Reklam
Reklam
Reklam
Pınar ÇORUHLU

Pınar ÇORUHLU

[email protected]

SAHTE ALKOL TÜKETİMİ VE METİL ALKOL ZEHİRLENMESİ

07 Temmuz 2019 - 16:51

Son günlerde ülkemizde alkol zehirlenmeleri ve zehirlenmelere bağlı ölümlerin arttığını göz önünde bulundurursak eğer, sahte alkol ve rakı üretimi konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesinin önemini vurgulamak istiyorum sizlere.

Unutulmamalıdır ki bu ülke için en önemli şey insan kaynağıdır. En basit tedbirlerle alkol ve gıda zehirlenmesi gibi vakalarla insanlarımızı yitirmek inanın yakışmamaktadır bizlere.

Satıcıların daha fazla kazanma çabası, tüketicilerin ise ucuza alkol alma isteği dönüşü olmayan zararlara yol açmaktadır. Ucuz olduğu için sahte alkol üretiminde insan sağlığı için son derece zararlı metil alkol kullanılmaktadır. Sahte alkol tüketimi sonucu metil alkol zehirlenmesinden dolayı insan hayatını sonlandırdığını gündemdeki üzücü haberlerle bir kez daha tanık olduk maalesef…

Peki Metil Alkol zehirlenmesi neden olur?

Metil alkol odunun damıtılmasıyla elde edilen bir alkoldür ve organik çözücü özelliğinden dolayı endüstride kimyasal çözücülerin çoğunda, cilalamada, boya maddelerinde, parfümlerde, yağ sökücü gibi kimyasal temizlik ürünlerinin içinde bulunan bir maddedir. İnsan sağlığı için tehdit yaratmasının sebebi metil alkol insan vücudunda farmaldehit ve formik asit adlı çok zehirli maddelere dönüşerek zehirleyici etki yapmasından kaynaklanmaktadır.Metil alkol için öldürücü doz 50-75 gram olmakla birlikte, ölüm olayları 11.5 gram metil alkol de bile görülebilmektedir.  Metil Alkol zehirlenmesinde bulgular sıklıkla oral alımdan 12-24 saat sonra ortaya çıkmaktadır.  Bunun nedeni metanolün toksik metabolitlerine yavaş metabolize olması ile ilgidir. Hastada erken dönemde genelde görsel problemler karın ağrısı, vertigo, bulantı, kusma ve baş ağrısı olabilmektedir. Tedaviye geç kalındığında ise koma, körlük ve ölümle sonuçlanmaktadır.

Tüketiciler Nelere Dikkat Etmelidir?

Tüketicilerin bandrolsuz içki tüketmemeleri, rakı ve votka gibi içkileri orijinal şişesinde istemeleri ve çok ucuza satılan alkolleri tüketmemeleri yaşamları için çok önemlidir. Çünkü sahte rakı ve votkadaki metil alkol gözleri kör eder ve insanın kısa sürede ölümüne neden olmaktadır.Sahte rakı dışında Anadolu’da “boğma rakı” olarak adlandırılan ev yapımı rakının da halk sağlığı açısından çok riskli olduğu bilinmelidir. Çünkü uygun olmayan işlemle üretilen içki de yüksek miktarda “metil alkol” kalmaktadır.

Maalesef sahte alkolü kimse bakarak ayırt edemez. Bu amaçla geliştirilmiş analiz aygıtları (HPLC veya GC) kullanılmaktadır. Gıda güvenliği ve sağlık açısından tüketicilerin alkol tüketiminde çok titiz davranmaları gerekmektedir. Açık ambalajda rakı tüketmemeleri çok önemlidir. Eğlence merkezlerinde, tüketimine izin verilen mekanlarda ambalajın açılıp açılmadığı kesinlikle kontrol edilmelidir.Ülkemizde Yasal Mevzuat

Ülkemizde rakı ve alkol üretimi yapacak işletmeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izni almak zorunludur. Diğer yandan alkol piyasasındaki düzenlemelerle ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Tütün ve Alkol Piyasası Daire Başkanlığı’ndan (TAPDB) belli izin işlemlerini gerçekleştirmeleri ve bandrol almaları gerekmektedir. Bu şekilde kayıtlı bir üretim ve izlenebilirlik sağlanmaktadır. Bunun dışında merdiven altı tabir ettiğimiz sahte alkol ve rakı üretimi ise kesinlikle yasaktır.

Konuyu toparlamak gerekirse;

İlgili devlet kuruluşlarının denetim ve kontrollerinin daha sık ve belirli aralıklarla yapılarak ve en önemlisi caydırıcı cezalar verilerek önüne geçmesi gerekmektedir.

Tabi ki burada tüketici sağlığının en üst seviye de korunması için güvenilir gıdayı ulaştırmak kadar, görsel ve yazılı basın yayın organları yardımıyla da tüketicilerin doğru şekilde bilinçlendirmesi gerektiğinin önemini vurgulamak da kaçınılmazdır.

Bugün önemsenmeyen yabancı birinin başına gelen yarın sizin başınıza gelmeyeceğinin bir garantisi var mıdır?. Bu nedenle sağ duyulu ve vicdanlı olmak en önemlisi empati kurabilmek aslında yapılması gereken en doğru hareket olacaktır.

İnsan acı duyabiliyorsa canlıdır. Başkasının acısını duyabiliyorsa insandır.

‘Tolstoy’

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • D. Kılıç
  3 yıl önce
  Tebrikler güzel bir konu başlığı seçmişsiniz. Yazın gelmesiyle beraber alkol tüketimi de hızla arttı. Konu üzerinde bilinçlendirme sağlaması açısından anlamlı olmuş.
 • Tansel Ertürk
  3 yıl önce
  Ellerinize, emeğinize sağlık Pınar hnm..
 • Ali
  3 yıl önce
  Alkol kullanmayan birisi olarak konu ile pek alakam olmamasina rağmen sadece insan hayatının bukadar ucuz olmaması gerektiğini düşünerek pınar hanımada seçtiği günce konular için teşekkür ederim