Reklam
Reklam
Azimet GÜRBÜZ

Azimet GÜRBÜZ


FETHULLAHÇILIĞI DOĞRU ANLAMALIYIZ...

09 Eylül 2018 - 17:22

Fethullahçılık Türkiye’de hep dini bir cemaat olarak algılandı. Bir dini cemaatin dev bir cesamete bürünmesi öyle bağışla yardımla olabilecek bir durum değildir. Bakın Fethullah, cemaatinin devasa gelişimini nasıl anlatıyor? “Size dünyanın 160 ülkesinde, öyle dediler, bu sene 1400 e ulaşacak sayımız. Bu nisbet olsun diye nispetle meseleyi tavsif edelim diye bahsediyorum. Bütün Avrupa devletleri 2- 3 asırda 1200 okul açmışlardı. Demek ki; 20 sene elin alemin 2 asırda yaptığı şeyin çok ötesinde Allah size bir iş yaptırıyor. (Allah mı CİA mı?) Öyle bir iş ki bu zannediyorum mele-i alanın sakinleri bunu alkışlıyor.” (herkul.org.tr) Kendisinin bir konuşmasında anlattığı bu büyüklüğe, nasıl eriştiğini kimse sorgulamak istemiyor. CİA’nın rolü gündeme gelmiyor. Türkiye’de ki boyutu anlatılır gibi değil. Bu hareket Türkiye’de 15 Temmuzda iktidara el koymak için darbe yapınca bazı gözler faltaşı gibi açıldı. Oysa bu cemaat mademki dini gayelerle örgütleniyor, Türkiye’de iktidarda amaçlarına uygun bir de iktidar var. Buna rağmen neden darbe yapıyor?

Bunun bir CİA örgütlenmesi olduğunu hala bazı kesimler kendilerine itiraf edemiyor. Peki bu örgüt ülkemizde yalnız devlet yönetiminin kritik noktalarına adam yetiştirmekle mi yetindi. Siyasi kültürel çalışmaları yok muydu? Ahmet Altan vb.leri birer fikir suçlusu mu etki ajanı mı? Siyasi söylemlerinde neden hedef olarak Atatürk’ü koydu. Neden tek siyasi söylem olarak CHP’nin dönüştürülmesi ve ilkelerinden koparılması hedef alındı. Abant Toplantıları'nda dile getirilen söylemlerle Türkiye’de adı “liberal solcu”, “dönek”, “yetmez ama evetçi” olarak anılan kesimin savunduklarıyla nasıl oluyor da tıpa tıp çakışıyordu. Taraf, Radikal vb dergi ve gazetelerin işlevi neydi? Sonuç olarak 40-50 bin arasında tarjı olan Cumhuriyet Gazetesi neden dönüştürülecek yayın organlarının başında geliyordu?

Dünyada yaşanan bazı olayları daha net aydınlatan gelişmeleri örnek verirsek, ülkemizde dış güçlerin siyasetimizi dönüştürmek için baş vurdukları yolların tesadüf olmadığını, genel amaçlarının içinde kültürel ve siyasi dönüşümünde olduğu, konuyu derinlemesine anlıyamadığımız zaman, zihinlerimize zerk ettikleri zehiri birer doğru olarak savunmaya başlıyoruz. Öyle ki; düne kadar aynı siyasi yönde olduğumuz arkadaşlarımızla ve yoldaşlarımızla düşmanlaştığımıza tanık oluyoruz. Ülkemizin özellikle son otuz yılı aynen böyle oldu.

Sovyetler Birliği çöktükten sonra,eski düşmanlar arasında yakınlaşma olmuş, Soğuk Savaşın kültürel cephesinde görevli bir CİA ajanıyla bir KGB ajanı karşılaşıyorlar. CİA ajanı Rus meslektaşına merakla soruyor. “Bizim kültürel alanda ne yapmak istediğimizi anlamak için ENCOUNTER’i okur muydunuz? KGB ajanı derin bir iç geçirdikten sonra, “okurduk, okurduk, Encounteri’i okuya okuya sonunda rejim muhalifi olduk.” (Kir teorisi)

“CİA’nın bir çok ülkede onlarca dergisi vardı. Aynı yıllarda Avrupa’da Kültürel Özgürlükler Kongresi’ni kurmuşlar ve 35 ülkede şubelerini açmışlardı. Sosyalizme karşı bir kültürün yerleştirilmesi için gizlice milyonluk CİA fonları harekete geçirilmişti. Konserlere, festivallere, resim sergilerine edebiyat kongrelerine, kitaplara milyon dolarlar harcanıyordu. Ressamlara, müzisyenlere, yazarlara ödüller dağıtılıyordu. CİA’nın “kültürel özgürlükleri” çok genişti. Yeter ki sosyalizme ve Sovyetler Birliği’ne ilişkin övgüyü bırakın olumlu bir imge, göz ucuyla bakış tebessüm bile olmasın.” (Kir teorisi)

Yalçın Küçük; yukarıda alıntılar yaptığım kitabında “Dahası var, aslında, tümüyle tekelci düzen, bir kendi kendini kirletme ve bir insan aklını yok etme savaşıdır. Tekeller düzeni insanı akıl almazlaştırmak, “deriasonner” etmek ve insanı kir içinde yaşamaya alıştırmak için sürekli bir savaş halidir.”

Fethullahçılık bu kirliliğin ta kendisidir. Kültür emperyalizminin uç beylerini mutlaka dışarıdan getirmiyorlar. İçimizden devşirerek bir “yerli” etiketle sunuyorlar. Bugün Cumhuriyet Gazetesi’ndeki değişimi anlamak yerine birilerini suçlamak, AKP’ye geçti demek bu “kir teorisi”nin ta kendisidir.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • alper
  3 yıl önce
  2-azerbaycan gibi bir ülkede rus ne derse o olur. onun sözü dışında orada söz olmaz. ama tutturmuş CIA oraya okullar aracılığıyla sızdır. YANİ Trump'ın yanına kadar girmiş olan RUS APTAL, AZERİ APTAL, SİVİL HALK APTAL, İSTİHARBAT APTAL. BİR CIA İLE CEMAAT akıllı demi..yahu bırakın... RTE, kazak cumhurbaşkanına 'bunlar terörist' deyince, Kırgız lideri ne diyor biliyormusun; Sayın erdoğan, bizim de istihabratımız var ve biz bu adamları 30 yıldır an ve an takip ediyoruz. merak etmeyin. biz ne yaptığımızın farkındayız..'' mesele uzun üstadım..kısacası bu tür cümleler ile bu mevzu bilinmez..zaten bilinemeidği içinde hala adamlar yollarına devma ediyorlar. ve edecekler. çünkü hiçkimse birşey bilmiyor.. [email protected]
 • alper türk
  3 yıl önce
  üstad sizde fethullahçılığı anlamışsınız. o yüzden de mağlup edilemiyorlar. ve edilemeyecekler. fethullahın arkasında CIA -ABD var sözü kadar mantıksız bir cümle yok. neden mi? yahu ilkokul 3'ten terk bir imama 20-30 yaşlarında CIA gelip diyecek ki, sen 30 yıl boyunca etrafına adam topla ve sonra git tüm dünyada okul aç. o da tamam diyecek. başlayacak adam yetiştirmeye ve 40 yıl sonunda da tüm dünyada okul açmış olacak. üstelik hem hristiyan dünyada hem de islam dünyasında. yahu hadi islam dünyası için adam sokmak için bunu yaptı diyelim(ki, onada gerek yok..detayı uzun şimdilik girmiyorum), peki hristiyan dünyada okul açtırmak için ilkokul 3'ten terk bir adama 1980'lerde yine görev versin.. abd zaten 100 yıldır istediği an almanya, fransa ingiltere vs..gibi birçok yerde okul açabiliyor. fethullaha ne ihtiyacı var. ne yani merkeli, ingiltreyi bir imam üzerinden mi ele geçirmek istiyor. yahu biraz akıl fikir...