Reklam
Reklam
Delinin Zoru

Delinin Zoru


AKP’YE AKP’Lİ LAZIM DEĞİL!

02 Ocak 2016 - 16:59

Es Selamın Aleyküm Sevgili Deliseverler…

Uzun bir aradan sonra yine birlikteyiz… Öncelikle Yeni yılın ülkeye “Barış, huzur ve insanlık” getirmesini diliyorum. Birde Allahımdan dileğim bazılarına akıl fikir ihsan eylemesidir.

Şimdi başlığa bakıp “Bu yine delirdi. Deli aklı ile ne yazmış?” diyenler çıkacaktır. Yok yok korkmayın! Her zamanki halim bu. Cidden oturdum düşündüm taşındım bu kanıya vardım. Bakın sevgili Delisever okurlarım; öncelikle bir değerlendirelim, bu kentte AKP İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni almak için kimleri kimleri aday gösterdi?  “En büyük, en icracı, en çok yatırım yapan Bakan” diyerek sahneye sundukları Binali Yıldırım ile alınan sonuçta ortada değil mi?

Demek ki İzmir’de farklı bir filmi sahneye koymazsan izleyici bulamazsın. Bu filmde AKPlileri başrole koyarsan tutmuyor. Bu net görüldü. Bu kenti alması için eski CHP’li lazım, soldan devşirme adam lazım yada klasik söylem ile Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Dahi Bakıcı gibi “eski tüfek solcu” gerekiyor. Bu kentle kimyanızın uyuşması için kentin içinden gelen ve kenti bilen insan lazım. Son dakika da piyangodan adam çıkarır gibi isimlerle olmuyor bu görüldü Sevgili Delisever okurlarım.

Karabağlar ve Bayraklı hatta ve hatta Buca gibi “Garanti bizim” diyerek 2 dönemde elden kaçırılan ilçelerden bu ders alındı. Bu ders nedeniyle 2019 çalışmaları şimdiden başladı. Bu çalışmalar ise bizzat “En büyük, en icracı, en çok yatırım yapan Bakan Binali Yıldırım” tarafından bizzat yönetiliyor. Ekibindeki siyasiler artık eskisi gibi çok konuşmuyor. Parti içinde muhalefeti bıraktılar. (Örnek isteyenler bakınız; İl Başkanı Bülent Delican’a yönlendirilen eleştiriler ve hakkındaki saydırmalar bıçak gibi kesildi).

Mesela “Yılbaşı Kutlamaları”nda Sayın Yıldırım, İzmir’de değildi. Bolu’da kar küremeyi daha önemli bulmuştu. Neden diye soracak olursanız Sevgili Deliseverler; bu deli aklıma göre birincisi bu kutlamalarda yer alıp partisinin mevcut tabanını irite etmedi(Malum sosyal medyada ve sokaklarda Noel ve Yılbaşı kutlanmaz diyenlerin çok büyük çoğunluğu AKP tabanından gelenlerdi)

Diğeri ise, Yılbaşı kutlamalarında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile konser, etkinlik alanında rekabet edemezsiniz. (Her sene ayrı bir yıldız. 2014 yılbaşısında Kıraç, 2016 yılbaşısında Athena)

İşte bu nedenledir ki Sayın Bakanımız ile yakınlığı bilinen bazı isimler sahneye çıkıyor. Mesela kentte sadece inşaat projesi ile yatırım yapan Folkart Grubu bu yılbaşı devreye girdi. Yapımı 2 yıldır biten ve reklama ihtiyacı olmayan “İkiz Kuleler”inden 7 dakikada 14 bin havai fişek atarak akıllara kazındı. Bunun dışında İzmirlilerin önem verdiği tiyatro, resim gibi sanat dallarına destek vermeye başladı. Sevgili Delisever dostlar iddia ediyorum ki bu gibi örneklerin önümüzdeki günlerde de devamı gelecektir. Gerek aynı kurumdan gerekse de başka kurumlardan benzeri hareketler bekliyoruz.

Bu harita 2019 için çizildi uygulamaya kondu. Bu konuda en büyük destek basına sızdırılan tapelerde “Yedikleri fırçalar” ile hatırlanan 2 basın grubundan geliyor. Özellikle bu inşaat grubu ile de yakın dost olan bu 2 basın grubuna 3’üncü, 4’üncü hatta ve hatta 5’incilerinde katılması an meselesi. “En büyük, en icracı, en çok yatırım yapan Bakan Binali Yıldırım”ın Körfez Tüp Geçidi’ni tanıtım toplantısına dönen basına kahvaltısına bakarsak bu resim çok net ortada.

Sevgili Delisever okurlarım; bunun karşılığında CHP cephesinde ise, 2014 seçiminde AKP’nin ekmeğine yağ süren ve kentte 6 belediye kazanmalarında çok önemli pay sahibi olan “DSP’ye gidenlerle” yakınlaşma var. Bu cephede yeniden gedik açmamak adına başlatılan bu çalışma ile ilgili de önümüzdeki süreçte yeni hamleler gelecektir.

İşte bu minvalde çıkılan yolda Aziz Kocaoğlu-Alaattin Yüksel ikilisinin hamleleri de çok önem arzediyor. AKP’nin Büyükşehir kontenjanı eski tüfek solcuları saymazsak bu mücadele de zayıf kalıyor. Hele de bazılarının egolarını yenemeyerek her meclis kavga çıkarması ve Kocaoğlu’na laf çaktım derdiyle yaptığı basın açıklamaları AKP’ye puan kaybettiriyor. Bayraklı Belediyesi’nde yaptığı “deli muhalefetle” efsane olan Yerel Yönetimler Başkanı Hüsnü Boztepe bu işe ayar verecektir.