Reklam
Neden erken seçim?..
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

Neden erken seçim?..

02 Temmuz 2018 - 21:11 - Güncelleme: 03 Temmuz 2018 - 01:11

24 Haziran seçimlerinin analizi ve tartışması devam ederken gündeme bir anda 2019 Mart ayında yapılması gereken yerel seçimlerin 2018 kasımına çekilmesi geldi. Peki ne oldu da erken seçim gündeme geldi? Hele de seçimin hemen ardından gözler ekonomideki gelişmelere ve hazinenin durumu nedeniyle zam bombardımanı beklerken bu karar neden alındı.

Kararın ardından Ak Parti’nin önde gelen isimleri ve İzmir Teşkilatı’ndaki akil isimleri ile bir dizi görüşme yaptım. “Neden erken seçim gündeme geldi?” sorusunu onlara sordum. Hemen hemen aynı cevapları aldım. İlk verdikleri cevap 24 Haziran seçimlerinin Ak Parti’nin istediği sonuç olmadığı yönündeydi. “Reis koltuğa oturdu ama Meclis’te sıkıntı var” diyerek başladıkları sözlerde meclis aritmetiğine dem vuruyorlar.

Özellikle bazı illerde Genel Başkan Yardımcılarının listelere müdahillikleri ve verdikleri garantinin ters tepmesinden dem vurdular. Meclisteki aritmetiğin bu halde kalmasını ve MHP varlığını da buna bağlamaları bana ilginç geldi. İzmir özeli için ifade ettikleri “Binali Bey listeye etrafındakilerin telkini çerçevesinden müdahil olunca teşkilatlar MHP’ye oy verdi” sözleri oldukça dikkat çekiciydi. Gerçekten de oy dağılımına baktığımızda bu durum net görülüyor. Bunun için Kemalpaşa’daki oy dağılımına bakmak yeterli olur kanımca.

Gerçekten de haklılar. Zira mecliste karar almak için MHP’ye mecbur kalmış bir Ak Parti var. Bu mecburiyetin MHPlilerin söylemleri ve Erdoğan-Bahçeli görüşmelerinde iyice ortaya çıktığı net ortada. Siyasetin yakından takip edenler bilir, geçmişte MHP’nin içinde olduğu hükümetlerde kadro sıkıntısı had safhada yaşanmıştır. Bu sıkıntılar bir yana 16 yıllık iktidar döneminde Ak Parti hep tek başına idi. Şimdi çok fazla talepkar olan bir partiye mecburiyet var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adına konuşan Grup Sözcüsü Mustafa Elitaş bu açıklamayı kendi başına yapmış olamaz. MHP’ye mecbur olmamak adına böylesi bir hamle yapıldığını düşünüyorum. Zira seçim öncesi kamuoyu yoklamalarında yüzde 7’yi bulmayan MHP’ye kayan oyların suni olduğunu göstermek ve asıl oy oranını göstermek için yapılacak en iyi hamle budur.

Bu plan dışında İyi Parti ile yakınlaşma çalışması da var. Kulislere düşen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yardımcısı olacak iddialarının kaynağının da bu yakınlaşma olduğunu düşünüyorum. Sadece bana göre değil siyaset satrancını bilen herkese göre bu doğru hamledir.

Burada sıradaki hamle tıkanan ve kriz beklenen ekonomiye yönelik olacaktır. 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum öncesi olduğu gibi piyasayı ferahlatacak hamleler yapılacaktır. Ak Parti’nin bu kriz nedeniyle yüzde 42’lere düşen oyunu yükseltmek için istikrar mesajı vermek adına ekonomik musluklar açılacaktır. Ki ilk hamle yurtdışından sıcak para getirmek için “Varlık Barışı” ile atıldı. Bu çerçevede yurtdışından ülkeye sokulacak paralar için kaynak sorgulanmayacak ve vergi alınmayacak.

CHP ne düşünüyor?

Gerçi erken yerel seçim kararı almak için Ak Parti ve MHP’nin oyları tek başına yeterli değil. CHP’nin de bu kararı desteklemesi gerekiyor. Bu konuda CHP’nin destek vereceğinden tereddüttüm yok. Zira, Genel Seçimlere ve Cumhurbaşkanlığı seçimine son derece hazır olduğunu iddia ederek giren ve sonucunda, toplumda öyle bir his olmamasına, tabelada da kazanan kısmında CHP gözükmemesine rağmen büyük başarı elde etmiş olduğunu ifade eden genel merkez yönetimi yerel seçimlerin öne çekilmesine tereddüt dahi etmeden beklemeksizin her zamanki gibi hazır olduğunu ifade edecektir.

GönderMe1: Ak Parti’nin daha mazbatasını almayan Roman kökenli Milletvekili Cemal Bekle ilk icraat olarak Roman Mahallelerinde “yaz kuran kursu” açtırarak ve buradan din mesajları vererek yaptı. Ak Parti İzmir başta olmak üzere sahil kentlerinde “Din Polisliği ve dini mesajlar” vermekten vazgeçmedikçe oy arttıramaz.

GönderMe2: Futbol takımı gibi seçim sonuçlarına sevinme ve üzüntü yaşayan kitleler var. “Neden oy kaybı oldu ya da nasıl oy arttırdık” gibi mantıklı düşünme yerine sadece duygusal tavır var. Bu tavır var oldukça erken seçimlerin olması normal. Zaten erkene alınan seçimlerin benzer sonuçlarla bitmesi de bu nedenle değilmidir?

GönderMe3: Bu erken yerel seçimi HDP’ye çok yarayacaktır. Elinden kayyum atanarak alınan belediyeleri yeniden kazanmak HDP’nin hem bölgedeki rüştünü yeniden ispat edecektir hem de seçimlere kaynak ayırması konusunda karlı çıkaracaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Ahmetoğlu
    1 yıl önce
    Seçim müddetince Meral in ismini zikretmeyen Reis in başkan yrd.yapacağı rüya alemde dolaşmak demektir. Hayaldir Bahçelinin ve mhp nin desteğini kaybetmek demektir.

Son Yazılar