Reklam
Reklam
Delinin Zoru

Delinin Zoru


LİSTENİN DAR ALANINDA KISA PASLAŞMALAR!

23 Eylül 2015 - 14:01

Es Selamın Aleyküm Sevgili Deliseverler…

Herkesin beklediği listeler açıklandı. Açıklandı açıklanmasında değişen durumlar kafa karıştırdı. Listelerde üstten alta düşenler, alttan üste düşenler, liste dışında kalanlar derken bu naçiz kulunuz Deli dahil olmak üzere herkeslerin kafası karıştı. E be güzel Delisever dostlarım, yapılan ayak oyunları ve manevralar liste savaşları o kadar karışık kuruşuk işlere sebep oldu ki kafalar karman çorman oldu.

Valla bu kafa karışıklığını atlatmak 3 günümü aldı. Malum sizin de karışan kafanızı çözmeyi kendine borç bilen Deli kulunuz olarak işleme başlayalım.

Sevgili Deliseverler 17 Kasım günü başlayan manevralar ve iktidar oyunlarında ilk kapışma birinci bölge de oldu. Israrla kadın aday arayanlar son anda Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin ismini öne sürdü. Özellikle Menderes ve Gaziemir mıntıkasında iyi bilinen Menderes ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüten İrfan Keskin’in kızı olan Gözde Hanım tam ikinci sıraya oturmuştu ki bir anda ardı ardına bilgiler ve dosyalar sunuldu genel merkeze ve Binali Beyin A takımına. İşte bu dosyalarda bilgilerde ne vardı bilinmez ama koltuk Gözde hanımın altından kaydı gitti. Zora düşmemek adına daha 7 Haziran listesinde 8’inci sırada olan İl eski Teşkilat Başkanı Atilla Kaya ismi 2’nci sıraya yazılarak “Teşkilat Listesi” algısı verildi. Hem de isyankar teşkilatın gazı alındı.

Bir diğer sıkıntı ise “Göçmen Aday” ismi yazılması sırasında yaşandı. Burada Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Binali Yıldırım’ın karşılıklı olarak ortaya sürülen Cemil Şeboy ve Rıfat Sait ismi üzerinde oldu. İkisi de Bucalı olan isimlerden Şeboy’un arkasında çok sayıda göçmen hemşehri derneği dururken Sait’in yine Kosova, Makedon ve Arnavut lobisini harekete geçirmesi üzerine karar verilemeyince ikisi birden gitti yerlerine İzmirlilere hakaret eden ve HDP’ye oy verenlere “şerefsiz” dediği için çok tepki çeken Hüseyin Kocabıyık getirildi. Ne yalan söyleyeyim sevgili Deliseverler ben gibi aklı evvel bir Deli bile bu kadar saçma salak bir atama yapamazdı!...

Listenin diğer bir önemli eksiği ise ısrarla bağırılarak ortaya konulan “Kürt Aday” hamlesi oldu. Parti de Kürt kimlikli aday kıtlığı olsa gerek bu açığı 4’üncü sıraya aslen Siirtli olan (ama her yerde İzmirliliği ile övünen) Necip Kalkan, 7’nci sıraya Urfalı Fevzi Bayram yerleştirilerek kapatmaya kalktılar. Dediğim gibi ya Kürt kimliği kıtlığı var yada Ankara’dan ötesinin hepsine Kürt diye bakılıyor ki o açığı kapatmak için tescilli iki “Arap” kökenli atadılar. El insaf, El İzan derler adama. Madem Araplar kurtaracaktı, yıllardır Mardinliler Vakfı başkanlığı yapan ve Başbakan tarafından 5’inci sıra sözü verildiği iddia edilen Rasim Kahraman neden harcandı. En azından bu iki isimden daha Arap ve daha Doğulu! Dedim ya Deli aklım bile bu partinin deli deli işlerini anlamadı.

Roman aday Cemal Bekle konusuna hiç değinmiyorum bile. CHP Roman Adayı Özcan Purcu’yu 5’e koydu diye 5’e koyuldu diye zannetmeyin haaa. Bekle ilk listede 4’üncü sıradaydı. Kürt Kontenjanı paniği başlayınca ve Binali Bey’in gözdelerinden Necip Kalkan ismi gündeme gelince 5’e indirildi. Demek ki neymiş Sevgili Deliseverler; İzmir Ak Parti’de Kürt büyüktür Roman ama Kürt görünümlü Arap büyüktür hepsinden. Yoksa 2 tane Kürt görünümlü Arap neden listeye yazılsın dimi!...

Son olarak 2. Bölgede yapılan "Manevra" daha vahim!. Birinci bölgede özellikle kadın aday arayan parti burada önceki listede 2’nci sırada yer alan Nesrin Ulema’yı 5’e çekerek sürpriz yaptı. Herkese göre sürpriz geri çekilmesi ise de bu Deli Kardeşinize göre sürpriz listede yer alması idi. Özellikle Ulema’nın konuşamadıklarını dile getirme aracı olarak bilinen abisi Ali Fuat Yakın’ın Binali Yıldırım ile ilgili yazdığı “Haddini Bil” edasındaki yazıdan sonra ben kellesinin uçacağını bekliyordum. Zaten 5’e çekmek için birinci bölgede Güzelbahçe ve Balçova dışında oyu olmayan Nükhet Hotar’ı buraya liste başı yazdılar.

Burada bir başka ilginç ayrıntı ise Başbakan Davutoğlu’nun öğrencisi diye lanse edilen İbrahim Turan’ın liste başı yerine 2’ye yazılması oldu. Şahsen bu kardeşiniz Turan’ın İstanbul’dan aday gösterilmesini bekliyordu. Oradaki listelerde ciddi bir kavga olduğundan burada kaldı. Baksanıza Sayın Cumhurbaşkanımızın gözdele3rinden olan “Milli” aday Markar Esayan bile zorla girdiği sıradan bir alta çekildi.

Savcı Sayan’dan hiç bahsetmeyelim. Savcı Bey, o meşhur veciz söz gibi “Geldiği gibi gitti.”

Mehmet Bayındır şehir efsanesi ise listeye sokulmayarak tarih oldu. Bakalım Mehmet Bayındır’ın olmaması listelere ne kadar etki edecek. Sizlere katılıyorum Sevgili Deliseverler bence de “Sıfır” olacak.