Reklam
Reklam
Reklam
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI


Kongre Öncesi Karşıyaka'da Son Durum

08 Aralık 2017 - 16:56

10 Aralık'ta yapılacak ilçe başkanlığı seçimlerine çok az zaman kaldı. Bir tarafta mevcut ilçe başkanı Uğur Yıldırım, diğer tarafta muhalefetin adayı Murat Serdar Koç. Adayları ve adayları destekleyen kişileri incelersek sanırım az çok tabloyu ortaya koyabiliriz.

Öncelikle Serdar Koç’tan başlayalım. Parti içerisinde çok etkin olmamasından dolayı tanıyanı çok fazla değil. Nitekim milletvekilliği aday adaylığı sırasında da ismi çok duyulmadı. Dolayısı ile örgütü çok fazla tanıdığı söylenemez.Zaten aday olmasının gerekçesi arkasındaki destekler. Peki; Serdar Koç’u kimler destekliyor. İlçe eski başkanı Adnan Alabay, Belediye eski başkanı Cihan Türsen, Meclis üyesi İsfahan Naki, Meclis üyesi Adem Şahin, Meclis üyesi Önder Koç, Cevdet Tümtürk, İl yöneticisi Dilek Bilgin. Bu isimlerin hepsinin de Karşıyaka’da ağırlığı var. Buraya kadar durum normal. Normal olmayan durum ise delegenin aklını zorlayan soru; Bu isimler nasıl bir araya geldi?

Geçmişinde Ali Karaege'nin yönetimini gören partililer bir daha böyle yönetim görmek istemiyor. Hatırlanacağı üzere; Karaege döneminde bir tarafta Cihan Türsenciler, diğer tarafta ise Ali Enginciler diye  bölünmüş bir yönetim vardı. Birlik olmadığı gibi, partinin algısı da oldukça düşüktü. Güçlü bir başkan ve yönetimin olmaması da partinin işlevini oldukça azaltmıştı. İşte bu deneyimden dolayı birçok insan, Serdar Koç’un zaten kendi yönetimini oluşturamayacağını, destekçilerinin ikişer üçer kişi yazarak oluşturulacak yönetimin de sadece yukarıda adlarını yazdığımız kişilerin siyasi taleplerinin gerçekleşmesi için baskı unsuru olarak kullanılacağını düşünüyorlar.

Bir başka konu ise, adlarını yazdığımız bu insanların nasıl bir araya geldiği konusu. Örneğin; geçmiş dönemde insanları Cihancılıkla suçlayıp Cihan Türsen’in belediye başkanı olmaması için elinden geleni yapan İsfahan Naki şimdi Cihan Türsen’le bir araya nasıl geldi. Geçmişte Alabay yönetiminin acilen istifa etmesini isteyip bu konuda Demokratik Taban Hareketi ile beraber bildiri yayınlayan Cihan Türsen ve Cevdet Tümtürk Adnan Alabay ile nasıl bir araya geldi. Geçmişte Cihan Türsen karşıtı olan Dilek Bilgin şu an bu ekiple neden bir arada. Karşıyakalı partililer bu soruları birbirlerine sıkça soruyorlar.

Bir başka konu ise, neden bu kişilerden biri çıkıp aday olmadı da Serdar Koç oldu. Cihan Türsen’in mahallelerde yeterli karşılığı göremediği, bundan dolayı da Serdar Koç üzerinde anlaşıldığı dile getiriliyor. Koç, yanındakiler olmasa parti içinde pek bilinen bir isim değil. Bu konuda ki genel kanı ise, Serdar Koç’un örgüt bağlantılarının çok güçlü olmamasından kaynaklı olarak, destekleyenlerin yönetime soktuğu kişiler üzerinden herkes kendi baskı unsurunu oluşturacağı yönünde.,

Diğer bir konu ise, Uğur Yıldırım’ın neden değişmesi gerektiği ve şayet değişmesi gerekiyorsa yerine nasıl biri gelmeli sorusunun yanıtının muallak olması. Muhalefet, Uğur Yıldırım’a neden karşı bunun cevabı verilemiyor. Tek neden; Uğur Yıldırım'ın Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın akrabası olması mı? Muhalefetin Uğur Yıldırım’ın başkanlığına karşı olmasının en önemli gerekçesi, belediye başkanının akrabası olması. Dolayısı ile ilçenin, belediyenin emrinde ve belediye başkanının arka bahçesi olarak yürütüleceğini düşünüyorlar.

