Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


Kazanda Kaynayanlar-2

05 Eylül 2019 - 12:10

*Ak Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık övündüğü üye sayısında büyük erozyon yaşanıyor. Son dönemde ihraçlar ve parti içi tartışmalarla gündeme gelen AK Parti'de son 1 yılda üye sayısı 10 milyon 719 bin 234'den 9 milyon 931 bin 103'e düştü.

*Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sayfasından bakılan üye listesinde son güncellemenin yapıldığı tarih 1 Temmuz 2019. Son iki ayda kurulacak yeni partiler nedeniyle istifa edenlerin sayısının 788 bin 131 değil asgari 1 milyon kişi olduğu parti kulislerinde konuşuluyor.

* Ak Parti’den ihraç edilmek istenen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül destekli Ali Babacan’ın kurması beklenen partiler arasında ciddi fark var. Davutoğlu, “Yeni Ak Parti”yi kurmak için hazırlanırken, Babacan ise 4 eğilimi kucaklayacak parti için çalışma yapıyor. Bu durumda Davutoğlu Ak Parti için daha ciddi tehlike oluşturuyor.

* Kurulacak partilerdeki boş yönetim koltukları Ak Parti içindeki çokça ismin ağzını sulandırıyor. Erdoğan'ın "Bize Ömerler lazım" sözüne sosyal medya üzerinden destek verenler kapalı kapılar arkasında yeni partide yer almak için kırk takla atıyor.

* Ak Parti’de yaşanan kaos derinleştikçe tabandaki söylemlerde sertleşiyor. “Deniz bitti” diyerek yeni arayışlar başladı. Eski il başkanlarının yeni partiler ile görüştüğü, ekipleri arasında dosya savaşları olduğu parti kulislerinde ilk gündem maddesi.

* Yıllardır sol seçmeni bölen ve seçim kaybedilmesine neden olan CHP-SHP, CHP-DSP ikiz kardeşler sorunu yeni dönemde Ak Parti’yi bekliyor. Parti kulislerinde konuşulanlara göre özellikle Davutoğlu’nun partisi ciddi yara verecek.

*Gelelim CHP’ye; Kongre süreci yaklaştıkça mahalle delegasyonu için çalışmalar hızlandı. Özellikle ittifak arayışları için yoğun görüşmeler başlarken dünkü düşman kardeşler dost olma yoluna girdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum