Reklam
Reklam
Genel Merkez'den yansıyanlar...
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

Genel Merkez'den yansıyanlar...

18 Ekim 2018 - 08:30 - Güncelleme: 18 Ekim 2018 - 12:31

Yerel seçimler için aday adaylığının devam ettiği CHP'de Genel Merkez koridorları hergün dolup dolup taşıyor. Aday adaylarının tamamı yanına şürekalarını da alarak genel Başkan Yardımcılarının kapısını aşındırıyor. Koridorda yakalanan genel başkan yardımcıları ile çekilen fotoğraflar sosyal medya hesaplarında paylaşım rekoru kırıyor. Size tavsiyem, fotoğrafları beğenmeden önce genel başkan yardımcılarının suratına bakın lütfen...
Genel merkezdeki bu fotoğraf yarışını ifade ettikten sonra gelelim genel merkezden haberlere... Öncelikle önemli bir ayrıntı ile başlayalım. İzmir'de en az 10 kişinin İzmir Büyükşehir Belediyesi için adı geçiyor ama şu ana kadar sadece 1(Bir) kişi bu koltuk için resmi başvuruda bulundu. Adı adaylık geçenlerin başvurusu yok ama genel merkezde herbiri adına en az 10 kişi kulis çalışması yürütüyor. Kulis çalışması yapanlar arasında öyle isimler var ki "yok artık" dersiniz.
Anlatılanlara inanmayın...
Bu kulis çalışması yapanlar ve adı aday adayı olarak geçen isimler İzmir'de zafer kazanmış komutan edasıyla görüşmeleri anlatıyor. Ama anlattıkları yaşananların yüzde 30'u bile değil. Herkes maşallah çok başarılı ama yüzlerine söylenen "O olmaz" ile başlayan cümleleri nedense kimse anlatmıyor. Bu kulisçilerin mevzusu askerlik anıları ve avcılık hikayelerine rahmet okutacak türden.
Adaylık şansları...
Gelelim adayların şanslarına. Öncelikle adı adaylık için geçen milletvekillerin şansı yüzde 20-25 civarında. Mevcut belediye başkanlarının şansı ise yüzde 40'larda. Genel merkezde "kadın adaylar" konusu gündeme geldiği günden itibaren kadın adayların şansı artıyor. Büyükşehir için bir kadın aday atama fikri akıllarda var. Bu koltuğa bir kadın aday olma ihtimali ise yüzde 40'larda. 
Kocaoğlu'nun şansı...
Mevcut İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, aday olmayacağını açıklamasıne ve televizyon programında kullandığı ifadelere rağmen halen potada. Bunun iki nedeni var. İlki 14 yıl kenti yönetmiş ve hakkında kooperatifler ile STKlardan gelen olumlu mesajlar. İkincisi ise CHP'nin 2014 yerel seçimlerinde kaybettiği 8 ilçede yapılan anketlerin genel merkeze ulaşması. Örneğin bu ilçelerden birinde CHP yüzde 40 civarında seyrederken Kocaoğlu'nun oyu 53 olarak görünüyor. Bu yüzden Aziz Kocaoğlu'nun tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 40 civarında şansı var.
Nasıl bir aday?..

Bu yüzdelerden sonra aranan aday profili de belirlenmiş gibi. Adaylarda aranan özellikler ise; "Örgütle kavga etmemiş, örgütle uyumlu çalışan bir arada olan ve belediye bürokrasine hakim" olarak şekillenmiş durumda.
Adaya liste teslimi yok...
Genel merkezin kesin kararlı olduğu konu ise büyükşehir adayı kim olursa olsun ilçelerin belirlenmesinde söz sahibi olmayacağı. Bırakın belediye başkanlarının belirlenmesini Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bile müdahale hakkı tanınmayacak. Bu konudaki önerinin sahibinin İzmir-İstanbul siyasetçisi olması ve bunun kabul görmesi işin bir başka yönü.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Halil Kaplan
  1 yıl önce
  Herkesin genel merkezden işaret aldık, başkanlık garanti demesine açıklık getirmiş oldunuz. Teşekkürler
 • Franz Kafka
  1 yıl önce
  Adayların belirlenmesine daha 115 gün var hergün aynı muabbeti yaşayacağız...

Son Yazılar