Reklam
Reklam
SELVİ KILIÇDAROĞLU'NUN iZMİR iSYANI!
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

SELVİ KILIÇDAROĞLU'NUN iZMİR iSYANI!

09 Temmuz 2017 - 13:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da, Ankara Güvenpark’tan başlattığı ve 24 gündür devam eden Adalet Yürüyüşü'nün bugün son günü. Bugün yürüyüş Maltepe'de yapılacak büyük bir mitingle son bulacak. Yıllar sonra Türkiye’de gerçekleşen en kitlesel ve uzun süren bu eylem, 24 gündür ülke gündemine oturan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu "Parti Genel Başkanlığı"ndan "Lider"lik mertebesine yükseltmesi bir yana ülkedeki muhalefeti adeta ayağa kaldırdı.  
Yol boyunca yaşanan bazı rezaletler ve provakasyonlara rağmen hiç aralıksız sekmeyen yürüyüş iktidarda olduğu 15 yıl boyunca ülke gündemini sürekli yöneten AKP İktidarını da adeta çaresiz bıraktı. O kadar ki her söylemleri boşa çıkan AKP İktidarı yürüyen yüzbinler ve ona destek veren milyonları en fazla duyarlı olduğumuz terör söylemi ile suçlamaya kalkktı. Bunun için "teröristler kolkola" söylemini kullanması dış basının baştan beri temkinli yaklaştığı bu eyleme daha duyarlı olmasına neden oldu. 
Başta da dediğimiz gibi bu sürecin en büyük kazananı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Her fırsatta "sert muhalefet yapmıyor" eleştirilerine maruz kalan Kılıçdaroğlu'nun bu eylemdeki lokomotif rolü önümüzdeki süreçte CHP'den daha sert bir muhalefet geleceğinin sinyali gibi. Eylemin son 30 yılın en sıcak günlerine  ve Ramazan Bayramına denk gelmesi rağmen aralıksız sürmesi bunu net şekilde ortaya koyuyor. Hatta parti kulislerinde yürüyüşün başından beri Kılıçdaroğlu'nun yanında olan bir vekilin Ramazan Bayramı’nın birinci günü yaptığı, “Efendim, bayram nedeniyle yürüyüşe bir günlük ara versek, siz de dinlenmiş olursunuz" teklifine Kılıçdaroğlu'nun  çok sinirlenerek, “Sen bu yürüyüşü anlamamışsın. Bana bunu bir daha teklif dahi etmeyin. Yürüyüş ara vermeden sürecek” cevabı bu umudu daha da arttıryor. 
Bu arada parti kulislerinde konuşulan bir diğer konu ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun tavrı oldu. Eşini kortej ile beraber asla terketmeyen ve yürüyüş boyunca kendisi ile yapılan röportajlarda verdiği mesajlar ile farklı bir yönünü ortaya koydu. Selvi Hanım CHP'nin Mevhibe İnönü ve Rahşan Ecevit'ten sonra göremediği "First Lady" koltuğunu dolduracak bir isim olduğunu ortaya koydu. 
Gelelim yazının başlığındaki isyana; Bizlere iddiayı ulaştıran isim sayısının çokluğu bunu yazmamızı farz kıldı. Selvi Hanım Gezi Finali önesi Pendik Sahili'nde yakın çevresindekilere Adalet Yürüyüşü sırasında İzmir'in yeterince destek vermediğinden veryansın etmiş. Referandum sonrası başlatılan muuhalif çıkışa dem vurarak, "Muhalif olduklarını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Bu çalışmaya daha büyük katkı koymalarını bekliyordum" demiş.
Yürüyüşe katılan İzmirlilerden edindiğimiz bilgiye göre; yürüyüşçülerin ihtiyaçları için Ankara-Gerede arası Ankara'nın Yenimahalle ve Çankaya Balediyeleri, Gerede-Düzce arası Eskişehir Büyükşehir ve Odunpazarı Belediyesi, Düzce-İstanbul arasını İstanbul'daki CHP Belediyeleri seferber oldu. Düzce-İstanbul arasında bu belediyelere Çanakkale Belediyesi'nin verdiği kumanya desteği var. İzmir Belediyeleri ise ciddi anlamda sınıfta kaldı. Sadece Konak Belediyesi İkram araçları ile içecek, Balçova Belediyesi ise gölgelik, meyve ve içecek desteği verdi. Sanırım İzmir Belediyelerinin korkusu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gibilerinin kendini hedef göstermesi idi(!). Korkunun ecele faydası yok. Zaten bu konuda hedef gösterilen belediye başlkanları verdikleri cevaplar ile bunu ortaya koydular. 
İzmir ile ilgili sıkıntı sadece bu da değil. Hatta öyle ki iddialara göre Belediye Başkanlığı görevi nedeniyle yürüyüşe ara ara katılabilen izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve ekibi yürüyüş kortejinden ayrılıp bir mekanda otourup dinlenirken ve yemek yerken ihtiyaç için mekana giren Selvi Kılıçdaroğlu'na yakalanmışlar. Zaten Belediye olarak sorulmasına rağmen(ki bu soru destek talebidir) destek verilmemesinin ardından yaşanan bu olay işin tuzu biberi olmuş. 
Bu yürüyüşe gidip destek vermek yerine Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı talimatı Tekin Bingöl'den gelen telefon ile durdurulan alternatif yürüyüşüne değinmiyoruz bile. 
Bu yaşananların ardından Maltepe Mitingi'ne 500 Otobüs (ki hepsi 50'şer kişi ile dolu olsa 25 bin kişi eder. En az 1.5 milyon kişinin katılması beklenen miting için bu rakam İzmir'e yakışmaz) insan taşısanızda kıynet-i harbiyesi olmaz(!) Ki gelen son bilgilere göre bu kadar otobüs bile kaldırılamamış(!)
NOT: Yürüyüşün ilk gününden beri Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nu yalnız bırakmayan İzmir Milletvekili Atilla Sertel ve Konak İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak'ın varlığını da takdir etmeden geçmeyelim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar