Reklam
Reklam
CHP GENEL MERKEZİ'NİN TAVRI NET
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

CHP GENEL MERKEZİ'NİN TAVRI NET

24 Ocak 2020 - 16:10

CHP İzmir’de ilçe kongreleri tamamlandı. Gözler 8 Şubat’ta yapılacak İl Kongresi’nde. Kulislerde her ne kadar taraflar anlaştı listeler ortak yapılacak denilse de net bir şey söz konusu değil. Net olan tek şey CHP Genel Merkezi’nin aday konusunda tavrı. O tavır halen tek adaylı kongre ve mevcut il başkanı Deniz Yücel’den yana.
CHP Genel Merkezi kesin aday konusunda kesin ısrarcı. Bu konuda uzlaşı sağlanması için Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Oğuz Kaan Salıcı ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yarın (25 Ocak Cumartesi) günü İzmir’e gelip İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bir araya gelecek. Masada 8 Şubat’ta yapılacak kongre olacak. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun özellikle yakın çevresine il kongrelerinin tek adaylı yapılması konusunda telkini var. Bu telkinde bulunurken ülke seçimlerinde ittifakların önemine ve Millet İttifakı’nın büyük paydası olduklarına vurgu yaparak, “İttifaklardan ve birlikten bahsederken kendi içimizde birlik görüntüsü vermeliyiz” demesi önemlidir. Hesabını yapacaklar bunları göz ardı etmesin.
Kurultay Hesabı Yapanlara
Bu arada Genel Merkezde yer almak isteyen bunun için 28-29 Mart tarihlerinde yapılacak Kurultay’da Parti Meclisi’ne aday olmaya hazırlananlara da bir ufak uyarıda bulunalım. Öncelikle bu isimler CHP Tüzüğü’nün “KURULTAYDA SEÇİMLER” bölümünde yer alan Madde 51’i mutlaka okusunlar. Bu maddenin 3’üncü fıkrası aynen şöyle ; “Parti Meclisi üyeliğine aday olmak için en az on (10) kurultay delegesinin ya da Genel Başkanın yazılı önerisi gerekir”. Birde bu maddenin ikinci fıkrası var. O fıkra genel başkan seçimine dikkat çekse de tüm adaylıklar için geçerli kabul ediliyor. Fıkra şöyle; “Genel Başkan adayı olmak için üye tamsayısının en az yüzde beşinin (%5) yazılı önerisi gerekir. Genel Başkan adaylarından sadece birisi için imza verilebilir. Birden çok genel başkan adayına imza veren kurultay üyesi, başkanlık kurulunca çağrılır ve hangi aday için imza verdiği saptanır. Aksi halde mükerrer imzalar tüm genel başkan adayları için geçersiz olur.”
Yani diyor ki bundan önceki kurultaylarda olduğu gibi her aklına esenin ve yüzlerce 0 (yazıyla SIFIR) oy alacak kişiler Parti Meclisi’ne aday olamayacak. Bu hesaba göre de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesi dışında En fazla 130-135 kişi parti meclisi aday adayı olabilecek. Bu da demektir ki, kongrede kimsenin yüzüne bakmadığı hatta ve hatta geçen kurultaydaki gibi saçma salak whatsapp mesajları ile üzeri çizilsin denen “Doğu ve Güneydoğu delegesi” çok kıymete binecek gibi.
Yukarda bahsettiğimiz 51’inci madde ve fıkraları aslında bir yandan da iyi oldu. Hiçbir ideoloji yada ideali olmadan sadece bir yere gelmek için yada milletvekili olmak için Parti Meclisi’ne girmek isteyenlerin önü de kesilmiş olur. 
Hadi Hayırlısı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar