Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

GERGERLİOĞLU KARARI  UYGULANSIN

03 Temmuz 2021 - 17:08

Bildiğiniz üzere, HDP milletvekili sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılandı ve Pkk/Kck propagandası yapma’ suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Gergerlioğlu hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 21 Şubat 2018’de Pkk/Kck propagandası yapma’ suçlamasıyla verdiği 2 yıl 6 ay hapis cezası kararını oy çokluğuyla onadı ve akabinde Gergerlioğlu tutuklanıp cezaevine götürüldü. Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu hakkındaki kararının emsal olması neticesinde, Gergerlioğlu 1 yıl 10 ay 17 gün cezaevinde kalacaktı.

Vekilin cezaevi öncesi, halkın iradesiyle milletvekili olmasına rağmen önce vekilliği düşürüldü ve halkın iradesi hiçe sayıldı. Sonra da zorbaca yaka paça cezaevine götürüldü. Mecliste adalet nöbetinde olan Gergerlioğlu, abdest alırken birçok polisle beraber tutuklanmıştı hatırlarsanız. Sanki son derece tehlikeli bir suçluymuşcasına birçok polis bulunuyordu tutuklama esnasında. Ayakkabısını giymesine bile müsaade edilmemişti. Bu zorbalık neticesinden Gergerioğlu kalbinden rahatsızlanmıştı ve hastaneye götürülmüştü. Hastane sonrası da cezaevine. 03 Nisan 2021 tarihinden bu yana Sincan cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Gergerlioğlu hayatı boyunca haksızlıklarla mücadele etmiş ve ezilenlerin yanında yer almış direnişçi, cesur bir şahsiyettir. Keza ailesi de öyle. Kendisi tutuklandıktan sonra da her daim devam etti direnişe. O içeride, ailesi/HDPli siyasetçiler/HDPliler/Ömer beyi destekleyenler dışarıda sürdürdü mücadeleyi. Tüm bu mücadele sonucunda, Anayasa Mahkemesi çok önemli bir karar aldı. AYM, Gergerlioğlu'nun "Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ve "Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı"nın ihlal edildiği belirterek tahliye edilmesi kararını verdi ve tahliyesi için Kocaeli Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı gönderilmesini kararlaştırdı. Yani verilen karara göre vekilin hem tahliye edilmesi gerekiyor, hem de vekilliğinin iadesi söz konusu.

Anayasa Mahkemesi bu kararı 1 Temmuz’da verdi. Bugün Temmuz’un 3’ü olmasına rağmen Gergerlioğlu hâlâ tahliye edilmiş değil. Tahliye edilmesi ve tahliyesinin geciktirilmesi konusunda birçok kesimden insan tepki gösteriyor. Twitter’da #GergerlioğluKararıUygulansın hashtag’i an be an büyüyor, daha geniş kitlelere yayılıyor

Bir utanç tablosuyla daha karşı karşıyayız. Halkın iradesiyle seçilmiş ve hayatı adalet/ezilenler için mücadele ile geçmiş bir vekilin hakkaniyet barındırın fikrine/zikrine saldırı söz konusu. Düşüncesinden ötürü bir vekili önce vekillikten men edip hapsetmek, sonra tahliyesini ertelemek nasıl bir akıl/vicdan tutulmasıdır, anlaşılır gibi değil. Hani Gergerlioğlu’nu Pkk propagandası yapmakla suçlayıp terörist yaftasıyla tutukladılar ve tahliyesini erteliyorlar ya, işte o terörist dediğiniz insan birçok insanın sesi oldu şimdiye kadar. Adımları her daim hak/adalet için atıldı. Nidası, hak/adalet/insanlık/vicdan olgularıyla bezendi hep. Hakkı zaptedilenlerin sesiydi Gergerlioğlu. Haksızca işten atılanların adalet nidasıydı o. Unutulmuşların, kimsesizlerin sesiydi âdeta. Korkmadan “Kral çıplak” diyordu tüm korkaklara inat. Makam sevdasından, çıkar düşkünlüğünden uzak bir insan oldu hep. Zaten bu yüzden hedef tahtası oldu ve tutuklandı. Çünkü bu ülke, doğru söyleyenin kovulduğu dokuz köydür!

Sözlerimi burada noktalayacağım ve birkaç gündür dilime dolanan Aşık Mahzuni Şerif şiiri ile sizleri baş başa bırakacağım....


Uzaktan yakından yuh çekme bana
Sana senin gibi baktım ise yuh
Efendi görünüp bütün insana
Hak'kın kullarını yıktım ise yuh

Ben hoca değilim muska yazmadım
Ben hacı değilim Arap gezmedim
Kuvvetliyi sevip zayıf ezmedim
Namussuza boyun büktüm ise yuh

Ne demek efendim bey ve amele
Fakir soymak yakışır mı kemale
Rüşveti hak bilip her dakka hile
Yapıp yapıp kafa çektim ise yuh

Bu kadar milletin hakkın alanlar
Onları kandırıp zevke dalanlar
Diplomayla olmaz hakim olanlar
Suçsuzun başına çöktüm ise yuh

Mahzuni'yim benden başlar asalet
Asiliğe paydos bey'e nihayet
Şu insanlık derde girerse şayet
O'na yar olmaktan bıktım ise yuh

Yuh yuh soyanlara soyup kaçıp doyanlara
İnsana kıyanlara yuh nefsine uyuyanlara!

YORUMLAR

  • 0 Yorum