Reklam
Reklam
CHP'NİN BİTİK GENÇLİĞİ!
İZMİR KAZANI

İZMİR KAZANI

CHP'NİN BİTİK GENÇLİĞİ!

29 Aralık 2016 - 01:44

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun umut bağladığı gençlik maalesef bu umudu boşa çıkaracak gibi duruyor. Türkiye genelinde orta seviyede de olsa etkinlik yapan CHP Gençliği İzmir'de adeta bitik. İkinci kez yönetime gelen CHP İzmir Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıküse'nin kadrosunu meydanlarda görmek zor. Sarıküse, bırakın diğer ilçeleri bir araya getirmeyi kendisinin yaptığı etkinliklere yönetim kurulu üyelerini dahi meydanlara taşıyamaz halde. Yaklaşık 12 bin genç üyesi olan partide eylemler ve basın açıklamaları 15-20 kişi ile yapılır hale geldi.  
Her ilçe de ayrı bir kriz var. Sarıküse, kendinden önce il başkanı olan CHP Gençlik Kolları MYK'sının Ege Bölge Sorumlusu Mustafa Evsen ile anlamsız bir gerilim içersinde çalışıyor. Bu nedenle kendi yönetim kurulunun yaklaşık yarısı ile problem içerisinde. Bunun dışında ilçe yönetimleriyle de gergin ilişkileri var. Özellikle Narlıdere'de yaşanan kriz sonrası ezici bir çoğunluk ile seçimi kazanan Gençlik Kolları İlçe Başkanı Ferhat Şahanlı'ya sahip çıkmaması Sarıküse'nin gençler içinde güvenini de sarstı.
Urla Toplantısı'nda Genel Başkan Yuhalatıldı mı?
Sinan Sarıküse hakkında iddialar o kadar çok ki. Özellikle Gençlik Kolları Genel Başkanı ile ilgili konuşulan bir iddia var ki (doğruysa çok ciddi bir suç) Sarıküse'nin başını ağrıtacağa benziyor. Sarıküse'ye yakın isimlerden olan Urla İlçe Başkanı tarafından düzenlenen ve bazı (bu isimlerde Sarıküse'nin çevresinde kalan azınlık olarak kabul ediliyor) ilçe başkanlarıın katılımıyla düzenlenen toplantı da CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz'ın yuhalandığı parti kulislerinde konuşuluyor. Bu iddia ile ilgili Ankara'ya bir rapor iletilmiş. Her ne kadr Sarıküse orada olmasa da yuhalayanların kendisine çok yakın isimler olması ciddi sıkıntı yaşayacak.
"Mustafalar Kavgası" çıkarmak istiyor iddiası!
7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde sunulacak milletvekili listesi için yapılan önseçime giren ve gençler tarafından gerekli desteği görmediği için ancak 19'uncu olabilen Sarıküse vekillik hayalleri ile hareket ettikçe stratejik hatalar da yapıyor. Bu çerçeve de kendisine rakip olarak görmüş olacak ki, selefi olan önceki il başkanı olan CHP Gençlik Kolları MYK'sının Ege Bölge Sorumlusu Mustafa Evsen'e yakın diye nitelendirdiği yönetimdeki muhaliflerini tasfiye etmek için Gençlik Kolları MYK'sının bir diğer ismi olan Mustafa Kalkan'dan destek istediği iddia ediliyor. Mardin Gençlik Kolları eski Başkanı olan Mustafa Kalkan'ın bu çerçeve de yakın zamanda İzmir'e geldiği kentte bazı ziyaretler yaparak bu konuyla ilgili fikir alışverişi yaptığı da ileri sürülüyor. 
Yine iddialara göre aklın yolu bir olsa gerek hemen hemen herkes bu konuyla ilgili Kalkan'a "Sen karışma" telkininde bulunmuş. Üstünede MYK'da Ege Bölge Sorumlusu olan Mustafa Evsen'in yetki bölgesine müdahalenin kendisine zarar vereceği münasip dille anlatılmış. 
Gençlik Sahipsiz!
"Kendi vekilliğinden başka bişey düşünmüyor" diye suçlanan Sinan Sarıküse, gençlerin sorununu da hiçe saymakla suçlanıyor. Özellikle belediyelerde yapılan işe alımlarda sokaklarda çalışan gençler yerine başkalarının alınmasını seyretmesi nedeniyle de Sarıküse'ye ciddi tepki var. Bir çok üyesi işsiz gezen Gençlik Kolları İl Başkanı Sinan Sarıküse'nin makam arabalarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu taklit eden pozlar vermesi ve sosyal medyada paylaşması tepkileri daha da arttırıyor.
Ez cümle ile, ülke "OHAL Süreci" içinde yönetilirken "Halkın umudu" ve "CHP varsa herkes için var" sloganları ile muhalefet görevini yerine getirmeye çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun milletvekili olduğu İzmir'de gençliğin hali budur. Görünen o ki, bu yönetim anlayışı ile İzmir'de gençler bırakın partileri için çalışmayı partiden uzaklaşmaya başlamış. Önümüze gelmesi muhtemel olan Başkanlık Referandumu için sokağa çıkacak genç bulunmaz ise kimse şaşırmasın.

Eskiler boşuna "Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur" dememişler.

Son Yazılar