Gelelim Uğur Yıldırım’a.

Partide yeni olmasına karşın üyelerle iyi ilişkiler kurması, ayrıştırıcı bir üslup takınmaması, içeyi olması gereken yere taşıması Uğur Yıldırım’ın Belediye başkanının akrabası olmasından kaynaklı handikapını ortadan kaldırıyor. Borçlu olarak devraldığı İlçenin borcunu bitirip, üstüne tabela, araç alımı ve İlçe binası tadilatı gibi ciddi paralarla ifade edilen yatırımları yapmış olması da hanesine artı olarak yazılıyor. Yaklaşık 50 kişinin işe girmesine aracı olması, işe girenler de Gençlik Kolları ve ihtiyacı olan partililerden oluşması ayrı bir avantaj.

Muhalefetin Yıldırım'a için dillendirdiği ikinci argümanı ise, örgütü tanımayan tepeden inme bir durum ile göreve gelmesi. Bu durum maalesef bir CHP klasiği. Ancak Yıldırım, örgütü ve partiyi tanımak için çaba harcamanın ötesinde, bu eksiğini kapatabilmek için fazladan zaman ve enerji harcayarak makamının hakkını vermeye çalışıyor. Aslında Uğur Yıldırım’a karşı çıkışın nedeni daha çok Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın Karşıyaka’ya atanışı ile ilgili. Akpınar'a tepkili olanlar, bu tepkiyi Yıldırım üzerinden dile getiriyorlar. Zaten eleştirilere bakarsak şahsına ya da örgüt çalışmalarına dair olumsuz bir söylem yok.

Muhalefet son olarak ilçe başkanı makamının birleştirici ve kucaklayıcı olması gerektiğini savunuyor. Bu argüman bir nevi açıkta kalmış gibi. İl eski Başkanı Ali Engin ve Karşıyaka'nın önceki Belediye Başkanı Cevat Durak gibi iki ismin Yıldırım'a destek vermesi bir yana Yıldırım’ın beyaz listelerinde muhalefetten kişiler de var.

Sonuç olarak, Uğur Yıldırım’ın neden gitmesi gerektiğine ve neden Serdar Koç olması gerektiğine de doğru düzgün bir cevap verilemiyor. Hatta bu soru İl Kongresine en fazla delege verecek olan ilçelerin başını çektiği için  bir çok komplo teorisi ile beraber akıllarda yer ediyor.

Netice olarak 10 Aralık'ta kongrede delege kararını vererek Karşıyaka CHP'yi kim nasıl yönetecek sorusuna cevaplandıracak

YORUMLAR

 • 13 Yorum
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Adem dost. Bu insanlar baskıcı, etkisiz, kişisel hesaplı bir yönetime karşı durmak için, çok şeyi elleri ile iterek, gögüs gererek bir araya geldi. YK üyelerini de ,İl Delegelerini de mahallelere eşit paylaştırılan oranlarda kendileri belirliyor. Ya diğer listenin bir araya gelme nedeni ? Akraba-ı Talukat, Selamlar, sevgiler.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Karşıyaka çarşıda, binadan binaya afiş, sokağa masa,, belediye etkinlikleri katılımı dışına çıkılmadığı
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Türkiye'nin BAĞIMSIZLIĞI için mücadele ederken, BAĞIMLI YÖNETİMCİLERE izin vermeyeceğimiz için.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Bazı İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kollarda görevli olanar, ÜYE AİDATLARI ile PARASI ÖDENEN İlçe TELefonlarından, "İLÇE'DEN ARIYORUZ" diyerek YILDIRIM'ın ADAYLIĞINIZ ısrarı ile partilileri tek, tek aradıkları için.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Bazı İlçe Yönetim Kurulu Üyeleriniz ve Kollarda görevli olanların, ÜYE AİDATLARI ile PARASI ÖDENEN İlçe TELefonlarından, "İLÇE'DEN ARIYORUZ" diyerek sizin ADAYLIĞINIZ ısrarı ile partilileri tek, tek aradıkları için.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Ocak 2017 de basında "KARŞIYAKA BELEDİYESİNDE MUTLU AKRABALAR" başlığı ile çıkan habere HALA YANIT VERMEDİĞİ İÇİN (Sadece EVET veya HAYIR.) Sükut İKRARDIR (Kuzenler, yeğenler, ithaller belli).
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Delege Seçimleri sürecinde ve HALEN, Karşıyaka BELEDİYE Sarayı, Şantiyesi, Kent Konseyi Binası, Kadın Danışma Merkezlerini, ÜS olarak kullandığı, ADİL OLMADIĞI için.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  Serdar Koç'a destek veren, işçi sürüldüğü için.
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  SERDAR KOÇ Önce İNSANİ,sonra SİYASİ bir Projenin ADAYIDIR. Kırılan ONURLAR,zulüm altındaki ÖZGÜRLÜKLERİ için U.Yıldırım olmamalı
 • CİHAN TÜRSEN
  4 yıl önce
  AKSOY, BAHRİYE ÜÇOK, BOSTANLI, DEDEBAŞI, ŞEMİKLER (kısmen) Mahallelerinde, TALİMATLA, Adaylardan M.SERDAR KOÇ'un adaylık gerekçelerini, projelerini delegelere anlatma topkantıları yapmasını YASAKLADIĞI için
 • Cihan Türsen
  4 yıl önce
  Sy.Uğur Yıldırım! Delegeler NEDEN oy vermesin ?” NEDEN Mİ 2 -Bazı İlçe Yönetim Kurulu Üyeleriniz ve Kollarda görevli olanların, ÜYE AİDATLARI ile PARASI ÖDENEN İlçe TELefonlarından, "İLÇE'DEN ARIYORUZ" diyerek sizin ADAYLIĞINIZ ısrarı ile partilileri tek, tek aradıkları için.
 • Cihan Türsen
  4 yıl önce
  Sy.Uğur Yıldırım soruyormuş ! “Delegeler NEDEN bana oy vermesin ?” NEDEN Mİ 3 - Ocak 2017 de basında "KARŞIYAKA BELEDİYESİNDE MUTLU AKRABALAR" başlığı ile çıkan habere HALA YANIT VERMEDİĞİNİZ İÇİN (Sadece EVET veya HAYIR. Sükut İKRARDIR ama cevaplayıncaya kadar soruya devam). Haber: Uğur Yıldırım. İlçe Başkanı Kuzenlerden Keziban YıIdırım Kirsiz. Özel Kalem Müdürü. Kuzenlerden. İbrahim Yıldırım. Latife Hanım Köşkü Müdürü. Kuzenlerden. Birsel Akpınar. Destek Hizmetleri şefi. Kuzenlerden. Turan Ateş. Strateji Geliştirme Müdürü. Kuzenlerden. Murat Güler. Sosyal Tesisler Müdür. Kuzenlerden. Neşe Korkmaz. Sağlık İşleri Müdür yrd. Kuzenlerden Demet Güler. Üretici Kadınlar Koop.Bşk. Kuzenlerden Özge Güngör. Kent A.Ş. Kuzenlerden. Nazan Pekcan. Kent A.Ş. YK üyesi.Akrabalardan Pınar Kayhan. Kent A.Ş. Satın Alma Md. Akrabalardan. Savaş Kartal. Destek Hizmetleri Müdürü. Yeğenlerden. Aytekin Tunuslu. Kent A.Ş. Müdürü. Konak-Akraba sayılır. Mehmet Öncel. Kent A.Ş. Gen.Md.Yrd. Konak-Akraba sayılır. Yiğit İstanbul. Danışman. Konak-Akraba sayılır.
 • Cihan Türsen
  4 yıl önce
  Uğur Yıldırım'a neden oy verilmesin ? NEDEN Mİ ? Parti Komisyonlarını aylar önce FESİH ettiğiniz, DAĞITTIĞINIZ, Partili üyelerinin seçtiği Mahalle Temsilcilerini GÖREVDEN ALIP, yandaşları MÜNASİP gördüğünüz için.