Reklam
Reklam
KARŞIYAKA'NIN KİMYASI BOZULDU!
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

KARŞIYAKA'NIN KİMYASI BOZULDU!

12 Aralık 2015 - 12:04

Özgürlük demokrasi barışın kalesi Karşıyaka eski İl Başkanı Ali Engin’in sağır sultana kadar giden Cevat Durak karşıtlığı sayesinde başlayan gerilim sonrası ithal belediye başkanının getirilmesi ile yavaş yavaş bu kimliğinden uzaklaşmaya başladı. Karşıyaka’da artık siyasi huzurun yerini kaos ve kavganın alacağını yaşanan son 2 ilçe kongresi gösterdi.

İlk olarak ilçe kongresi ile başlayan ve Karşıyaka’da CHP’ye gönül verenlere dayatılan adaya tepki ile başlayan bu süreç sonunda kongreye çizikler damga vurdu. Kentteki kaosun baş mimarlarından olan eski İl Başkanı Ali Engin69, eski İl Yöneticisi olan kardeşi Abdullah Engin 53 onların getirdiği ilçedeki karışıklığın bir diğer sebebi olan ilçe eski başkanı olan Ali Karaege ise 39 çizik yiyerek kongreyi tamamladı. Kongrenin bir diğer can alıcı noktası geçersiz kabul edilen 48 oydu. İddiaya göre bu oylarında 4’ten fazla ismin çizilmesi özellikle bu isimler arasında kente ithal edilen Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın olması iptalin gerekçesiydi.

İşte bu yaşanılanların gölgesinde gidilen CHP Karşıyaka Kadın Kolları Kongresi’nde bu kez sahneye İl Kadın Kolları eski Başkanı Nurşen Balcı ve CHP Kadın Kolları MYK üyesi Düriye Taş çıktı. Bu isimlerin desteklediği mevcut Kadın kolu ilçe başkanı Birgül Çağrı ile, kentte yaşanan duruma tepki gösteren partili kadınların adayı olan Parti Eğitmeni Sevda Erkan yarıştı. Aslında yarışmak demek çok yanlış ama seçim başta böyle başladığı için bunu diyoruz. Oysa düpedüz sistem kuruydu. Sevda Erkan kazanmamalıydı. Bunun için her yol denendi. Bu oyunda Nurşen Balcı daha çok sahne arkasından müdahale ederken Düriye Taş ve ona yakın bazı il yöneticileri alanen çalıştılar. Öyle ki kabinlerden Sevda Erkan’ın pusulalarını bile topladılar. Bu çalışanlara bazı meclis üyeleri de dahildi…

Kongre klasik konuşmalar ile başladı. Konuşmaların ardından oylama aşamasına geçildi. Oylama başlar başlamaz salon bir anda karıştı. Divan kurulu düzeni sağlayamayınca üyeler sandıkların başına yığıldı. Yaklaşık yarım saat süren karmaşanın ardından oy atan bazı üyelerin imzalarını atmadığı, imzalarını atan bazı üyelerin ise oy kullanmadan salonu terk ettiği ortaya çıktı. Listelerdeki imza sayısıyla sandıktaki oy sayının eşit olmaması sonucunda şaibe karışan seçimlere bir saat ara verildi. CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, apar topar salona geri döndü. Adaylar Sevda Erkan ve Birgül Çağrı’yı yanına çağıran Yıldırım, ikiliyle uzun süre görüşerek fikirlerini öğrendi. Seçimlere şaibe karıştığını belirten Sevda Erkan, seçimin iptalini ve başka bir günde tekrar edilmesini, Birgül Çağrı ise atılan oyların geçersiz sayılarak seçimlere devam edilmesini istedi. Konuyla ilgili İl Yöneticileri ile de görüşen Uğur Yıldırım, seçim iptal edilirse yeni yapılacak seçim parti kongre takviminin dışında kalacağı için Karşıyaka’nın kadın delegelerinin İl Kongresinde temsil edilemeyeceğini öğrenince seçimlerin devam etmesine, itirazların seçimin sonuçlanmasının ardından İl Yönetimi’ne yapılmasına karar verdi. İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ın tüm çabalarına rağmen bir saati aşan aranın ardından tekrar başlayan oylamada yine düzen sağlanamadı. Oy kullanacak parti üyeleri tekrar sandığın başına yığıldı. Bu sırada düzeni sağlamaya çalışan görevlilerle partililer arasında tartışma çıktı.

Neticede bazı ellerin müdahalesi sonrası kimyası bozulan “modern, aydın, demokrat” insanların merkezi olarak bilinen Karşıyaka CHP’de kavga, dövüş ve kaos içinde bir kadın kongresi yapıldı. Kazanan şahsımca kimse olmadı. Ama kaybeden Karşıyaka CHP oldu. Hele de AKP’nin 2019 hedefine varmak adına hayata geçirdiği planları şimdiden ilmek ilmek örmeye başladığı bu günlerde kentin CHP’de kalmasına en ciddi katkıyı koyan Karşıyaka’da halk CHP’den soğusun diye herşey hayata geçiriliyor. Çok uzatmayacağız sevgili okurlar. Durumun vahametini ortaya koymak adına sosyal medyada paylaşılan bir iki ileti ile bitireceğiz…

* “Bugün yaşanan çığırından çıkmış olaylar zincirine kongre demeye dilim varmıyor. Modern, aydın, kültürlü diye bilinen CHP nin kalesi Karşıyaka'da yaşananlar "parti içi yarış" ya da "rekabet" olarak adlandırılamayacak kadar kaotikti... Gördüğüm o ki bu kongrenin kazananı yok...”

* “CHP kadın myk üyesi, taraflı davranır mı,paravan arkasındaki kendi taraftarı olmayan listeleri toplayabilir mi.?

yazıklar olsun bu partiyi egolarınız uğruna bitirdiniz... çıktımı mangalda kül bırakmazlar partimiz kadınlarız... demokrasi... özgürlük... myk üyesi genel merkezin temsilcisi, kaç defa uyarılmasına rağmen paravan arkasında kendi taraftarı olmayan listeleri topluyorum adı altında listeleri toplayabilir mi düzeltmek onun görevimidir? yazıklar olsun... kim kazanırsa kazansın... kadın myk genel merkezin temsilcisi bunun yapmamalı...”

* “Çok yorgunum arkadaşlar, demokrasiyi kaybetmişiz, ara ki bulasın hem de içinde Cumhuriyet ve Halk olan bir yerde...”

* “Divan bağırıyor imza atmadan oy kullanan var diye. Üye bağırıyor seçim iptal diye. 3 sandık habire yer değiştiriyor. Kadın üyelerden biri sandığı kucaklamış gezdiriyor. Hazirun ile oy birbirini tutmuyor ama yinede seçime devam .İlçe yöneticisi olmuş bir genç kadın annesi yaşındakilere bas bas bağırıyor, sus diyen yok. Hangi birini diyeyim. Utanç içindeyim ve ideolojimi kaybediyorum.

* “Ülke genelinde iktidar rüya. Parti içinde iktidar olurken kendi partilini bölerek, kırarak rezalete göz yumarak, akraba ilişkileri ile kendi cumhuriyetini kurarsan Karşıyaka KALE filan olamaz. Tabanı kendi arasında üçe beşe bölenler size sesleniyorum. Parti emekçisi kadınlara bu zülumu reva gördünüz ya yazıklar olsun. 2. Bölgeden seçilen milletvekilleri sizlerin oylarınızı kapı kapı bizler topladık. Neredesiniz? İşiniz bitti ilçemizi sakın sahiplenmeyin. Bu kadınlar sizler için değil cumhuriyet sevdalısı olduğu için buradalar. Sizin umrunuz değilse benim hiç umrum değil...”

* “Herkes rezaletten sözediyordu ve fakat herkes aynı rezaletin parçasıydı... kimi ne içerde ne dışarda, gitmekle kalmak arasında, oralarda bir yerde kan kaybeder gibi kaybediyordu taşıdığı inancı... kan kaybından beter inanç kaybı... inanç bir kez kaybolunca bulunmuyor. ve misal "a rh pozitif inanç aranıyor" diye anons etmiyor radyolar...

Son Yazılar