüksek Disiplin Kurulu üyesi olarak her kongreye müdahil olmaya çalışan ve Bornova'da kendi mahallelerinde dağılan Mahir Polat'ın aday arayışında ortaya çıkardıkları Hüseyin Sezer ismi de var. İyi bir asker olan Sezer isminin Polat'ın kendi adaylığını dile getirmek için ortaya atıldığına inanıyorum. Bu konuda Polat'ın bazı haber portallarına görev için fedakarlık yapabileceği haberleri yayınlatması bu inancıma en net delildir.

Bunun dışında kim ne derse desin İzmir'in en başarılı ve genç siyasetçilerinden olan Utku Gümrükçü'nün de adı kulislerde var. Gerek bir dönem ilçe başkanlığı yaptığı Çiğli'de gerekse de İl yönetimindeki başarılı çalışmaları Gümrükçü'nün isminin kulislerde dolaşmasına en büyük neden.

Bu hafta sonu yapılacak Çiğli İlçe Kongresi'nin sonuçlarının ardından 7 Ocak tarihinde yapılacak olan  İzmir İl Kongresi'nde yarışacak adaylar netleşecektir. İttifaklarda da bu kongre sonrası eklemeler çıkartmalar olabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum