Reklam
Reklam
Ankara'da neler oldu(yor)?
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

Ankara'da neler oldu(yor)?

27 Haziran 2018 - 20:29

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile CHP arasında ortaya çıkan oy farkının çokluğu ve seçim gecesi CHP üst yönetiminin sessizliği sonrası başlayan tartışma partiyi ortadan ikiye çatlattı. CHP Denizli İl Gençlik Kolu üyesi bir grubun Genel Merkez önünde başlattığı oturma eylemi ile başlayan bu süreç gittikçe daha içinden çıkılmaz hale geliyor. Aralarında eski-yeni milletvekilleri, parti meclisi üyeleri ile eski-yeni yöneticilerin olduğu isimlerin görev değişikliği talepleri ve bunu kişisel sosyal medya hesapları ve basın yayın kurumları üzerinden dile getirmelerine Genel Merkez "disiplin hamlesi"ni devreye soktu. Parti Meclisi 29 Haziran Perşembe günü "disipline sevk işlemlerinin görüşülmesi" maddesi ile olağanüstü toplanma kararı aldı. Bu aba altından sopa gösterilmesi hamlesinin ardından bu kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek verilmesi için Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Örgüt ve Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un il örgütlerinden destek istedi. İlk cevap İzmir'den gelirken istifa talebinde bulunanlar bu hamlelerin ardından daha fazla gerilim olmasın diye eylemleri öteledi.
Göz önünde olanlar bunlar asıl önemli konular ise gözönünden olmayanlar, kulisleri çalkalayanlar. Gelelim bunlara;
Kılıçdaroğlu ve İnce ne görüştü?
Burada yani 12. Katta en çok konuşulan konu CHP Genel Başkan'ı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin pazartesi günü görüştüğü bu görüşme sonrasında kurultaya gidilmesi ve koltuğun İnce'ye devredileceği konusunda anlaşıldığı iddiasını oldu. Hatta bu görüşmenin ardında İnce'nin, kararın alınması ve parti içinde tartışma olmaması için bir kaç günlük mavi tura çıkma kararı aldığı da iddia ediliyor. 
Bu planı kim bozdu?
İşte bu planın ardından devreye bazı ellerin girdiği bir diğer konuşulan iddia. İddiaya göre CHP'nin Basınla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Örgüt ve Örgütten Sorumlu  Genel Başkan Yardımısı Bülent Tezcan ve İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un devreye girerek Kılıçdaroğlu'nun kurultayı toplamamak ve göreve devam etmtk konusunda ikna etti. İnce'nin gazeteci İsmail Küçükkaya'ya attığı mesajı hatırlatan ekibin ikna için bu mesajı kullandığı öne sürülüyor. 
Bu ekibin göreve devam etme kararını açıklamasının ardından parti içinde gelmesi olası tepkiler için kendilerine yakın ekipleri Ankara'ya yığacaklarını da Kılıçdaroğlu'na ifade ettikleri de konuşulan bir diğer konu. Ki bunun içinde ilk olarak İzmir'den Tuncay Özkan'a yakın ekiplerin Ankara'ya yola çıktıkları biliniyor. 
12. Katta hava çok sıcak. Özellikle "disipline sevk işlemlerinin görüşülmesi" maddesi ile olağanüstü toplanacak olan Parti Meclisi sonrası daha da sıcaklaşacağı kesn gözüyle bakılıyor. 
Bu köşeden Ankara'nın nabzını sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar