Reklam
Reklam
Adem NAKÇI

Adem NAKÇI

[email protected]

CHP'de yeni tartışma;Çarşaf mı Blok mu?

07 Şubat 2020 - 16:24 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 - 17:17

Yarın yapılacak CHP İzmir İl Kongresi öncesi seçime nasıl gidileceği konusunda ciddi tartışma yaşanıyor. 

Yaklaşık 3 aydır kongre süreci devam eden CHP İzmir İl Örgütü yarın (8 Şubat) yapılacak il kongresi ile final yapacak. CHP Genel Merkezi'nin İl Başkanı Deniz Yücel'in tek aday olarak gitmesi baskısına rağmen Ekonomi Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz ve geçtiğimiz dönem milletvekili adaylarından Ezgi Deniz Urunga adaylıklarını açıkladı. Bu tartışmanın dumanı tüterken son bir haftadır kongrede seçimin "çarşaf mı blok mu" yapılması tartışması başladı. Bu konuda kongrede taraf olan Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'a yakın ekipler çarşaf liste isterken, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İl eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Milletvekili Murat Bakan ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu'nun başını çektiği Mavi Liste Hareketi ise blok listeden yana tavır koydu. Hatta bu konuda Nalbantoğlu ve Özuslu'nun bazı ilçe başkanlarını arayarak blok liste konusunda tavır takınmaları için görüştüğü iddia edildi.

Bu süreçte dün İl Başkanı Deniz Yücel davetiyle kahvaltıda bir araya gelen ilçe başkanları CHP İzmir İl Kongresi'nde nasıl oy kullanılacağı konusunda bir karara varamadı.  Yapılan toplantıya Selçuk, Menderes ve Beydağ mazeret bildirerek katılmazken 27 ilçe başkanı hazır bulundu. 8 Şubat tarihinde yapılacak İl Kongresi'nde nasıl liste ile kongreye gidileceğinin tartışıldığı toplantı da net bir karar ortaya çıkmadı. Toplantıya katılan ilçe başkanlarından 13'ü blok liste isterken, çoğunluğu metropoldeki büyük ilçeler olan 8'i çarşaf liste istedi. 6 ilçe ise "tüzüğümüze göre çarşaf liste olur ama salonda blok liste talep olursa oylanır deniyor, salonda ne karar çıkarsa uyarız. Çarşaf denirse de anahtar liste yapalım" diyerek topu delegeye attı. 

Sürpriz olmazsa Çarşaf liste ile seçime gidilecek...

Çarşaf Liste isteyenlerin metropoldeki büyük ilçelerden oluşması dikkat çekerken özellikle Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan'a yakın ilçe başkanlarının olması ise başka bir ayrıntı. Çarşaf liste isteyen Konak, Buca, Bornova, Bayraklı, Çiğli, Gaziemir, Balçova ve Urla ilçeleri çarşaf liste istedi. Bu ilçelerin toplam delege sayısı 282'yi buluyor. İlçe delegelerinin oy birliği ile çarşaf liste ile seçim yapılsın kararı aldığı fakat İlçe Başkanı Murat Serdar Koç'un blok diyerek oy kullandığı Karşıyaka'nın 72 delegesi ile bu rakam 354'ü buluyor. 

Bu rakamın dışında çekimser kalan ve salonda karar vereceğini beyan eden Karabağlar,Torbalı, Güzelbahçe, Seferihisar, Foça ve Narlıdere'nin de 108 delegesinden dolayı doğal delegeler ile birlikte 651 delegesi olan CHP İzmir İl Kongresi'nin çarşaf liste ile kongreye gitmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Mavi Liste'nin Belediye Başkanları yazılmasın çıkışı..

Kongrede tartışılan bir başka konu da delege listeleri oldu. Bu konuda CHP Genel Merkezi'nin "Parti içi birlik ve beraberlik için 30 ilçe başkanı yazılsın" teklifinin üzerine Mavi Liste Hareketi'nin "Tunç Soyer dışında belediye başkanları yazılmasın" teklifi geldiği bu konuda ilçe başkanları ile uzlaşı aradığı iddiası parti kulislerine düştü. İddiaya göre, bu hamle Mavi Liste Hareketi'nin birçok ilçe kongresinde karşı karşıya geldiği belediye başkanlarının hakimiyetini kırarak ilçe başkanları üzerinde Büyükşehir Belediyesi kanalıyla daha kolay hakimiyet kurmayı istemesinden kaynaklanıyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yeter Artık
    11 ay önce
    Her fırsatta Genel Başkanımıza bayrak açanların, bugünde aynı tavrı göstermeleri şaşırtıcı değil. İktidara bu kadar yakınlaşan CHP'nin acilen bu renklilerden kurtulması gerekiyor. Tavırları nedeniyle parti kamuoyunda tartışılır hale geldi