KIŞ UYKUSU
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

KIŞ UYKUSU

30 Aralık 2016 - 01:42

İzmir'de kış fena bastırdı. Kentin bir çok yerinde kar var. Bornova'nın sırtları ve Yamanlar Dağı'ndaki kar manzaralarına kentin bir çok yerinde de rastlandı. Kentin bir çok bölgesi kışa teslim oldu. Bu teslimiyet uzun süredir siyaset mecrasında da var. İzmir siyaseti Ak Parti Cephesi'nde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe ile CHP Cephesi'nde ise Eğitim Sekreteri Yücel Özen'in arasıra yaptığı açıklamalarda olmasa horul horul uyuyacak. Hoş Ak Parti kanadında Boztepe bu ara cidddi bir sessizliğe bürünmüş olsa da CHP'li Özen tek başına da olsa siyaseti canlı tutmaya çalışıyor. 
Ana kademelerde cılız da olsa ses çıkarken yan kademe sayılan Kadın ve Gençlik Kolları 1 Kasım 2015 Genel seçimleri  sonrası  girdiği kış uykusunda fosur fosur uyumaya devam ediyor. CHP ve Ak Parti, İzmir'de kış uykusu konusunda koalisyona gitmiş görünüyor. OHAL ile yönetilen ülkemizin gündemi yoğun, TBMM Komisyonlarında hergün başkanlık konusunda ciddi kavgalar ve tartışmalar yaşanırken bu patırtı ve gürültü içerisinde uyumak büyük beceri. Hadi Ak Parti fazla gürültü koparmadan bu işi bitirmek adına sessiz kalıyor ya CHP, hele de bu yaşanacaklardan en çok etkileneceklerin kadınlar ve gençler olduğunu düşünürsek, Kadın ve Gençlik Kolları neden suskun? Bunu kimse çözmüiş değil. Hoş ana kademede aynı durumda. Kimseden ses seda çıkmıyor. Sanki herşey güllük gülistanlık, herkes hayatından memnun, siyaset arenası süt limanmış gibi.
Bu hava Başbakan ve Anamuhalefet Lideri'nin milletvekili seçildiği İzmir için normal değil. Bu rehavet hayra alamet değil. Hele de iktidarı hedefleyen anamuhalefet için bu durum normal değil. Bu konuda en önemli etki de İl Yönetimlerinin pasif olması. Özellikle CHP il yönetimi geçtiğimiz dönemdekilerin çeyreği kadar bile aktif değil. Önümüzdeki süreçte siyasetin daha da yoğun geçeceğini düşünürsek bu atalet ve siyaset üretemeyen CHP İl Yönetiminin işi zor. Bugün sırıtmayan bu pasiflik önümüzdeki günlerde CHP'nin başını çok ağrıtır. 
Genel Başkanı, Genel Sekreteri ve parti sözcüsünün İzmir milletvekili olan CHP'de bu pasifliğe artık birinin müdahale ederek partiyi silkeleyip kendisine getirmesi gerekiyor. 
GönderMe1: İzmir CHP'de yaşanan bu atalet neredeyse tüm STK'lara sirayet etmiş durumda. Artık terör protestosu da, hükümetin uygulamalarını protesto da, toplumsal tepki eylemleri neredeyse iki elin parmakları ile sayılacak hale geldi. Hani Türkiye İzmir olacaktı? Bu hayalle konuşanar maalesef İzmir'in gittikçe Türkiye'ye benzediğini göremiyor.
GönderMe2: Ak Parti'de atanan yeni ilçe başkanları beklenen dinamizmi kazandıramadı. Maalesef değşim yapılan ilçelerde düzenlenen ilk Danışma Kurulu'nda gövde gösterisi yapanlarda eski yönetimler gibi sessizliğe büründü. Demek ki sorun başka yerlerde.
GönderMe3: CHP'deki pasiflikten bahsettikte Ak Parti de onu aratmıyor. Son 3-4 aydır Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gözde Keskin ve İl Gençlik Kolları Başkanı Adil Yüksel'i gören varmı. Bırakın etkinliği de herhangi bir ilçe ziyareti ya da çalışması var mı?

 

Son Yazılar