Reklam
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

[email protected]

CHP'de gündem ittifak süreci

29 Ekim 2020 - 18:50 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 - 19:40

Pandemi süreci, ziyaretlerin kapalı olması nedeniyle uzun zamandır 12. Kattan haber veremedik. İzmir'deki belediye başkanları ardı sıra 500 gün açıklamaları için Genel Merkeze gidinceye kadar bizim de gözümüz orda değildi. Netice de sakin bir ortam var ne haber olur demiştik. Oysa sakinliğin içinde epey derin çalışmalar varmış.

Öncelikle şunu belirteyim, tüm belediye başkanları ilgi ile karşılanıyor ve dinleniyor. Bunların içinde Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'un beğeni anlamda bir kaç adım önde olduğunu belirteyim. Ama şunu da ifade etmeden geçmeyeyim; “Geçen dönem atamaları göz önüne alırsak bir daha başkan adayı olarak atanmak için başarı ve başarısızlık bir kriter değil. Var olan tek kriter, güç dengelerini kollamak. Zaten bundan dolayı değil midir kentteki ekiplerin mücadelesi?”

Gelelim CHP Genel Merkezi'nin içinde olduğu ahvale. CHP Genel Merkezi'nde yoğun bir çalışma var. Bu çalışmanın temel hedefi ittifakı bir arada tutmak. Bunun için öncelikle İYİ Parti'ye yapılan operasyon ve parti içindeki kargaşa yakından takip ediliyor. Bu süreçte takip edilenler sadece bunlar değil. Yeni kurulan DEVA ve Gelecek Partisi'nin potansiyeli, siyaset tarzı yakından gözlemleniyor. Bu partilerin özellikle Millet İttifakı'na ne kadar yakın oldukları ya da bu ittifaktan neler koparabilecekleri irdeleniyor. Bu konuda Ekonomi Politikaları ve İşveren Örgütleri'nden Sorumlu olan ve aynı zamanda Parti Sözcülüğü görevini yürüten Faik Öztrak ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke özel mesai harcıyor.

Bunların dışında CHP içinde yer alan ve tabiri caizse “aba altından sopa gösteren” isimler olan Muharrem İnce ve Gürsel Tekin'in Türkiye turları ve Mustafa Sarıgül'ün "temcit pilavı"na dönen TDH'yi partileştirme hamlesi de ilk saydığımız grup kadar olmasa da takip ediliyor.

Kısacası CHP Genel Merkezi'nin gündeminde belediyelerinin yaptığı çalışmalar ya da 18 aylık bilançolarından öte her gün daha çok dillendirilen “erken seçim”e hazırlık ve bunun için Millet İttifakı'nı diri tutup güçlendirmek var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum