Reklam
Reklam
Reklam
Azimet GÜRBÜZ

Azimet GÜRBÜZ


İsyanın Adı Yok-2

04 Aralık 2018 - 12:49

Geçen hafta Gerçek Haberci'de yayınlanan yazımda Fransa olayları için "İsyanın Adı Yok" demiştim. Olaylar yazıda ifade ettiğim gibi "Siyasi Elitler'in" yönetiminde yürümediği için kimse sahip çıkmıyordu. Kimisi "Faşist Milliyetçi" kimisi "Anarşist Solcu" kimisi de "Serseri Gürüh" diyerek aşağılayıp kınıyordu. Hatta bugünlerde yayılan haberlere baktığımızda "o yakılan yıkılan görüntülerin" "ajan provakatörler" tarafından olayları halkın gözünden düşürmek için hükümet destekli olduğu söyleniyordu. Bu günde değişik ajansların 30 bin kişiyle yapılan görüşmelerde eylemcilerin ortak talepleri yayınlanmaya başladı. Fransız Hükümeti dize gelip "değerlendireceğiz" dedi. 

Dile getirilen hususlara bakıldığında kapitalist-emperyalist sistem halkın geçmişteki kazanımlarını, ellinden aldığı için, bugün sosyal haklarını tekrar kazanmanın mücadelesini veriyor. Yani neo-liberal sistem dünyanın her yerinde halkın kazanımlarını ellerinden nasıl aldığını görüyor ve kıyaslama şansını da buluyoruz. Yaptıkları mücadele bir nevi bugünün acımasız, tekellere hizmet eden, neo-liberal sistemi restore etmek için geçmişte sahip olduklarını tekrar kazanmanın kavgasıdır. 

İsyancıların taleplerinden bazılarını aşağıya aldım. Halkların, toplumların neler kaybettiğini bilmek açısından ibret verici.

"Tekelleşmeye hayır, Köylerde ve şehirlerde küçük esnaf korunsun 

Emeklilik maaşı 1200 evro’nun altında olmasın 

Tüm seçilmişlerin maaşı ülke maaş ortalaması düzeyinde olsun bu meblağ 15.000 avroyu geçmesin.

• Fransa sanayi muhafaza edilsin; üretimin ülke dışına kaydırılmasına son verilsin. Sanayimizi korumak uzmanlığımızı ve işlerimizi korumak demektir.

Rekabet ve İstihdam İçin Vergi Kredisi [CICE – Büyük şirketler için vergi indirimi] kaldırılsın 

Ödenmesi gereken borçlara kaynak olarak en fakir ve az varlıklı kesimin parasını almak yerine, 80 milyarlık vergi kaçakçılığının peşine düşülsün. 

• Fransa’ya ait mülklerin (baraj, havalimanı.sanayi tesisleri..) satışa çıkarılması yasaklansın.

• Gaz ve elektrik ücretleri özelleştirmeler sonrasında artış gösterdi. Tekrar kamusallaştırılsın ve fiyatlar aşağı çekilmesi.

• 6 yaşındaki bir çocuk tek başına kendi bakımını üstlenemeyeceğinden, çocuklar 10 yaşına girene kadar geçerli olmak üzere çocuk bakımı için parasal destek sistemi geri getirilsin.

• Banka kartıyla ödeme yapıldığında esnafa ek komisyon uygulanmasın 

• Gemi yakıtlarına ve kerosene vergi getirilsin."


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum