Reklam
Reklam
CHP'nin Referandum ve Sosyal Medya Çalışması...
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

CHP'nin Referandum ve Sosyal Medya Çalışması...

16 Ocak 2017 - 19:24

Anayasa Değişikliği Paketi’nin maddelerinin tamamı TBMM’de kavga dövüş içerisinde geçti. Şimdi gözler ikinci turda çıkacak sonuçta. Gerçi gerek iktidar gerekse de muhalefet paketin referanduma gideceğine kesin gözüyle baktığı için çalışmalara başladılar. Başladılar başlamasına da ortaya çıkan eylemler adeta “Zihni Sinir Projeleri”ne rahmet okutacak türden.

Ak Parti’nin referandum süreci için hazırladığı broşürler ve kitapçıklar baskıya yollanırken görseller sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Bu çalışmalara CHP’nin yanıtı ise oldukça zayıf kaldı. Özellikle sosyal medya üzerinden başlatılan çalışmalar ise meşhur çizgi kahraman “Bezgin Bekir”den daha beter bezginlik örneği gösteriyor. Sokağa çıkıp çalışması gereken partililer işin kolayına kaçan “Olduğu yerde ayağa kalkmak”, “Profillere hayır yazmak” gibi eylemlerle çalışmayı tercih ediyor. Gerici olarak suçladıkları Ak Partililer sosyal medyada hakimiyetlerini her geçen gün yükseltirken CHP ise sosyal medyada geriliyor. Sosyal medyada üretilen ve eyleme davet edilen işler “yok artık” denilecek düzeyde etkisiz. Hoş bunun farkında değiller. Olsalar büyük devrim yapmış gibi ayakta durdukları fotoğrafları Facebook sayfalarından boy boy paylaşmazlardı. Hoş o saatte ben sokakta duran kimse görmedim zaten bu arkadaşlar da üçer beşer kişi toplanıp ya parti binası önü ya da bulundukları ilçelerin Atatürk Heykeli bulunan meydanlarının dışında bir yerde etkinlik yapmamışlar. bir iki kişide 3-4 arkadaşı ile oturduğu kafede eylem yapmış. Çünkü paylaştıkları fotoğraflar hep oralara ait.

Birilerinin eylem denilince öle oturduğun yerden profil fotosuna hayır koymakla olmadığını anlatması lazım. Sokağa çıkıp halka dokunmak, durumu anlatmak, referandumda evet çıkarsa ne olup ne olmayacağını anlatmak gerekiyor. Tamam devir internet devri ama Türkiye’de internetin kullanım şekli farklı. Daha mühimi Ak Parti’nin yoğun oy aldığı yerler kırsalar. Önce oradan başlamak gerekmiyor mu? Bu konuda CHP eski İl Başkanlarından Selçuk Ayhan’ın kişisel Facebook adresindeki paylaşımlarına bir göz atın derim.

Hoş, dünyanın en büyük sosyal medya alanı olan Facebook’ta yok son gün uyarısı, yok ben sorumlu değilim, yok Roma Hukuku bilmem nesi diyerek yaptığı "kopyala-yapıştır" paylaşımlara dahi sahip çıkmamak için envai takla atan insanlardan sokak eylemi ve kapı kapı dolaşıp halkla iç içe olmasını beklemek de ayrı hata olur!

Bu arada gençlik kolları yine kayıplarda. ağabeyleri ve büyükleri kardeşlerine biraz yol gösterse iyi olacak gibi. Zira geldiği günden beri 2-3 basın açıklaması dışında bir etkinlik yapmadığı için parti tarihlerinin en pasif Ak Parti Gençlik Kolları bile onlardan daha aktif. Varın gerisini siz düşünün!

Not: Eleştirip bırakmayacağız çözüm önerileri bir sonraki yazıda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar