Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

SOMA FACİASINDAN UNUTULMAYAN NOTLAR

13 Mayıs 2021 - 22:42

13.05.2014/13.05.2021....Soma Katliamı Yıldönümü...
- Faciadan sağ kurtarılan madencinin "Önce Mahmut'u çıkarın, onun karısı hamile" diyerek feryat etmesini unutmayacağım.

- Maden kazasında yerin 400 metre altında 11 saat kaldıktan sonra kurtarılan ve ambulansa bindirilirken görevli hemşireye “Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin” diyen madenci Murat Yalçın'ı unutmayacağım.

- Erdoğan'ı protesto etti diye korumalarıyla bir markette madenci Taner Kurucan'ı abluka altına alan Erdoğan'ın madenciyi tokatlamasını ve baskı üzerine madencinin sonradan "Sayın Başbakan beni korumak istedi, vurmadı" açıklamasını yapmak zorunda kalmasını unutmayacağım.

- Başbakanın arabasını tekmelediği için madenci Erdal Kocabıyık'ın Erdoğan'ın müşaviri Yusuf Yerkel tarafından tekmelenmesini ve kamu hizmetine tahsis edilmiş eşya hakkında mala zarar vermekten dolayı 543,44 liralık para cezasına çarptırılmasını unutmayacağım.

-09 Ocak 2021'de Soma katliamından dolayı tutuklu olan tüm sanıkların serbest bırakılmasını ve tutuksuz yargılanmalarını, ölümlerine sebep oldukları 301 kişiden dolayı hak ettikleri cezayı almamalarını, bu adaletsizliği unutmayacağım.

- Soma faciasının acısını yaşayan 300 kişilik bir grup valiliğe yürüyüp protesto etmek isterken, bu grubun tomalar ve sert müdahaleye maruz kalmasını unutmayacağım.

- Soma faciası davasında faciada payları olduğu iddia edilen iki vardiya şefi Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık'a tahliye kararı çıkmasını ve bunun üzerine faciada yakınlarını kaybedenlerin sinir krizi geçirip acılarının arttırılmasını unutmayacağım.

- Manisa Vergi Dairesi Başkanı vergi haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Soma’da toplanan vergilerin 287 milyon liradan, 162 milyon liraya düştüğünü belirterek bunun nedeni olarak 301 işçinin öldüğü maden faciasını göstermesini unutmayacağım.

- Manisa Celal Bayar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Güç’ün, faciada ölenler için sadece “Allah’ın takdiri” deyip kulda kusur aramamasını unutmayacağım.

- Erdoğan’ın facia sonrası ölenlerin aileleriyle değil, patronlarla tokalaşmasını unutmayacağım.

- 1 Aralık 2014 tarihinde 2831 madencinin telefon mesajı ile işten atılmasını ve toplamda 34 milyon 195 bir lira olan kıdem tazminatının madencilere ödenmemesini unutmayacağım.

- “Ev yapacağım” vaadiyle acılı Somalı aileleri kandıran ve dolandırıp ortalıktan kaybolan Türkeri İnşaat firmasının sahibi İsmail Türkeri’ni unutmayacağım.

-Soma'da facia yaşanmışken ve insanların feryatları yeri göğü inletirken, siyasilerin bunu siyasi malzeme olarak kullanmasını ve timsah gözyaşları akıtmasını unutmayacağım.

- Soma faciasından bu yana hiç bir şeyin değişmemesini ve madencilerin hala toprağın altında yaşam mücadelesi vermesini unutmayacağım.

- Her facianın bir süre sonra unutulmasını ve sadece yıldönümlerinde vicdan mastürbasyonluğunun yapılmasını unutmayacağım.

- Türkiye’de her şeye menfaat döngüsü çerçevesinde bakılmasını ve hayatların bu menfaatler doğrultusunda kolaylıkla heba edilmesini unutmayacağım.

- İnsanlığın ve adaletin gün geçtikçe daha fazla ayaklar altına alınmasını ve buna birçok kişinin sessiz kalıp yitirilen hayatlarda payı olmasını unutmayacağım.

- Burjuva zihniyetinin işçileri sürekli ezmesini ve haklarını gasp edip onları köleleştirmesini unutmayacağım.

- Kapitalizmin hayatı nasıl çevrelediğini ve kapital düzenin yok ettiği insani değerlerin ne denli yok olup gittiğini unutmayacağım.

- Ahlak, vicdan, insanlık, merhamet, din, eşitlik, demokrasi, özgürlük naraları savuranların aslında bir numaralı ahlaksız, şerefsiz olduklarını asla ve asla unutmayacağım…

Soma faciasında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır, bizlere adalet/vicdan dileğiyle… 

YORUMLAR

  • 0 Yorum