Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

BERXWEDAN JÎYAN E (Yaşamak Direnmektir) 

19 Mart 2021 - 15:03

1980 Darbesi hepimizin bilgisi dahilinde. Biliyorsunuz darbe, her kesimden insanlara büyük acılar ve kayıplar yaşattı. Öncesinde darbe için istenen zemin hazırlandı ve darbe öncesinde başlayan kıyım, sonrasında da devam etti. Darbe sonrası çeşitli antidemokratik uygulamalar/yaptırımlar da baş gösterdi. Bunlardan birisi de, siyasi yasaklardı. Birçok siyasetçi, 10 ila 5 yıl arası siyasi yasak ile karşı karşıya geldi. Halk buna tepki göstermiş olsa da, yasaklar uygulamaya konuldu.

Yasaklar 1987 yılına kadar devam etti. 1987’de halk bazında yasaklara tepki gün geçtikçe artınca, yasakların kaldırılması mevzusu ile referanduma gidildi.

Referandum öncesi siyasi liderler referanduma dair Türkiye turu yapıyorlardı. Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş ve Turgut Özal, ülke genelinde çalışmalar yapıyordu. Tüm liderler yasakların kaldırılmasına evet derken, sadece Turgut Özal “hayır” diyor ve halkın da “hayır” demesi yönünde canla başla çalışıyordu. 

Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Süleyman Demirel ve Alparslan Türkeş, siyasi yasaklı siyasetçilerdi ve Özal, onların yasağının kaldırılmasını, sonrasında da siyasete dönmelerini istemiyordu. Ülkedeki karmaşaya onların sebep olduğunu savunuyordu. O dönemde Recep Tayyip Erdoğan, Erbakan’ın yanında yer alıyor ve siyaset yasağının kaldırılması için çalışıyordu. 

Referandum yapıldı ve büyük bir katılım sonucu yüzde 50,16 oyla “Evet” kazandı, akabinde de siyaset yasağı kaldırıldı. 

Şimdilerde tekrar siyasi yaptırımlar ve yasaklar sahnede. Üstelik, 1987’de Erbakan’ın yasağının kaldırılması için mücadele veren ve siyasi yasakların antidemokratik olduğunu savunan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi eliyle. 

Birkaç gün önce HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği düşürüldü ve aynı gün HDP’yi kapatma davası açıldı. Seçimler sonucu 67 milletvekili ile meclise giren HDP’nin şimdiye kadar toplamda 12 vekilinin vekilliği düşürüldü. Sadece bu da değil. Seçimlerde 65 belediyeyi kazanan HDP’nin 48 belediyesine kayyum atandı, 6 belediyeye de mazbata verilmedi. 

Gelelim tekrar Gergerlioğlu meselesine. 

Gergerlioğlu; özü sözü bir, mücadeleci, cesur, mazlumların/ezilenlerin yanında yer alan ve korkmadan “Kral çıplak” diyebilen tek başına bir ordudur adeta. Nerede bir hak ihlali, adaletsizlik, ötelenme, zulüm varsa,  Gergerlioğlu oradadır mutlaka. Eylemleri ve sözleri aynı zamanda barışçıl olmuştur her daim. Bir yandan mücadele ederken, diğer yandan barışa çağırmış, barışı vurgulamıştır hep. Ki ceza aldığı ilgili sözleri, aslen barışa yönelikken, çarptırılıp terörle ilişkilendirilmiştir. (Birileri kalemini kırdıysa demek!)

Gergerlioğlu vekilliğinin düşürülmesi sırasında meclisteydi ve tüm vekillerle beraber bu adaletsiz uygulamayı reddedip kararı tanımadıklarını ilan ettiler. Elbette AKP cephesi büyük tepki gösterdi. Eski futbolcu Alpay Özalan’ın Gergerlioğlu’nun yanına gidip onu meclisten çıkartma girişimi, saygısız/maganda tavırları ve sözleri, benim için tarihe yazılmış bir ayıptır. Zamanında Merve Kavakçı’nın meclisten kovulmasına tepki gösteren ve bunu adaletsizlik, halkın iradesine saygısızlık olarak niteleyen iktidar, şimdilerde daha beterini yapıyor!

Gergerlioğlu, şuan HDP grup toplantı salonunda “ADALET NÖBETİ” nde. Ziyaretçileri grup toplantı salonunda ağırlıyor ve eş başkanın makam odasındaki koltukta da geceyi geçiriyor. Tutuklanması an meselesi. HDP’nin aldığı karara göre  Gergerlioğlu yalnız kalmayacak ve her gün 3 vekil ona eşlik edecek. 

Kur’an’da Maide Suresi 8. ayette şöyle buyuruyor Allah:

“Sakın bir kavme olan kininiz/nefretiniz sizi adaletsizliğe itmesin! Adaletli davranın!”

HDP nefretinin geldiği noktaya ithaf olsun bu ayet!

Diğer muhalefet partilerini de tebrik etmek lazım. HDP’nin bu durumu sadece iktidarın değil, muhalefetin de eseridir. Dua etsinler de bir gün “Ermeni’yi dövdürtmeyecektik” konumuna düşmesinler!

Dilerim yapılan yanlıştan dönülür ve “gerçek ve tarafsız” adalet bünyesinde adalet yerini bulur. Yasaklarla muhalif insanların susturulacağı ve yok edileceği düşüncesi tamamen yersiz bir hayal. Kimse kimseyi susturamaz ve kimse kimseyi mücadeleden alıkoyamaz!

Ve son olarak:

Bijî biratîya Hemu Gelan! (Yaşasın bütün halkların kardeşliği!)

Bijî wekhevî! (Yaşasın eşitlik!)

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hüseyin Ahmetoğlu
    1 yıl önce
    Kapatmak Yanlıştır bence toplanırlar başka bir siyasi oluşum altında ve hinclanarak.Oysa devletten aldığı parti yardım ödenekleri keseceksin cezanın en guzeli o olur diyorum