Reklam
Reklam
İmza Süreci, Manipülasyon ve Pazarlık!
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

İmza Süreci, Manipülasyon ve Pazarlık!

18 Temmuz 2018 - 10:26

İmza süreci başladı başlayalı, Söğütözü'nde bulunan Anadolu Bulvarı No:12'deki CHP Genel Merkezi'nde hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor. Herkesin dilinde, "Kaç imza oldu?" sorusu var. Gerçi bu süreç daha önce e yaşandığı için Genel Merkez koridorları alışkın bu hareketliliğe. Tek farkı, bu kez süreç tek merkezden yürütülüyor görünse de her ilde ve her bölgede temsilci olduğu ifade edilen bir isim, imza sayısı ile ilgili açıklama yapıyor. Bu nedenle sağlıklı bilgi alınamıyor.

İmzacı grubun bu ayrı kafalardan ayrı açıklamalar yapması bir nevi taktik. Zira CHP delegesinin gücü sevdiğini, yine CHP delegesi bilir. Kimse CHP delegesine hakaret ettiğimizi düşünmesin, geçmişteki süreçleri biraz düşünseler, daha önce düzenlenen imza kampanyalarında bu durum ispat edilmiş olduğunu görürler. İşte imzacı grup, bu durumu bildiğinden sürekli yüksek rakamlar açıklıyor. Kişilerin siyasi ikballeri için çıktıkları bu yolda hep gücün yanında yer aldığını bildiklerinden, "Bakın imzalar bitti sayılır, gelin katılın sonra pişman olmayın güç bizde" mesajı veriyorlar. Bu rakamlar direk manipülasyona yönelik duruyor. Zira "Rakam denildiği gibi 500 civarı olsa çoktan açık isimler ile deklere edilirdi" düşüncesi parti koridorlarında dillendiriliyor.  Genel Merkez ile imzacılar arasındaki rakam farkının en temel dayanağı bu. Hatta Aycan Karadağ'ın haberinde yer aldığı gibi notere ek dilekçe vererek, rakamların net ortaya çıkmaması yönünde hamleleri olduğu CHP Genel Merkezi koridorlarında konuşuluyor.

CHP'nin il ve ilçe kongrelerinde ortaya çıkan "profesyonel delege ağaları" meşhurdur. Yaptıkları pazarlıklar sonrası bırakın bir gün önceyi kongreye bir saat kala bile kongre sonucunu değiştirirler. İşte bu profesyonel delege ağaları kurultayın toplanma kaderini belirleyecek sayıda delege imzası için hem Muharrem İnce ekibi hem de Genel Merkez ile son sürat pazarlıktalar. Hatta öyle ki sürekli genel başkan yardımcıları ile telefon ile görüşüp durum değerlendirmesi yapıp pozisyon almaya çalışıyorlar.

Bir başka konu ise aday gösterilmeyeceğini anlayan Belediye Başkanları ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olamayanların pozisyonu.  Özellikle aday gösterilmeyeceğini düşünen belediye başkanı ve adaylarının tercihi İnce'den yana. Bu konuda en net örnek Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz'ün durumu. Kartal'ın 11 delegesinin 10'u(Diğeri şehir dışındaymış gelince verecekmiş) İnce lehine imza vererek kurultay talep etti. Genel merkez koridorlarında ve CHP İstanbul İl Örgütü’nde "Sayın Öz'ün adı bir daha aday gösterilmeyecekler arasında geçiyordu. Yeni başkan yeni şans diyerek imza verdi" sözleri konuşuluyor. Görünen o ki bu imza çalışmasında aday gösterilmeyeceğini düşünen belediye başkanları, Muharrem İnce, başkanlığını sürdürmeye kesin gözüyle bakanlar Kemal Kılıçdaroğlu'dan yana tercihini kullanacak.

Bu imza hareketinin bir diğer yanı ise CHP içinde yıllardır her koltuğu adeta işgal eden "profesyonel siyasetçi" tanımına uyan (Ki aday adaylığı döneminde, profesyonel siyasetçi olduğunu deklere eden çok isim vardı) isimler ile bunların kazancını görüp o payeye erişme hayali kuranlar ayrı saflarda kapışmasıdır.

Netice itibari ile ortada gücü elde etmek için büyük bir kavga var. Bunun için kullanılan en önemli silah makam ve mevki rüşveti söz konusu. Bu pazarlık ortamını yaratmak için çok büyük bir "MANİPÜLASYON" var. CHP'nin iktidarından önce kendi kişisel iktidarı için savaşıyor cepheler. Bazı gönülden partililerde içi ezilerek "yapmayın siz kardeşsiniz" demeden öteye gitmeyerek bu savaşı izliyor...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar