Reklam
Reklam
İmza harekatında İzmir'in nabzı!..
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

İmza harekatında İzmir'in nabzı!..

08 Temmuz 2018 - 18:41 - Güncelleme: 08 Temmuz 2018 - 19:56

CHP'de imza harekatı için hafta içi imza toplanmaya başlayacağı belirtilirken gözler CHP'nin kalesi olan İzmir'e çevrildi. Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri ve milletvekilleri ile 69 olan İzmir Kurultay delegelerinin ne yapacağı merakla bekleniyor. İmza harekatı için ilk açıklama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'ndan gelirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek mesajlarının da Kocaoğlu'na yakın hatta "manevi evlatları" olarak bilinen kişilerden gelmesi de dikkat çekiyor.
İzmir'de delegeleri arayan ve değişim ile ilgili düşüncelerini soran Kocaoğlu'na en yakın isimlerden olan Bornova İlçe eski Başkanı Nevzat Kavalar'ın imza için bizzat devrede olması ve açıklamaların bu isimden gelmesi de ayrı bir muamma. CHP İzmir Örgütü adeta ikiye bölünmüş durumda. Görünen o ki, bu süreçte en çok yara alacak isim İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu.
Gelelim İzmir'deki cephelere. Kentte önemli delegeye sahip olan Karşıyaka ve Buca örgütleri kongre istemezken bu gruba delegesi olmayan fakat son iki il kongresinde ve sonrasında Kocaoğlu'na yaptığı muhalefetle bilinen Bayraklı, Çiğli, Çeşme ve Konak ilçe başkanlıkları destek veriyor. İzmir milletvekili olduğu günden bu yana kentte en aktif muhalif siyaseti yapan Başkan Kocaoğlu'nun da adeta "belalısı" haline gelmiş CHP'nin Basın İlişkileri ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, hayır kanadını konsolide ediyor. Özkan, değişimin ilk gündeme geldiği günde kendisine yakın olarak bilinen Konak, Bayraklı, Çiğli, Çeşme ilçelerinden otobüs ile Genel Merkez önüne insan yığma harekatı yaparak olayın yönünü değiştiren hamleyi yapan kişi olarak İzmir'de de imzanın az konuşulmasına adeta mimarlık etti.
Bu süreçte en ilginç gelişme ise Kocaoğlu'nun desteği ile belli mevkilere gelen isimlerin ardı ardına "Kılıçdaroğlu devam etmeli" açıklaması oldu. Bu isimlerin açıklaması imza cephesine darbe vururken, parti kamuoyunda "Kocaoğlu bu ihanetin altında kalmaz" iddiaları konuşuluyor. Hatta bazı isimlerin Aziz Kocaoğlu'nun yerine başka isim hazırladığı iddiaları var o da ayrı bir yazı konusu.
Bunun dışında Kocaoğlu ile siyaset yapan, hatta son il kongresinde ve delege yazılımında da söz sahibi olan Narlıdere örgütünün çıkışı önem arz ediyor. Hem Belediye Başkanı Abdul Batur hem de ilçe başkanı Şahin Fırat'ın açıklamaları adeta tüm dengeleri alt üst etti. Narlıdere'nin bu tavrının özellikle Yarımada bölgesinde 7-8 delegeyi etkileyeceğine kesin gözüyle bakılıyor. 
Hayır kanadının dikkat çeken bir diğer ismi ise İzmir Milletvekili Murat Bakan. Bakan'ın özellikle el altından operasyon yapması dikkat çekiyor. Özellikle Kocaoğlu'nun herkesi karşısına alarak İl Başkanı yaptığı Deniz Yücel'in Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yapmasının arkasında Bakan'ın olduğu parti kulislerinde konuşuluyor. Bunun dışında Bakan'ın operasyonları yaparken İl Başkanı Deniz Yücel, Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in yardımcısı olan Heval Savaş Kaya ile Buca Belediye Meclisi Üyesi Serkan Kalmaz'dan oluşan ekip ile hareket ettiği bir başka iddia konusu. Bu ekipten Murat Bakan'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Başkanı Deniz Yücel'in ise Buca Belediye Başkanı olacağı ileri sürülüyor.
Bu arada bu çalışmalar arasında en dikkat çeken iddia ise bazı belediye başkanlarının her iki tarafa da sıcak mesajlar verdiği konusu. İnce ve Kılıçdaroğlu'na danışmanlar ve direk görüşmelerde mesaj veren isimlerin gelecek dönemde listelerde yer almayacağı parti kulislerinde konuşuluyor.
Şu an da görülen manzaraya göre imzacılar hedefledikleri 35 imzayı bulamayacaklar. Toplanan imza 20 civarında kalabilir. Hatta yerel seçimlerde aday olmayı düşünenlerin pozisyon belirlemesinden dolayı 20'nin altında da kalabilir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar