Reklam
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

[email protected]

DELEGE LİSTESİNE GENEL MERKEZ AYARI

03 Şubat 2020 - 10:21 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 14:27

CHP’de gözler 8 Şubat’ta yapılacak İzmir İl Kongresi’ne çevrildi. Hepinizin yakından bildiği gibi bu satırlarda sıkça dile getirdiğimiz üzere CHP Genel Merkezi İzmir’i çok yakından izliyor. Bu nedenle delege listesine de direk müdahil olacak. Bu konu ile ilgili İzmir İl Başkanı Deniz Yücel bugün Ankara’da. Peki herkesin merakla beklediği liste nasıl olacak. Öncelikle şunu belirtelim, her il çıkardığı milletvekilinin iki katı kadar delegeye sahip. Yani İzmir 56 delege çıkaracak.

Bu çıkacak 56 delegenin 30 tanesi ilçe başkanlarından oluşacak. Bu hamle ile ekiplere ayrılan ilçeleri aynı listede toplayarak birlik-beraberlik mesajı vermek adına yapılacak. Belediye başkanları daha önce gönderilen “belediye meclis üyeleri delege yazılmasın” genelgesi çerçevesinde meclis üyesi sayıldıkları için yazılmayacak. Geri kalan ise İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ortak kararı ile belirlenecek. Alınacak ortak kararda ekiplerden çok parti tabanından gelen tekliflerin dikkate alınması ve isimler değil partinin birlik ve beraberliğinin ön plana çıkarılması gerektiği uyarısı yapıldı. Bu nedenle ekipler kendi önemli bulduğu isimleri parti tabanının ismiymiş gibi sunmak için çalışma yapmaya başladı.

Bundan en büyük etkenlerden biri de Mavi Liste Hareketi ile ilgili çokça şikayetin parti genel merkezine gönderilmesi. Özellikle Genel Merkezin “tek adaylı seçim” talebine son ana kadar direnmesi de bu kararın alınmasında en önemli rolü oynuyor. Hatta 12. Katta İstanbul örneği verilerek gerekirse; “Çok istiyorlarsa liste çıkarsınlar” restinin bile çekileceği konuşuluyor.

Kongrede üzerinde en çok tartışılan konu ise seçimlerin çarşaf mı blok listeyle mi yapılacağı konusu oldu. Bunun için Mavi Liste Hareketi’nin önde gelen isimleri bazı ilçe başkanlarını arayıp “Tunç beyi çizecekler blok liste olsun” diye telkinde bulunsa da çok büyük ihtimalle blok liste ile seçime gidilecek. Zira bundan önceki çift liste ile girilen tüm il kongrelerinde blok liste ile seçime gidildi.

Bu arada Genel Merkezin yakından takip ettiği bir diğer şey de ilçe kongre sürecinde delegelerin oyunu almak için havada uçuşan iş teklifleri konusu. Bu konuda özellikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na İzmir konusunda bilgi veren yapının işe alım vaadleri ile ilgili bir dosya sunduğu parti koridorlarında konuşuluyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Nurettin Gök
    1 yıl önce
    Bildiğim kadarıyla Büyükşehir işe alım yapmadı/henüz! Ancak Buca Belediyesi, 100 gibi bir istihdam yaptı... Ne olacak? Genel Merkez bu konuda ne yapacak?!