Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

YALAN DOLAN İFTİRA TALAN

31 Ocak 2021 - 23:49


Birçoğumuzun sürekli tekrarladığı ve öyle olduğunu iddia ettiği bazı durumlar, hatta dilekler var. Neler bunlar? Meselâ “Ben dürüst bir insanım”, “Keşke herkes dürüst olsa”, “Yalanı hiç sevmem”, “Kimse yalan söylememeli”, “Herkese, kendimden olmayana bile adil davranan bir insanım”, “İnsan herkese, hatta kendisinden olmayana bile adil olmalı”, “Asla kimseye iftira atmam”, “İftira atmak, kime yapılırsa yapılsın çok çirkin bir şey”.......Bu liste uzar gider. 

Günümüzün çok çirkin bir hastalığı var. Malum, herkes artık sosyal medya bağımlısı, çoğu da sosyal medya maymunu. İnsanlar birçok şeyi okuyor ve izliyorlar nette ama okuduğu ya da izlediği şeyin doğru olup olmadığını sorgulamıyor asla. Hele ki izlediği veya okuduğu şey sevmediği bir kesime çamur atan/karalayan cinsten ise, hemen atlıyor ona sazan gibi ve bir yalana, bir iftiraya, bir çirkinliğe, bir onursuzluğa ortak oluyor anında. 

Bir süre önce kendimce bir deney yapmıştım. Kafamdan bir isim uydurdum ve sansasyonel bir olayla ilişkilendirip paylaştım. Birçok kişi anında atladı buna ve doğruluğunu sorgulama gereği duymadan, bahsettiğim kesime hakaretler yağdırdı, yerden yere vurdu hepsi. Sonra paylaşımı kaldırdım ve bahsettiğim olayı uydurduğumu, insanların doğruluğunu sorgulamadan hemen üzerine atladığını, bunun yanlış olduğunu vurgulayan bir yazı yazdım. Bazıları “Haklısın” dedi, bazıları “Senin yaptığın ayıptır” şeklinde tepki verdi, bazıları ise sessiz kalmayı tercih etti.

Bugün sosyal medyada şöyle bir caps gördüm. Bir görselin üzerine şunlar yazılmıştı: “İsmail Ağa cemaatinin şeyhinin çocuğunun sünnetten sonra Çük-ü Şerifinin törenle halka öptürülmesi töreni”. Olayın, yapılan iftiranın korkunçluğunun farkında mısınız! Benim bu cemaatle veya herhangi bir cemaatle hiçbir alakam yok, hiçbir zaman da olmaz. Ancak, sırf ben bu cemaatle alakalı değilim veya tasvip etmiyorum diye, bu bana yalanlar uydurarak iftira atma hakkını verir mi? Asla! Yapmayın yahu! El insaf! Kime yapılırsa yapılsın, iğrenç bir şey bu. Adaletten, hakkaniyetten, insanlıktan, vicdandan bahsedip nasıl iftira atıyorsunuz insanlara! Bunun uydurma olduğu açık. Araştırmaya bile gerek yok. Buna rağmen nasıl yapıyorsunuz bu çirkinliği!

Başka bir örnek vereyim. Herhangi bir Arabın fotosunu alıyorlar, üzerine de yazıyorlar ki “Bilmem ne şeyhi, erkeklerin acıkınca karılarını yiyebileceğini söyledi”. Başka bir örnek, “Bilmem ne şeyhi, karısı öldükten sonra ilk 9 saat onunla cinsel ilişkiye girilebilinir, dedi”. İslamafobi böyle iğrenç bir şey işte! Bunların hepsi yalan ve belki yalan olduğunu biliyorlar ama sırf İslam düşmanlığından böyle çirkin şeyler uydurup iftira atıyorlar. Bu durumda çirkin olan İslam mı, iftiraları uyduran insanlar mı sizce?

Peki bunlar farklı kesimde olmuyor mu? Alâsı oluyor. Atatürk!e düşman olanlar Atatürk’e, ateistlere düşman olanlar ateistlere, Hristiyanlara veya Yahudilere düşman olanlar yine onlara, Alevilere düşman olanlar Alevilere (Ki mum söndü gibi iğrenç iftirayı hatırlatırım size) olmadık iftiralar atıyorlar, iğrenç yalanlarla anıyorlar. 

Yani diyeceğim o ki; hangi kesimden olursa olsun, bazı insanlar sevmediği kesime iftira atmaktan, yalanlar uydurmaktan asla utanmıyor! Yemişim böylelerinin SAHTE insanlığını, vicdanını, adalet duygusunu!

Yıllar önce şöyle bir olay gelmişti başıma. Fikirlerimden/muhalif çizgimden hoşlanmayan Muhammed Ali Ç. adlı Akpli bir yaratık, oldukça dekolte giyinmiş bir kadın fotosunu paylaşıp “Bu Tülay Yıldırım Ede’dir. Kendisi sizin bildiğiniz gibi biri değildir, aslında orospunun önde gidenidir” şeklinde yazı yazmıştı. Arkadaşlarım bana durumu haber verdiğinde şok olmuştum. Bir insan bu kadar nasıl kötüleşebilir diye şaşkınlığa uğramıştım. Derhal olaya el atmış ve kişiye ulaşmıştım. Kişi “Biriyle karıştırdım sizi” diyerek özür dilemişti. Yuttum mu ben bu yalanı? Tabiki hayır! Sosyal medyaya taşıdım olayı. Anlattım olan biteni. Olay fazla yayılmadan kapandı. Peki yaratık paylaşım yaptığında bunu sorgulayan olmuş mudur? Yok yaw, nerdeee! Yapılan yorumlar tüyler ürperticiydi! Dilerim insanlara iftira atanlar, aynı iftiralara maruz kalmadan can veremezler!

Uzun lafın kısası, hem kendimize hem etrafımıza adil ve dürüst olmadığımız, yalan/iftira üzerinden birbirimize saldırdığımız müddetçe, bizlerden bir cacık olmaz! Öyle kedi köpek gibi yeriz birbirimizi ve içimizde nefret büyütürüz gün be gün! Konu karşınızdakiyle dövüş mü? O vakit dürüst bir dövüş, yalandan/iftiradan uzak bir mücadele. Aksi halde çirkinliklerle çevrilmiş iğrenç ruhların iğrenç davranışlarını izleriz hep beraber ve içimizde nefret/çirkinlik büyütürüz sürekli!

Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletli davranmaktan alıkoymasın. Adaletli davranın; bu erdemliliğe daha yakındır. 
(Maide Suresi 8. Ayet)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum