Reklam
Reklam
Şimdi ne olacak?
Reklam
12. Katın Gözcüsü

12. Katın Gözcüsü

Şimdi ne olacak?

30 Temmuz 2018 - 19:45

CHP ve Türkiye gündemini 15 gündür meşgul eden imza süreci nihayet sona erdi. Tüzük gereği imza toplanması için verilen 15 günlük kanuni süre doldu. İmzaların 6 Ağustos Pazartesi gününe kadar imzaların parti genel merkezine sunulması gerekiyor. Tüzük gereği verilen bir haftalık süre, toplanan imzaların ulaştırılması, tasnifi, derlenmesi ve sunuma hazır hale getirilmesi için tanınıyor.

İlk günde dediğimiz gibi Söğütözü'nde bulunan Anadolu Bulvarı No:12'deki CHP Genel Merkezi'nde imzaların toplanmayacağı kanısı bir gün olsun kaybolmadı. İmzacıların il günden hızlı girmeleri geçtiğimiz hafta sonu imza toplanmasına çok cüzi rakamlar kaldığını açıklaması bile toplanmayacağına dair inancı ve rahatlığı bozamadı.

Peki, kaç imza toplandı? Bu konuda Genel Merkez koridorlarında 514 ve 520 arası imza verildiği konuşuluyor. İmzacı kanatta ise 618 imzanın elde olduğu Whatsapp grubu üzerinden imza verdiğini beyan edenlerin belgelerinin beklendiği konuşuluyor. Zaten bu cephe adına açıklama yapan CHP PM Üyesi Gaye Usluer, imzaların perşembe günü genel merkeze teslim edileceğini açıkladı.

Kaç imza çekildi?

İmza sürecinde en çok tartışılan konu ise imzaların çekilmesi. Bu konuda imzacılar çok şikâyet etti. Haksızda sayılmazlar, zira çeken imza sayısı için konuşulan 70-75 rakamı çok ciddi bir oran. Hele de 1 imzanın bile çok önemli olduğunu düşünürsek bu rakamın büyüklüğü ortaya çıkar.

Bu konuda imzacılar içinde bu isimleri deşifre etme konusunda bir tartışma yaşanıyor. İmzayı bekletenler içinde bazı isimlerin yerel seçim süreci için pazarlık yaptığını dile getiren bir grup bunun önüne geçmek için böyle bir hamle yapılması gerektiğini ifade ederken, diğer kesim de bu süreçte partinin yeterince zarar gördüğünü  ayrışmanın daha da ilerlememesi için ve imzacıların deşifre edilmemesi için gerekirse verilen imzaların bile teslim edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Bu süreçte partide yaşanan ayrışım göz önüne alınınca son fikir daha mantıklı görünüyor. Kendilerini bu kadar riske eden isimleri yerel seçim sürecinde harcamamak için gereken budur.

Bunun dışında konuşulan bir diğer iddia var. Zaten yeterince imza toplanmayacaktı bu nedenle imzacılar imzaları içeri vermek yerine sosyal medya ve parti kulisleri üzerinden baskı kurarak kurultayı toplama hamlesine gidecekler. İmza sayısı Genel Merkezin dediği rakamlarda ise zaten kendilerini zora düşüremeyerek bu şekilde davranılması daha mantıklı.

Önümüzde bir hafta var. Hep beraber nasıl bir tavır takınılacağını göreceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar