Reklam
Reklam
CHP KONGRESİ İÇİN BÜYÜK RESİM ÇİZİLMEYE BAŞLANDI!
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

CHP KONGRESİ İÇİN BÜYÜK RESİM ÇİZİLMEYE BAŞLANDI!

13 Ağustos 2017 - 20:58

CHP'de delege seçimi süreci başladı. Listeler üzerinde tartışmaların daha dumanı tüterken ve bu konuda dedikodular kulislerde devam ede dursun, CHP İzmir Örgütü'nde seçim oyununun her dönem kurallarını belirleyerek  dizayn edenler yeni oyunu kurmak için kapalı kapılar ardından hazırlıklarını tam gaz sürdürüyor.

Mahallelerde delege seçimleri için toplantılar her geçen gün daha hararetli bir şekilde devam ede dursun, belediye başkanlarının delege seçimlerine tüm güçleri ile müdahil olacağı iddiası sağır sultanın kulağına bile gitti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz hafta yaptığı Belediye Başkanları Toplantısı'nda "Belediye başkanları örgütün işlerine müdahil olmasın" talimatına rağmen belediye başkanlarının adını kullanarak çok fazla isim müdahil olmaya başladı bile. Bu konuda sosyal medya üzerinden genel başkan yardımcılarına ve genel sekretere her gün yeni bir mesaj gönderiliyor. Yapılan hazırlıklara bakılırsa bir çok ilçede mevcut adayları çok ama çok zor bir seçim (belediye başkanları destek vermezse) bekliyor. Küçük resimde görünen bunlar, asıl önemlisi ise büyük resim. Burada ise en dikkat çeken şey kapalı kapılar ardında yaşanan pazarlıklar ve kente müdahil olmak isteyen yeni aktörlerin çalışmaları olarak önümüze çıkıyor.

Son il kongresinin hatırlayacaksınız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yakın arkadaşları olan Alaattin Yüksel ve Nevzat Kavalar arasında yüksek gerilimli ve gergin bir kongre yaşanmıştı. Kocaoğlu, uzun yıllardır dostu olan iki isimden Alaattin Yüksel'in arkasında durmuş hatta çok sayıda belediye başkanı ve ilçe başkanının da bir blok olarak bu cephede toplanmasını sağlamıştı. Karşı cephe de ise Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar'ı desteklemiş, partiyi kongreye taşıyan İl Başkanı olan Bedri Serter'de aday olmayarak bu bloğu desteklemişti.

İşte o günkü iki blok mevcut pozisyonlarını korurken parti kulislerinde bu ekiplerin dışında CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, Bilişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın bu konuda çalışmalar yaptığı konuşuluyor. Özellikle diğer belediye başkanları kendi ilçelerindeki delege seçimlerine müdahillikle meşgulken en rahat iki ilçe olan Karşıyaka ve Bayraklı Belediye Başkanları İl Kongresi için hazırlıklar içinde olduğu bilgisi şaşırtıcı değil. Zira her iki isimde olası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayları arasına anıldığı için normal karşılanıyor.

Bu isimlerin adaylarının da hemen hemen belli olduğunu ifade edelim. O isimlerde bir sonraki yazımızda nedenleri ve niçinleriyle yer alacaktır. Neden bir sonraki yazı derseniz, zira bu isimler arasında her an bir ittifak olabilir. Ekiplerin bazıları kapalı kapılar arasında görüşmelerini sürdürüyor. Hatta yanlarına almak istedikleri bazı belediye başkanları ile de görüşmelere başladılar.  

Şu anki duyumlarımıza göre önümüzdeki süreç kimsenin aklına gelmeyecek ittifaklara ve ayak oyunlarına gebe gibi duruyor!..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar